Lillede panek fašistliku koonduslaagri mälestuskivile Paldiskis.

Kuniks süda lööb, pidage meeles!

77
(Uuendatud 10:47 24.06.2019)
Suure Isamaasõja ajal asus üks fašistlikest koonduslaagritest Paldiski lähistel. Selle vangide mälestuseks on linna kalmistule püstitatud obelisk, mille juurde kogunesid 22. juunil endised selle ja teiste surmalaagrite lapsvangid.

TALLINN, 23. juuni — Sputnik, Vladimir Barsegjan. Mõte jäädvustada mälestus tuhandetest Saksa okupantide süütutest ohvritest kivisse kuulub Vladimir Ziminile, kes elas ise läbi Paldiski koonduslaagri põrgu kõik seitse ringi. 

Памятник узникам фашистского концлагеря в Палдиски
© Sputnik / Владимир Барсегян
Mälestusmärk Paldiski fašistliku koonduslaagri vangidele

Kokku asus Suure Isamaasõja aastatel Eesti territooriumil üle 150 kinnipidamis- ja hukkamiskoha neile, keda fašistid oma vaenlasteks pidasid. Vaenlase vanus polnud tähtis.

Kannatuste rada

Neid on järel üsna vähe — neid eakaid naisi, kes noores eas koos perekondadega vangistati, ilma et nad oleks toime pannud ühtegi kuritegu — kui kuriteoks mitte pidada just rahvust ja keelt, mida kõnelesid nende emad ja pärast ka nemad ise. 

Валентина Андреевна Пивень — председатель Палдиского общества бывших малолетних узников фашизма
© Sputnik / Владимир Барсегян
Valentina Piven on Paldiski Endiste Alaealiste Fašismivangide Ühingu esinaine

Paldiski Endiste Alaealiste Fašismivangide Ühingu esinaine Valentina Andrejevna Piven jutustas Sputnik Eestile, mis tal tol ajal oma tahte vastaselt, suurte pingutustega läbi elada tuli. Valentina Andrejevna hääl väriseb ja katkeb, kui ta räägib, et kõige rohkem mäletab ta nälga, kuidas tema ja teised Paldiski koonduslaagri lapsvangid pidevalt süüa tahtsid. 

Лидия Ивановна Прокуророва – бывшая узница концлагеря в Палдиски
© Sputnik / Владимир Барсегян
Endine Paldiski koonduslaagri vang Lidia Prokurorova

Lidia Prokurorova ja tema nõbu Rimma Ivaštšenko jutustavad, et nende perekond toodi Eestisse Leningradi oblasti Tosno rajoonist. 1942. aasta veebruaris saabusid nad Põllkülasse ja siis Paldiskisse. Väike Rimma oli tollal alles kuuekuune, Lidia oli saanud kolme ja poole aastaseks.

Lidia mäletab nälga ja seda, kuidas ta pommirünnakuid kartis ja puges nende eest ema seeliku alla peitu. Neid päästsid surmast Punaarmee sõdurid, kes sundisid fašistid põgenema. 

Председатель Эстонского союза бывших малолетних  узников фашизма Лонгина Брониславовна Кулик
© Sputnik / Владимир Барсегян
Endiste Alaealiste Fašismivangide Eesti Liidu esinaine Langina Kulik

Langina Bronislavovna Kulik on Endiste Alaealiste Fašismivangide Eesti Liidu esinaine ja endine Salaspilsi lastelaagri vang. Sinna koledasse kohta sattus Langina viieaastaselt, koos temaga piinles seal tema viis õde-venda. Lapsed olid vanematelt ära võetud ja nad ei näinud oma vanemaid enam iialgi.

Hitleri metsikusi ei tohi unustada: Eestis austati koonduslaagrite vangide mälestust >>

Laagris elasid nad kohutavates oludes: neil ei olnud riideid ega jalanõusid ja kõht oli kogu aeg tühi. Nende peal tehti katseid, neilt võeti verd haavatud Saksa sõduritele ja neid näljutati. Ennast blokaadiaegse Leningradi lastega võrreldes arvab Langina Bronislavovna, et viimaste olukord oli parem, sest nende kõrval olid vanemad ja neid ei ümbritsenud Saksa koonduslaagri okastraat. 

 Бывшая узница концлагеря Клоога Валентина Николаевна Кудряшова
© Sputnik / Владимир Барсегян
Endine Klooga koonduslaagri vang Valentina Kudrjašova

Ka kunagine Klooga koonduslaagri vang Valentina Nikolajevna Kudrjašova mäletab nälga ja oma alatoitlusest ülespundunud kõhtu, mida valvurid alatasa sõrmedega togisid. Küllap näis see neile naljakana. Ta sattus laagrisse koos ema ja üheksa õe-vennaga.

Suur perekond pääses ainult tänu sellele, et üks eesti talunik võttis nad laagrist talusse tööle. See oli tol ajal suur õnn ja võimalus ellu jääda.

Küsimusele, miks ta käib igal aastal mälestusmärgi juures, vastas Valentina Nikolajevna, et lapsena selle õuduse üleelanuna saab ta aru, kui ilus on elada. Teda toob siia just nimelt elurõõm ja tänulikkus selle eest, et ta on elus. Just siin tahab Kudrjašova öelda: 

Tahaksin oma jutustuse üritusest lõpetada sõnadega, mille tõi Paldiski kalmistu mälestusmärgi juurde kogunenutele kuuldavale Venemaa suursaatkonna nõunik Stanislav Makarenko:

Советник-посланник посольства России в Эстонии Станислав Борисович Макаренко
© Sputnik / Владимир Барсегян
Vene saatkonna nõunik Stanislav Makarenko

"Kuni me süda lööb ja meil on võimalik, koguneme siia ka edaspidi!"

77
Tagid:
mälestusmärk, koonduslaager, Suur Isamaasõda, Paldiski
Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
Samal teemal
Moskva teeb ettepaneku ühinenult neofašismi vastu võidelda
Saksamaa: lõpetage NSV Liidu panuse moonutamine fašismivastases võitluses
Rahvusvahelised organisatsioonid ei taha neonatsismiga võidelda
Kuidas Tallinn valmistub fašismi purustamise juubeliaastaks