Baltnews

Panna kinni või mitte: Eesti valitsuserakonnad Baltnewsi sulgemisest

89
(Uuendatud 17:08 28.07.2019)
Eesti valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade esindajad ei ole jõudnud Baltnewsi kohaliku portaali võimaliku sulgemise küsimuses, erinevalt oma Läti kolleegidest, üksmeelele .

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Juurdepääsu sulgemine portaalile Baltnews.lv Lätis tekitas Eestis arutelu teemal, kas Tallinn peaks kohalikele võimudele tülikat meediat tõrjudes astuma Riia jälgedes. Eesti valitsuserakondade arvamused Baltnews.ee kohta lähevad ERR-i andmetel lahku.

Keskerakond: tugev ühiskond propagandat ei karda

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ei pea Baltnewsi sulgemist Eestis vajalikuks. Tema arvates on Eesti võimudel mõistlikum teha ise vajalikku selgitustööd ja arendada ühiskondlikku kriitilist mõtlemist 

Яанус Карилайд
© Riigikogu / Erik Peinar
Jaanus Karilaid

"Tugev ühiskond ei karda ka negatiivset propagandat. Libauudiste teadlik levitamine võiks olla aga õiguslikult tugevamalt reguleeritud," teatas Karilaid.

EKRE: võib anda portaalile intervjuu ja seejärel portaali sulgeda

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees ja siseminister Mart Helme ei näe probleemi selles, et ta on ise andnud viimase kuu jooksul kaks korda Baltnewsile intervjuu

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Raul Mee
EKRE esimees Mart Helme

"Meie sooviksime kõik need vaenulikud Venemaa kanalid kinni panna, aga kuna kõik teised erakonnad on nende kinnipanemise vastu, siis me ei näe põhjust, miks me peame neid ignoreerima," selgitas ta oma tegevuse loogikat.

EKRE aseesimees ja Riigikogu esimees Henn Põlluaas arvab aga, et Eesti poliitikud ja ametnikud ei peaks Baltnewsi-taoliste kanalitega suhtlema. Tema sõnul on Eestis ka varem arutatud selliste infokanalite piiramist, "mis sellist täiesti Eesti-vastast iseloomu omavad ja Eesti-vastast valet ja laimu levitavad". 

Спикер Рийгикогу Хенн Пыллуаас
Riigikogu esimees Henn Põlluaas

"Seda enam, et meil peaaegu kolmandik elanikkonnast elab Venemaa inforuumis, mis on meile täiesti selgelt vaenulik. Kindlasti me peaksime seda kontrollima ja piirama," teatas Põlluaas.

Isamaa: sulgeda muidugi võib, aga sellest ei ole kasu

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder arvab omakorda, et Baltnewsi sulgemine ei pruugi anda soovitud efekti, sest Eesti asub Venemaa kõrval, millel on palju muid meediakanaleid. Samas võiks tema arvates arutada Baltnewsi keelamist deklaratiivse ja poliitilise sammuna Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide kontekstis. 

 Хелир-Валдор Сеэдер
© Riigikogu / Erik Peinar
Helir-Valdor Seeder

"See kuulub koos kõige muuga nende sanktsioonide ritta. Poliitilise otsusena, mida võib Eestis loomulikult kaaluda," teatas Seeder. Temagi on seisukohal, et Eesti poliitikud, riigiametnikud ja kohalike omavalitsuste esindajad ei peaks andma intervjuusid Venemaaga seotud meediale.

Riia lihtsalt kardab tõde enda kohta

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. juulil blokeerisid Läti võimud saidi Baltnews.lv, mis kuulub Venemaa meediaettevõttele RIA Rossija Segodnja. Läti välisministeerium põhjendas teabeagentuuri saidi blokkimist väitega, et see "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust ning õõnestab tema sõltumatust ja suveräänsust", kuuludes järelikult Euroopa Liidu sanktsioonide alla. 

Venemaa välisministeerium reageeris Baltnews.lv blokeerimisele viivitamatult, pidades seda sammu Riia ametnike ilmselgeks katseks puhastada Läti inforuum sõltumatust ja riigi kontrollile allumatust meediast.

Diplomaadid juhtisid tähelepanu sellele, et saidile juurdepääsu sulgemise otsuse põhjenduste osas räägitakse, nagu rikuks Baltnews.lv Euroopa Liidu 17. märtsi 2014. aasta sätet sanktsioonide kohta seoses ohuga Ukraina sõltumatusele, suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

"Sellega seoses tahaksime märkida, et Euroopa Liit ise, kelle dokumentidele Läti võimud viitavad, eelistab mitte märgata arvamuse avaldamise vabaduse süstemaatilisi rikkumisi oma liikmesriikides alates Londonist, Pariisist ja Berliinist kuni Balti riikideni välja," teatati Venemaa välisministeeriumist.

89
Tagid:
meedia, valitsuskoalitsioon, Baltnews, Eesti
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega