Eestis mälestatakse küüditamise ohvreid

Vene politoloog hajutas müüte küüditamisest Eestis

251
(Uuendatud 14:44 14.06.2019)
Mis tähenduse omistavad Baltimaade võimud 1940. aastate stalinlikele küüditamistele ja miks nad seda teevad, sellest jutustas Sputnik Eestile vene poliitikaanalüütik Aleksandr Nossovitš.

TALLINN, 14. juuni – Sputnik. Eestile ja tema "Balti õdedele" on ajaloomüüt olulisem kui tegelik pilt ajaloost, märkis Aleksandr Nossovitš oma kommentaaris 1941. aasta juuniküüditamise* ohvrite mälestuspäeva puhul.

14. juuni 1941. aasta küüditamine >>

Nossovitš rõhutas, et ei Nõukogude Liit ega Venemaa kui tema õigusjärglane ole eitanud Balti rahvaste küüditamise fakti. Iseasi on see, et sealtpeale, kui see teema aktiivselt esile tõsteti (alates uutmise ehk perestroika ajast), ei ole suurendatud niivõrd kvantiteeti (küüditatute arvu), kuivõrd nonde traagiliste sündmuste kvalitatiivset tähtsust.

Александр Носович
© Фото : из личного архива Александра Носовича
Politoloog Aleksandr Nossovitš

Kaks müüti küüditamistest

Esiteks tõmmatakse Baltimaades paralleele eestlaste, lätlaste ja leedulaste küüditamiste ning Natsi-Saksamaa juutide holokausti vahel. Kuid võrdsustada inimeste ümberasustamine nende massilise hävitamisega on Nossovitši sõnul jäme ja ebakorrektne.

Teiseks tuleb aru saada, et stalinlikud küüditamised olid klassi-, mitte rahvusevastased, millistena neid püütakse näidata Baltimaades.

Tema sõnul olid küüditamise sagedased põhjused eestlaste pealekaebamised eestlaste peale, kinnisvara ümberjagamine ja soov teiste arvelt rikastuda.

Seetõttu on küüditamise nimetamine eesti rahvuse hävitamiseks veel üks Eesti poliitikute jäme viga ja koletu ajaloo moonutamine.

Tuhandetest õhupallidest moodustati installatsioon Pisarate meri
© Sputnik / Вадим Анцупов

Veelgi enam, jätkas Nossovitš, NSV Liidu eksisteerimise viimastel aastatel saavutas eestlaste arv tipu, samas kui pärast Eesti iseseisvuse taastamist hakkas see stabiilselt langema.

Sihtrühm – Hitleri käsilased

Tegelikult, teatas Nossovitš, oli küüditamise põhieesmärgiks katse tõrjuda Eestist välja natsionalistlikku elementi, kes oli toetanud Teise maailmasõja ajal Hitleri Saksamaad ja võis takistada nõukogude korra kehtestamist vabariigis.

Selline küüditamise tegeliku olemuse moonutamine koos mälestusmärkide püstitamisega mitmesugustele "Punaarmee, kommunismi ja stalinismi kuritegudele" on puht poliitilist laadi. See pole kuidagi seotud ajaloolise õigluse jaluleseadmisega seoses stalinlike repressioonide ohvritega, keda 1940. aastatel muidugi oli.

"Balti riigid püüavad panna Venemaad kui NSV Liidu õigusjärglast tundma end süüdi. Lõppkokkuvõttes soovivad nad saada Venemaalt kahjutasu väidetava Baltikumi rahvaste genotsiidi eest," teatas Aleksandr Nossovitš.

*14. juunil mälestatakse Eestis 1941. aasta juunis Siberisse küüditatuid. Sellel päeval on riigilipud heisatud poolde masti ja kogu riigis toimub mälestusüritusi.

Eesti välisministeeriumi andmetel viidi 14. juunil 1941 Eestist Venemaa Kirovi ja Novosibirski oblastisse üle kümne tuhande inimese. 1949. aastal, enne kollektiviseerimise algust, toimus teine küüditamislaine. Tollal saadeti välja üle kahekümne tuhande inimese.

Repressiooniohvrite mälestuspäeva tähistatakse ka teistes Balti riikides. Leedus kutsutakse seda leina ja lootuse päevaks, Lätis aga kommunistliku terrori ohvrite mälestuspäevaks. Leedust küüditati ligi 17 500 inimest Novosibirski oblastisse, Kasahstani ja Komi ANSVsse, Lätist aga ligi 17 000 inimest Krasnojarski kraisse ja Novosibirski oblastisse, samuti Kasahstani Karagandõ oblastisse.

251
Samal teemal
Vabaduse väljakul meenutati küüditamise ohvreid
Gasparjan: Eesti ajaloolased korrutasid küüditatute arvu kümnega
Eestis mälestatakse küüditamise ohvreid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega