Riigikogu istungitesaal

Eesti delegatsiooni saatus ENPA-s tuleks jätta Riigikogu otsustada

41
(Uuendatud 11:34 01.07.2019)
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu arvates peaks Eesti ENPA-st mitte ainult kõrvale jääma, vaid lõpetama ka organisatsiooni liikmemaksude tasumise. Kuid üks partei ei saa sellise otsuse eest vastutust võtta.

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Eesti ei tohiks kuuluda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse (ENPA) seni, kuni selle liikmeks on Venemaa. 

Venemaa delegatsiooni naasmine ja selle sammu heakskiitmine Lääne poolt näitavad, kuidas "reageerib ENPA uutele võimalikele agressioonidele Euroopa riikide suhtes", teatas Eesti Konservatiivne Rahvapartei (EKRE) pärast volikogu.

Erakonna avalduses rõhutatakse, et "ENPA loobus õigusriigi põhimõtetest, rahvaste enesemääramise õigusest ja inimõiguste kaitsest." Tegelikult andis Euroopa Nõukogu Euroopa Liidule signaali, et sõjalise agressiooni korral pole mõtet loota isegi mitte moraalsele toele."

Kohtumisel väljendus EKRE esimees, siseminister Mart Helme veelgi teravamalt:

Ta on veendunud, et Ida-Euroopa riikide ENPA-st lahkumine annab Lääne-Euroopale "tugeva signaali": "riiklik nihilism on meile vastuvõetamatu."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et ekspert Igor Rosenfeldi arvates jätkab Eesti poliitiline juhtkond ja eliit võõraste välispoliitiliste huvide - eeskätt Ameerika Ühendriikide seisukohtade esindamist rahvusvahelises poliitikas.

Tema sõnul ei ole selline käitumine Eestile kasulik, sest võib sundida Moskvat kaaluma oma samme Tallinna toetamiseks mitmetes majanduslikes ja poliitilistes küsimustes.

ENPA võttis vastu resolutsiooni, mis taastas kõik Venemaa volitused organisatsioonis. Ukraina esindajad teatasid protesti märgiks oma osalemise peatamisest ENPA töös.

Solidaarsust Kiieviga väljendasid Poola, Gruusia, Eesti, Läti ja Leedu delegatsioonid, kes lahkusid Ukraina kolleegide järel demonstratiivselt ENPA juunikuu istungjärgult. President Kersti Kaljulaid nimetas ENPA otsust häbiväärseks, peaminister Jüri Ratas aga ebaõigeks ja valeks.

Kaljulaid nimetas ENPA otsust Venemaa tagasivõtmiseks "häbiväärseks" >>

Venemaa jäeti 2014. aastal ilma ENPA hääleõigusest ja muudestki volitustest Krimmi väidetavalt "ebaseadusliku" taasühinemise tõttu Venemaaga. Pärast sellist otsust tunnistas Moskva Venemaa osalemise assamblee töös sobimatuks ja peatas osa liikmemaksude tasumise Euroopa Nõukogule.

Venemaa Föderatsiooninõukogus nimetati kõikide volituste ennistamist ENPA-s demokraatia võiduks ja Kremlis - terve mõistuse triumfiks.

Yana Toom: ENPA hääletustulemused näitasid Eesti välispoliitika läbipõrumist >>

Ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas ENPA-otsust positiivseks sammuks. Tema sõnul on oluline, et resolutsiooni poolt hääletanud delegatsioonid "väljendusid selgelt, et Venemaale tagastatud õigusi ei saaks vaidlustada."

41
Tagid:
Riigikogu, delegatsioon, ENPA, volikogu, EKRE
Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Samal teemal
Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse
ENPA otsusega rahulolematud võivad lahkuda
Lavrov kommenteeris ENPA otsust Venemaaga koostööd teha
Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega