Riigikogu spiiker Henn Põlluaas

Riigikogu spiiker: suhteid Venemaa ühiskonnaga on vaja "parandada" sanktsioonide abil

112
(Uuendatud 12:03 04.09.2019)
Regioonidevahelisel tippkohtumisel "Põhja- ja Baltimaade vaheline koostöö" (NB8) esitas Riigikogu spiiker Henn Põlluaas omaenda edasiste meetmete kava Venemaa jaoks, mida Vene Föderatsioon ise tõenäoliselt "vääriliselt" ei hinda.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Venemaa-vastased sanktsioonid aitavad parandada suhteid Venemaa ühiskonnaga, väitis Eesti parlamendi juht Henn Põlluaas Tallinnas toimunud piirkondadevahelisel tippkohtumisel "Põhja-Balti koostöö" (NB8).

Moskva on omalt poolt korduvalt rõhutanud, et riigiga sanktsioonide abil suhtlemine annab vastupidise tulemuse.

Таллиннский саммит Сотрудничества между Северными и Балтийскими странами (NB8)
© Riigikogu / Erik Peinar
Põhja-Balti koostöö Tallinna tippkohtumine (NB8)

Soome, Rootsi, Norra, Islandi, Taani, Läti ja Leedu parlamentide spiikrid kogunesid teisipäeval, 3. septembril Laulasmaale Arvo Pärdi keskusesse. 2018. aasta NB8 tippkohtumise eesistujaks sai Island.
Põlluaas läheneb Venemaale vägagi "originaalselt"

Tippkohtumise üheks peamiseks teemaks sai Venemaa delegatsiooni õiguste hiljutine taastamine Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA-s).

Publiku poole pöördumisel rõhutas Riigikogu esimees Henn Põlluaas, et Põhjala ning Baltimaade (NB8) riikide regionaalne julgeolek on "jagamatu".

Таллиннский саммит Сотрудничества между Северными и Балтийскими странами (NB8)
© Riigikogu / Erik Peinar
Põhja-Balti koostöö Tallinna tippkohtumine (NB8)

Tema arvates on üheks peamiseks ohuks "reeglitel põhinenud maailmakorra halvenemine". Põlluaas süüdistas selles mõistagi Venemaad, kelle "süstemaatiline destabiliseeriv ja agressiivne käitumine" puudutab Eesti spiikri sõnul mitte ainult riigi naabreid, vaid kogu Euro-Atlandi piirkonda.

Põlluaas kutsus NB8 riike üles säilitama Venemaa sanktsioonide režiimi "kuni Ida-Ukraina agressiooni lõpuni" *, parandades samal ajal oma sidemeid Venemaa ühiskonnaga.

Kunstiteadlase haridusega Põlluaas lisati Venemaa välisministeeriumi poolt russofoobide nn "musta nimekirja", kelle sisenemine Venemaa territooriumile on keelatud.

Skandinaavlased on rohkem kliimaküsimuste üle mures

Teised tippkohtumisel osalejad olid rohkem huvitatud muudest teemadest. Nii rõhutasid näiteks Läti ja Leedu seimi esimehed vajadust idapartnerluse riikide aktiivsema toetamise järele, nende kaasamiseks ühistegevustesse ja kogemuste vahetamiseks demokraatia edendamisel vastastikuste visiitide kaudu.

Seevastu Põhjamaade parlamentide juhid rääkisid lähemalt keskkonna- ja kliimapoliitika kasvavast tähtsusest regionaalse julgeolekupoliitika kujundamisel. Arutleti ka inforünnakute ennetamisest ja inimeste teadlikkuse tõstmisest desinformatsiooni vallas.

Таллиннский саммит Сотрудничества между Северными и Балтийскими странами (NB8)
© Riigikogu / Erik Peinar
Põhja-Balti koostöö Tallinna tippkohtumine (NB8)

Lisaks puudutati Suurbritannia eelseisva Euroopa Liidust väljaastumise teemat seoses vajadusega jätkata tulevikus tihedaid suhteid selle riigiga, eriti väliskaitse ja julgeoleku valdkonnas. Aastal 2020 saab Põhja-Balti NB8 eesistujaks Eesti.

Sanktsioonid kahjustavad peamiselt Euroopat ennast

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas USA ja Euroopa Liit hakkasid Venemaa suhtes 2014. aastal sanktsioone kehtestama – kohe pärast relvastatud riigipööret Ukrainas ja Krimmi taasühinemist Venemaaga – ning seejärel piiranguid mitmel korral laiendasid.

Nii peatati läbirääkimised viisavabaduse üle, patriootlikele Venemaa riigiteenistujatele, poliitikutele ja ettevõtjatele kehtestati sisenemiskeeld EL-i riikidesse, nende varad külmutati ning kehtestati kaubandus-, finants- ja sõjalise koostöö piirangud.

USA ja teiste lääneriikide sanktsioone peetakse Moskvas lühinägelikeks ja kasututeks. Venemaa juhtkond on varem korduvalt teatanud sanktsioonisurve kaudu Venemaa välispoliitika muutmise katsete mõttetusest.

Lugege lisaks:

112
Tagid:
NB8, spiiker, parlament, Põhjamaad, Baltimaad, Eesti
Samal teemal
Eesti peaminister kiirustab Balti kolleege Rail Balticu projektiga
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega