Vabaduse Tammepärja aumärk

Justiitsminister autasustas Vene vägede lahkumise aastapäeval Hitleri käsilasi

145
(Uuendatud 13:38 31.08.2019)
Justiitsminister Raivo Aeg andis Eesti vabadusvõitlejatele üle Vabaduse Tammepärja aumärgid. Autasustatute hulgas oli ka neid, kes teenisid relvaga käes vabariiki okupeerinud natse.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Kolmanda Reichi käsilased, kes relvaga käes tões ja vaimus teenisid Saksa okupatsiooni ajal natsirežiimi, said justiitsminister Raivo Aegi käest autasud. Pidulik sündmus leidis aset Vene vägede Eestist väljaviimise 25. aastapäeval.

Kelle "vabaduse" eest natsid võitlesid

36 "vabadusvõitlejat" said reedel, 30. augustil Tallinnas kätte riikliku autasu Vabaduse tammepärg. Aumärgid andis üle justiitsminister Raivo Aeg isiklikult. 

"Ka kõige hirmsamate sõnadega pole võimalik kirjeldada neid ebainimlikke õudusi, mida meie rahval on tulnud üle elada," ütles minister, pidades silmas aegu, mil Eesti sai Moskvast toetusi, nagu nüüd saadakse neid Brüsselist. 

Министр юстиции Райво Аэг вручает Дубовый венок свободы
© Фото : Justiitsministeerium
Justiitsminister Raivo Aeg annab üle Vabaduse Tammepärja aumärgi

"Siin on suured teened kõigil vabadusvõitlejatel – metsavendadel, soomepoistel*, kaitselahingute veteranidel**, vabadusvõitluses osalenud koolilaste põrandaaluste ühenduste liikmetel, okupatsiooni vastu vaba sõnaga võidelnud dissidentidel," sõnas justiitsminister. 

Гиммлер беседует с добровольцами, вступившими в Waffen-SS. 1943 год.
© Фото : Public Domain
Himmler vestlemas Waffen-SS vabatahtlikega 1943. aastal.

On märkimisväärne, et võimude reklaamitavas "Eesti vabadusvõitlejate" nimekirjas polnud kedagi, kes aastatel 1941–1944 kaitses ja vabastas Eestit natside okupatsioonist. See-eest anti aga aumärk "kangelastele", kes teenisid relvaga käes ustavalt hitlerlikke okupante.

Millal tähistatakse Eestis patriootide päeva

Vene vägede Eesti territooriumilt väljaviimise aastapäeval "Eesti vabadusvõitlejate" autasustamise traditsiooni viis sisse Raivo Aegi erakonnakaaslane erakonnast Isamaa ja tema eelkäija justiitsminister Urmas Reinsalu. On tähelepanuväärne, et ministri käest sai Vabaduse Tammepärja aumärgi isegi laste vastu suunatud seksuaalkuritegudes süüdi mõistetud isik.

"Just Vene okupatsioonivõimude Eestist lahkumise päev on sümboolne kuupäev, mil saame tähistada Eesti rahva võitu!" ütles Raivo Aeg, keda ei pannud seejuures ilmselt piinlikkust tundma ka võõrriikide sõjaväelaste, tankide ja hävitajate kohalolek Eestis. Saali kogunenud "vabadusvõitlejate" aplausi saatel tegi justiitsminister ettepaneku kuulutada 31. august Eesti patriootide päevaks.

Justiitsministri autasu "vabadusvõitlejatele" kujutab endast tammelehtedest pärga, mis meenutab üht teist autasu - natsi-Saksamaa Raudristi rüütliristist tammelehtedega, millega natsid autasustasid ustava teenistuse eest Waffen-SS standartenführer Alfons Rebast, Waffen-SS 20. (Eesti) grenaderidiviisi viimast ülemat, kes loovutas selle ameeriklastele.

Brüssel suleb silmad käsilaste autasustamisele Eestis

Endiste SS-laste autasustamine "vabadusvõitlejatena" Vene vägede Eestist väljaviimise aastapäeval sobib igati Eesti võimude natsismi ülistava tegevuse loogikaga, ütles Venemaa politoloog Juri Svetov. 

Юрий Светов
© Фото : arms-expo.ru
Juri Svetov

Politoloogi arvates suhtub Venemaa sellistesse "sündmustesse" loomulikult põlgusega, kuid see ei mõjutada Eesti poliitikat selles küsimuses. "Iga riik ehitab oma kangelaste panteoni ise," ütles ta.

Svetov usub, et niikaua, kui Brüssel ei võta vastu resolutsiooni, mis kinnitaks natsismi ja selle heroiseerimise selget ja tingimusteta hukkamõistu, Eesti poliitika selles suunas ei muutu. Praegu aga ei kavatse Euroopa Liit selliseid resolutsioone vastu võtta ja seetõttu toimuvad sellised Eesti-laadsed "protsessid" ka teistes EL liikmesriikides.

Juri Svetovi venekeelset seisukohta saate kuulata siit: 

Светов о награждении солдат СС в Эстонии: каждая страна сама выбирает себе "героев"

* "Soomepoisteks" nimetatakse Eestis vabatahtlikke, kes osalesid Nõukogude-Soome sõjas ("Talvesõjas") aastatel 1939-1940 Soome poolel.

** Tegemist ei ole Suure Isamaasõja veteranidega, kes kaitsesid ja vabastasid Eestit natsismist, vaid nendega, kes Kolmanda Reichi üksustes teeninud eestlastega.

Lugege lisaks:

Kui kõnelevad arhiivid: Balti riigid mahitavad natsikurjategijaid

Ajaloolased: meil on tõendeid Eesti kollaborantide kohutavatest kuritegudest

Riigikogu liikmed ja sõjaväelased austasid Eesti SS-i mälestust Sinimägedel

145
Tagid:
patrioot, vabadusvõitleja, aumärk, justiitsminister, Eesti
Samal teemal
Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu
Ajaloolane selgitas Molotovi-Ribbentropi pakti demoniseerimist Balti riikides
Eesti president võrdsustas NSV Liidu natsi-Saksamaaga
Kreml nimetas Venemaa ja natsi-Saksamaa võrdlemist jälestusväärseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega