Lasnamäe päev  2019

Lasnamäe päev tekitas tallinlastes palju positiivseid emotsioone

52
(Uuendatud 15:56 26.08.2019)
Väljakujunenud traditsiooni kohaselt tähistatakse Tallinna Lasnamäe linnaosa sünnipäeva suure rahvapeoga. Viimastel aastatel on see toimunud Tallinna Lauluväljakul.

TALLINN, 26. august — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Laupäeval, 24. augustil tähistasid Tallinna suurima linnaosa elanikud Lasnamäe päeva. Peole tuli palju rahvast ja mitte ainult Lasnamäelt. Üritusel käis ka Sputnik Eesti esindus. 

Pruukis vaid Lauluväljaku väravatest sisse minna, kui külalised haarati kohe lõbusasse peomeeleollu. Ka ilm soosis kokkutulnuid - erinevalt hiljutistest vihmastest päevadest paistis seekord Lasnamäe kohal ere päike.

Kõigil oli lõbus

Maitsvate toitude tänav ulatus üle kogu väljaku. Menüü oli igati mitmekesine - alates õllega šašlõkist kuni pirukate ja maiustusteni. Toidukioskid vaheldusid erinevaid kaupu ja teenuseid pakkuvate müügitelkidega. 

День Ласнамяэ 2019
© Sputnik / Владимир Новиков
Lasnamäe päev 2019

Pargialal oli üles seatud suur mänguväljak, mille atraktsioonid töötasid terve päeva. Huviringid kutsusid inimesi kaasa tegema. Kõikjal kõlas kõlaritest muusika, kuid sai kuulata muusikat ka elavas esituses. Merepool, väikesel laval esinesid kohalikud laste- ja noorterühmad. 

Laululava hiiglasliku kaare ees oleval suurel laval astusid üksteise järel üles täiskasvanud professionaalid - Tallinna duett "Para tain" ("Saladuste paar") ja laulja Artjom Savitski, kelle vahetas hiljem välja populaarne Narva kollektiiv "Avenju".

Lauljad ja tantsijad sütitasid publikut

Endale juba populaarsust koguda jõudnud Eesti laulja Artjom Savitski sõnul pole see esimene kord, kui ta Lasnamäe päevadel esineb. Suur publikuhulk pole teda enam ammu kohutanud, vastupidi, sellise publiku tähelepanu on kergem võita. 

Väikesel laval kabardiini tantse esitanud Tallinna tantsuansambli "Terek" juht Ilona Thagazitova õnnitles lasnamäelasi sünnipäeva puhul ja soovis pidupäevale pikka iga. 

Руководитель ансамбля кабардинского танца Терек Илона Тхагазитова
© Sputnik / Владимир Новиков
Kabardiini tantsuansambli "Terek" juht Ilona Thagazitova

"Kaukaasia tantsud meeldivad kõigile, meie ansambel võeti tormiliselt vastu. Tänane publik on imeline, esinesime suure rõõmuga," ütles Thagazitova.

Lasnamäe meelitab kohale elanikke ka teistest pealinna linaosadest

Mitte vähem entusiastlikud olid ka peokülalised.

Подруги Ольга и Марина (справа) вместе отмечают День Ласнамяэ
© Sputnik / Владимир Новиков
Sõbrannad Olga ja Marina (paremal) tähistavad Lasnamäe päeva üheskoos

Olga Kadriorust koos sõbranna Marinaga Maardust rääkisid, et käivad siin igal aastal, neile meeldib see väga ja täna on ka ilm ilus. Iga kord kohtavad nad siin ka oma klassikaaslasi ja sõpru.

"Rahvast on väga palju ja kontsert suurepärane, kõik emotsioonid on ainult positiivsed," jagas oma muljeid perekonna ja sõpradega peole tulnud Kopli elanik. Ta soovis Lasnamäe elanikele õnne, tervist ja head tuju.

Inimesed naudivad puhkust ja päikest, samuti Lauluväljakul valitsevat õhustikku, ütles Kiilist kohale tulnud Aleksandr, siin saab süüa ja lõbutseda. Pole ime, et Lasnamäe kinnisvarahinnad elanikes huvi tekitavad ja seda peaksid Tallinna juhid oma töös arvestama, lisas Aleksandr. 

Гость праздника, житель поселка Кийли Александр
© Sputnik / Владимир Новиков
Peokülaline Aleksandr Kiilist.

Linnaosa juhtide tervitussõnad ja Moskva külaliste energiline muusika

Lasnamäe päeva tulid tähistama tuhanded inimesed. See sai eriti märgatavaks, kui kell seitse õhtul istusid kõik Lauluväljaku kaare alla suure lava ette. Linnaosa elanikke tulid tähtpäeva puhul õnnitlema nii Lasnamäe linnaosa vanem Andres Vään, kui Riigikogu liige Maria Jufereva-Skuratovski. Esimene rääkis eesti, teine ​​vene keeles. 

Старейшина Ласнамяэ Андрес Вяэн
© Sputnik / Владимир Новиков
Lasnamäe linnaosa vanem Andres Vään

Vään märkis, et Lasnamäe on Tallinna kõige tihedamalt asustatud piirkond ja siin sünnib kõige rohkem tallinlasi. Linnosas tähistatakse paljusid tähtpäevi ja meeldejäävaim neist on Lasnamäe päev. 

Член Рийгикогу Мария Юферева-Скуратовски
© Sputnik / Владимир Новиков
Riigikogu liige Maria Jufereva-Skuratovski.

Vääni järel tervitas publikut Jufereva-Skuratovski, kes märkis, et esimest korda sellest esineb ta sellelt lavalt mitte korraldaja, vaid külalisena. 

Linnaosa juhtide järel tulid lavale muusikud Moskvast. Tallinlasi tuli õnnitlema 90-ndate lõpus Venemaal populaarse bändi Hi-Fi pealaulja Mitja Fomin. 

Популярный российский певец Митя Фомин
© Sputnik / Владимир Новиков
Populaarne Vene laulja Mitja Fomin

"Me laulame siis, kui tahame armastada," kõlas fraas tema kuulsast laulust ja kõik kokkutulnud elavnesid silmnähtavalt. Pidu lõppes sama rõõmsas meeleolus, nagu oli päeval alanud.

Lugege lisaks:

52
Tagid:
sünnipäev, Maria Jufereva, Lauluväljak, Lasnamäe, Tallinn
Samal teemal
Lasnamäe linnaosa valitsus pakub põlengu ohvritele asenduspinnad
Tallinn kaalub Lipo ruumide andmist toidupangale
"LasnaГорск": telesari endise Dvigateli inseneri peresaagast peaks kogu Eestit naerutama
Nõudlus kinnisvara järele viis Eesti uue hinnarekordini
RIA Novosti ja Sputnik toetasid "Totaalset etteütlust" kogu maailmas
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega