Eestis kallinenud Mendelssohni pulmamarss toob notaritele tööd juurde, illustreeriv foto

Eestis kallinenud Mendelssohni pulmamarss toob notaritele tööd juurde

117
(Uuendatud 11:06 29.06.2019)
Tallinna Perekonnaseisuamet muudab oma hinnakirja – abielu registreerimine perekonnaseisuametis maksab juba enam-vähem sama palju kui registreerimine notaribüroos.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Teadaanne, et Tallinna Perekonnaseisuamet kahekordistab juulist alates oma teenuste hindu, osutus noorpaaridele ebameeldivaks üllatuseks.

Nii mõnigi mõtleb ilmselt ümber ja loobub abielu pidulikust registreerimisest nädalavahetusel. Mõni aga soovib perekonnasidemed sõlmida lihtsalt notari juures. Viimasel ajal on notari vahendusel abiellujate arv niigi kasvamas.

Need aga, kes unistavad kiriklikust laulatusest, peavad meeles pidama, et enne laulatust tuleb niikuinii esitada ametlik tõend abielu registreerimisest Perekonnaseisuametis või notaribüroos.

Elava muusika ja muude keelte eest küsitakse rohkem

Tallinna Perekonnaseisuameti töötaja Jekaterina Fedkina märkis Sputnik Eesti küsimusele uute hindade kohta vastates, et nende asutus on Eestis ainus perekonnaseisuamet, kus pidulikku toimingut saab toimetada erinevates keeltes.

"Sageli tuleb kasutada samaaegselt kahte keelt," ütles Fedkina. Kõige levinumad keelepaarid on eesti ja vene, aga ka vene ja inglise, eesti ja inglise, vene ja saksa, eesti ja saksa keel. Juulis plaanitakse lisada võimalus tseremoonia läbiviimiseks itaalia keeles.

Lisaks sellele kõlab reedeti ja laupäeviti elav muusika, mitte salvestised. Seetõttu on need päevad hinnakirjas kõige kallimad.

Kõige taskukohasemad hinnad jäävad argipäevadele: kolmapäeviti ja neljapäeviti maksab abiellumine uue hinnakirja kohaselt 60 eurot erinevalt varasemast 35 eurost, kusjuures igal juhul lisandub määratud hinnale 30-eurone riigilõiv.

Nagu Fedkina lisas, pakutakse abiellujatele välja esimene võimalik registreerimiskuupäev, kusjuures abielu ei sõlmita enne ühe kuu möödumist ja mitte hiljem kui kuue kuu möödudes päevast, mil noorpaar on perekonnaseisuametile avalduse esitanud.

Abielulepinguid vormistatakse ka notari juures

Abielu registreerimisel perekonnaseisuametis pakub asutus välja võimaluse sõlmida abieluleping, seega vormistada oma varalised suhted. Niisugune dokument ei tekita neis enam ammugi halbu tundeid ega solvumist.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Jekaterina Fedkina sõnul tõik, et samasugust teenust pakuvad ka notarid, Tallinna Perekonnaseisuametile muret ei tee. "Oma abielu registreerida soovijate hulk on meil endiselt suur," ütles ta.

Ta tõi esile arvud, kui mitu paari on sõlminud abielu 2019. aastal ja kui mitu läinud aasta samal ajavahemikul. Ajavahemikul 3. märtsist 21. juunini registreerisid perekonnaseisuametis oma peresuhte 980 paari. See arv on üsnagi samane möödunud aasta näitudega.

Otsusel, mismoodi peresuhted kinnitada, on sügavalt isiklik iseloom ja langetatakse tulevaste abikaasade poolt nende isiklike kogemuste, maailmavaate või perekondlike tavade põhjal.

Viimastel aastatel on Eestis saanud võimalikuks vormistada abielu ka notaribüroodes. "See tava on meil juba üheksa aastat vana," kommenteeris Sputnik Eestile Tallinna notar Evelin Roots.

Evelin Roots soovitas: "Kõige täpsema teabe saamiseks tuleb väljavalitud notariga ühendust võtta. Notarite Koja veebilehel on olemas kõigi Eesti notarite kontaktandmed."

Abieluavalduse esitamise korral selgitab notar abiellujatele selle sammu õiguslikke tagajärgi, selgitab varaliste suhete sätestamise võimalusi, kohustusi perekonna ees ja pärandiküsimusi.

"Soovi korral saab sõlmida ka abielulepingu," märkis Roots. Selle vormistamise hind oleneb lepingu objektiks oleva vara maksumusest.

Teise notaribüroo notar Alla Ševtšuk lausus, et notaritasu abielu sõlmimise eest on vastavalt notariaadiseadusele 64 eurot (pluss riigilõiv). Notariaalsete teenuste hind abielu registreerimisel väljaspool notaribürood lepitakse kokku läbirääkimiste teel.

Täpselt samaviisi tuleb eraldi kokku leppida abielu registreerimiseks nädalavahetustel, kuna notaribürood laupäeviti ja pühapäeviti ei tööta. Vastavalt sellele tõuseb sel juhul ka teenuse hind.

"Alates 2011. aastast on notarite sõlmitud abielude arv ligi 2,5 korda kasvanud. Kui 2011. aastal sõlmisid notarid 4% kõigist abieludest, siis 2018. aastal juba 9%," lisas Ševtšuk.

Artikli täisversiooni saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsel poolel >>

117
Tagid:
ühiskond, hind, abielu, perekonnaseisuasutus, perekonnaseisuamet
Samal teemal
Luterlik kirik soovib abielu määratlemist põhiseaduses, riigikogus ei ole üks meelt
Uuest aastast saab abielu sõlmida maakonnakeskuses
Tallinnas mullu abiellunud vanim peig oli 83 ja pruut 71-aastane
Kaljulaid: kooseluseadus ei lõhesta Eesti ühiskonda
Numbrimaagia ei suurenda abielu püsivust
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega