Laagna tee, illustreeriv foto

Film ja suletud tee: Tallinn kaotab

122
(Uuendatud 12:05 14.06.2019)
Eesti pealinn oleks pidanud nõudma filmistuudiolt Warner Bros tiheda liiklusega magistraali sulgemise eest spioonimäruli võtete ajaks miljoneid. Liikluskaose tõttu kannatanute kohtuhagide summad võivad olla tublisti suuremad kui hüpoteetiline kasum.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Tallinna linnavalitsuse kompromissotsus Briti režissööri Christopher Nolani spioonimäruli võtete kohta välistab liikluse täieliku katkestamise pealinna magistraalteel, kuid tõotab linlastele endiselt palju ebamugavusi ja rahalisi kahjusid.

Vaidlus Briti režissöörile järeleandmiste tegemise pooldajate ja nende vahel, kes pidasid tiheda liiklusega tee täielikku sulgemist kuuks ajaks teostamatuks, oleks vist lõppenud kompromissiga. Ometi on Laagna tee mõned päevad nädalas filmistuudio Warner Bros tööpealkirja "Tenet" kandva spioonimäruli võtete nimel liiklusele täielikult suletud. Linnale makstava hüvitise suurust esialgu ei avalikustata, kuid kindlasti pole see märkimisväärne, kui võtta arvesse Eestis toimuvate filmivõtete kogukulud, mis filmistuudio teatel on 16 miljonit dollarit.

Jääb üle vaid vastata hulgale ebameeldivatele küsimustele. Näiteks kes hakkab maksma kahjuhüvitisi, mis kohus võib linnalt välja mõista teeäärsete tanklate omanikele, kellel jääb osa tulust saamata, kui elava liiklusega tee kinni pannakse; kaupluste ja meelelahutuskohtade omanikele, kes kannatavad samadel põhjustel; kohalikele elanikele, kes peavad ümbersõitude tõttu kulutama rohkem aega ja raha autokütusele; ettevõtetele, kes võivad kaotada osa töötajate tööajast, kui need püüavad filmivõtete ajaks suletud teest ringiga mööda sõita?

Linnapea Kõlvart on üles näidanud mõistlikkust ja visadust

Tuleb tunnustada linnapead Mihhail Kõlvartit, kes suutis vastu pidada osa "loomeavalikkuse" surve all (selle esindajatelt oleks tulnud hääleõigus selles küsimuses üldse ära võtta, välja arvatud nendelt, kes elavad Lasnamäel, Pirital või Viimsis), kes nõudis lömitamist "suure" Briti režissööri ees ja linna liikluse tähtsaima tuiksoone sulgemist kuuks ajaks filmi võtete ja selle hüpoteesi nimel, et Tallinna populaarsus maailma filmisõprade hulgas kasvab.

Lisaks linna otsestele ja kaudsetele rahalistele kahjudele, mida kõige järgi otsustades ei ole keegi hakanud täpselt kokku arvutama, kuid mis suurima tõenäosusega ulatuvad miljonite eurodeni, jääb linnavalitsuse südametunnistusele "katastroofipiirkondade" elanike rikutud meeleolu (ei maksa unustada, et nad muutuvad aeg-ajalt valijateks) ja eelkõige (kordan arstide argumenti) nende inimeste võimalikud surmad, kelle juurde filmivõtete nimel suletud tee ümbruses paratamatute liiklusummikute tõttu ei jõua kiirabiautod.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et kutselised juhid kuulutavad ette liikluskaost selles linnaosas Russalka ristmiku liikluskorralduse muutuse tõttu. Kui lisada sellele veel suletud Laagna tee, on kaos möödapääsmatu ja üleüldine.

Mis on lubatud Tallinnas, pole lubatud New Yorgis

Mis puutub aga Tallinnale tehtud ettepaneku solvavusse, siis tuleb märkida, et ükski maailma filmilavastaja – isegi see, kes on saanud kõige rohkem auhindu – ei hakkaks isegi kõige kallima linateose nimel tegema ettepanekut sulgeda üks tähtsamaid liiklussooni näiteks New Yorgis, Londonis, Pariisis või Moskvas.

Sellel ebatõenäolisel juhul, kui nende linnade valitsused nõustuksid äkki potentsiaalse "spioonišedöövri" loojale vastu tulema, nõuaksid nad selle eest nii palju raha (eespool nimetatud arvestuste alusel pluss teist sama palju ebamugavuse eest), et filmivõtted kaotaksid igasuguse mõtte.

Kuid režissöör Nolan arvas, et samasuguse ettepaneku tegemine Tallinnale on võimalik ja lubatav, demonstreerides sellega mingil määral hoolimatut suhtumist Eestisse ja selle pealinna elanike huvidesse. Iidsel Tallinnal jätkub niigi vaatamisväärsusi ja kultuurimälestisi, mis teevad temast maailmakuulsa linna – ta ei pea ennast alandama eeldatavalt eduka spioonimärulifilmi võtete pärast. Milles tõenäoliselt mingid nurjatud vene pätid hakkavad põrmustama süütuid välismaalasi ja jäledalt hukkuma vahvate Briti või Ameerika spioonide käe läbi.

Suveööd on Eestis üsna valged, rääkimata varahommikutest, ja näeksid ekraanil välja päris päeva moodi. Sellist kompromissvarianti kasutatakse filmivõtetel laialdaselt ja see oleks Tallinna jaoks vastuvõetavam kui tee sulgemine päise päeva ajal.

122
Tagid:
Laagna tee, Tallinn, Eesti, film, Hollywood
Teema:
Christopher Nolani filmivõtted Tallinnas (22)
Samal teemal
Christopher Nolani filmivõtted Tallinnas