Канатоходец Яан Роозе

Jalgsi läbi õhu: köielkõndija Jaan Roose ei väsi Tallinna elanikke üllatamast

66
(Uuendatud 09:54 11.07.2019)
Akrobaat Jaan Roose ei väsi Tallinna elanikke ja külalisi üllatamast, ületades suurel kõrgusel pikki vahemaid. Ta pajatas Sputnik Eestile, kus tema treeningud tavaliselt toimuvad ja kuidas tema vanemad sellisesse harrastusse suhtuvad.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik, Ilona Ustinova. Hollywoodi filmi Lasnamäel toimuvate võtete esimese võttepäeva eelõhtul, kolmapäeval, 9. juulil ületas Eestis tuntud köielkõndija Jaan Roose Laagna tee pisut enam kui 30 meetri kõrgusel.

120 meetri pikkune köis oli tõmmatud Lasnamäe linnaosavalitsuse katuselt üle "kanali", nagu seda siinmail nimetatakse, teisel pool seisva tõstekraana külge.

Seda vaatemängu kogunes kaema mitusada tallinlast. Mõned lihtsalt jälgisid toimuvat, teised salvestasid telefoniga, kolmandad seisid sõrmi ristates (venepärane pöidlahoidmine käib keskmist ja nimetissõrme ristamisi hoides – toim.)

Jaan Roose astus pealvaatajate ette koomiksitegelase Batmani kostüümis. Kinnitanud julgestusköie, sammus ta paljajalu tavainimese jaoks lõputut vahemaad ületama.

 • Канатаходец Яан Роозе
  Köielkõndija balasseeris Lasnamäel sõidutee kohal
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Один из кранов, держащих канат
  Vaatemängu kogunes kaema mitusada tallinlast
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Посмотреть на канатаходца собралось несколько сотен человек
  Vaatemängu kogunes kaema mitusada tallinlast
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Канатаходец Яан Роозе удивил жителей Таллинна, собравшихся у края Лаагна теэ
  Köielkõndija Jaan Roose
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Канатаходец Яан Роозе
  Köielkõndija Jaan Roose
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Канатаходец Яан Роозе удивил жителей Таллинна, собравшихся у края Лаагна теэ
  Vaatemängu kogunes kaema mitusada tallinlast
  © Sputnik / Илона Устинова
1 / 6
© Sputnik / Илона Устинова
Köielkõndija balasseeris Lasnamäel sõidutee kohal

Enam-vähem teekonna keskel tegi köielkõndija ootamatult pöörde ja riputas end nagu nakhiir, pealtvaatajate kohkunud ja vaimustunud hüüatuste saatel, pea alaspidi.

Ka hiljem, olles juba lõpp-punkti jõudnud ja kraanakonksu otsas alla laskudes jätkas Roose trikitamist.

Segas ainult tuul

2018. aastal kõndis Jaan Roose Tallinna kesklinnas kahe kõrghoone vahele 117 meetri kõrgusele tõmmatud lindil. Ekstreemsportlane rääkis Sputnik Eestile, mille poolest nüüdne kogemus mullusest erines.

Üle Lasnamäe kanali kõndides oli köielkõndija sõnul tuule tõttu kõige keerulisem tasakaalu hoida, tähelepanu kippusid hajutama ka allpool seerivad autod ja bussid.

Seevastu pealtvaatajad andsid jõudu juurde, kuigi nende ees oli vastutus veelgi suurem.

Roose tunnistas, et järjepidevalt teeb ta trenni põhiliselt Eestis, aga sadade meetrite läbimiseks tuleb sõita välismaale.

Küsimusele, kuidas tema vanemad oma poja harrastusse suhtuvad, vastas köielkõndija naeratades, et nad on sellega ammu leppinud ja jälgivad alati tema kulgemisi.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, toimus tuntud akrobaadi esinemine Tallinna ühe suurima linnaosa elanikele mõeldud tasuta ürituste raames. Programmi nimetusega "Lasnamäe filmisuvi" pani kokku Holywoodi režissööri Christopher Nolani võttegrupp. 15. juulil toimub Lauluväljakul suur filmimuusika kontsert, 18. juulil toimub festival Kivila pargis ning 20. juulil perepäev Pae pargis.

Ajavahemikus 10.–21. juulini on Laagna tee osaliselt või täielikult põnevusfilmi võtete tarvis suletud.

Kõiki uudiseid Christopher Nolani uue filmi teemal lugege siit.

66
Tagid:
Jaan Roose, akrobaatika, köisraudtee
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
Eesti kuulsaim slackliner vallutas Swissôteli kaksiktornid
Christopher Nolani filmivõtted Tallinnas
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega