Vormikaamerad aitavad politseinikel tõendeid hankida, illustreeriv foto

Vormikaamerad aitavad politseinikel tõendeid hankida

71
(Uuendatud 13:47 25.05.2019)
Maikuust alates on politseipatrullide varustuses vormikaamera, mis on üle võetud Suurbritannia politsei praktikast. Vormikaamerat ei tohi kasutada salaja ja selle käivitamisest tuleb inimest, keda filmitakse teavitada.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Praegu on 180 sellist kaamerat ning kõikidel jaoskondadel on vormikaamerad olemas. Igal hetkel vormikaamerat sisse ei lülitata ja isegi kogu salvestatu alles ei jää, edastas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Maikuu keskel testis politsei aktiivselt uusi vormikaameraid. Vormikaamera kinnitub vormivestile ning sellega salvestab politseinik toiminguid, mida turvalisuse tagamisel teeb, seisab PPA) kodulehel

Vormikaamerate projekti juhi Kristjan Toomi sõnul aitavad salvestused edasi anda politseisündmuste olustikku ning neid saab kasutada ka tõendina.

"Mõnikord võib ainuüksi kaamera kasutamine osalisi rahustada ning olukorra eskaleerumist ära hoida. Samuti saame vormikaamera salvestusi hiljem kasutada süüteomenetlustes või kaebuste lahendamisel," rääkis Toom.

"Inimene võib politseiga kohtudes eeldada, et vormikaamera töötab, kuid soovitame politseinikel enne salvestusnupu vajutamist sellest veelkord teada anda," ütles Toom.  Ta rõhutas, et politseinikke on juhendatud võtma arvesse ka ohvri abitut seisundit. 

Patrullpolitseinike ja piirivalvurite põhipalk tõuseb 1280 euroni >>

Toomi sõnul tuleb tähele panna, et politseinikel pole kohustust kaamerat kasutada. "Iga politseinik otsustab, millal kaamera sisse lülitada ja millist toimingut salvestab. Salvestuse puudumine ei tähenda, et süüteomenetlust läbi viia ei saaks," selgitas Toom.

Seadmete soetamise eelarve oli 200 000 tuhat eurot ja keskmine andmete säilitamisega seotud kulu on vähemalt 75 000 eurot aastas, kuid see sõltub kaamerate arvust ja salvestuste mahust.

Politsei tähistas enda sajandat juubelit pereüritustega, illustreriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Siseminister ning politsei- ja piirivalveameti juhid leppisid kokku, et patrullpolitseinike ja piirivalvurite põhipalk on 2019. aastast vähemalt 1280 eurot, millele lisanduvad regiooni- ja muud lisatasud. Näiteks Ida-Virumaal hakkab patrullpolitseiniku reaalne sissetulek olema 1700 eurot.

PPA palgatõusuks on 2019. aastal ette nähtud 12,9 miljonit eurot, mille abil on võimalik kõigi PPA töötajate põhipalka tõsta keskmiselt 10% võrra. Kõige rohkem tõuseb eesliini töötajate, eelkõige patrullpolitseinike ja piirivalvurite palk, teatas Siseministeerium.

Baltimaade elanikest usaldavad oma riigi politseid ja sõjaväge enim Eesti ja vähim Läti elanikud, selgus eurobaromeetri küsitlusest, selgus mullu.

Eestimaalastest 80 protsenti usaldab politseid ning 81 protsenti sõjaväge, lätlastest usaldab oma riigi politseid aga vaid 60 protsenti ning kaitseväge 66 protsenti riigi elanikest. Eesti elanikest usaldab politseid 80 protsenti, Leedu elanikest 76 protsenti ja Läti elanikest 60 protsenti.

71
Tagid:
kaamera, PPA, politseinik
Samal teemal
Politsei: liikluses viga saanud jalakäijate suur arv on murettekitav
Politsei tabas Keilas liinibussi roolist purupurjus juhi
Alkoholijoobes autot juhtinud naispolitseinik sai tingimisi vangistuse
Politsei saatis seitse välismaalasest töötajat Eestist välja