Sajandivanune Riigikogu ootab lahtiste uste päevale

Sajandivanune Riigikogu ootab lahtiste uste päevale

45
(Uuendatud 11:26 25.05.2019)
Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas Estonias. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga – sel aastal 21. korda. 

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Riigikogu tähistab laupäeval 100. sünnipäeva traditsioonilise lahtiste uste päevaga, mis on seekord pühendatud laulu- ja tantsupeo ning eesti keele aastale, teatas Riigikogu pressiteenistus.

Valitsuse moodustamine - 2019 >>

Riigikogu lahtiste uste päev algab segakoori HUIK! tervituskontserdiga Toompea lossi rõdult. Külalisi tervitab lossi hoovis Riigikogu esimees Henn Põlluaas. 

Kohvikus peetaval arutelul vahetavad mõtteid esmakordselt Riigikogusse valitud Kaido Höövelson, Marina Kaljurand, Kai Rimmel, Andres Sutt ja Raivo Tamm. Neid usutleb parlamendiliige Enn Eesmaa.

Terve päeva jooksul toimuvad lossis ekskursioonid ning on võimalus külastada Pika Hermanni torni. Riigikogu ja koolide võistkondade vahelise traditsioonilise mälumängu teema on "Riigikogu 100".

Eesti keele aasta puhul loevad NUKU näitlejad Anti Kobin ja Taavi Tõnisson lastetoas ette lugusid Eesti lastekirjanduse kullafondist. Eesti Rahvusraamatukogu ja Tallinna Keskraamatukogu on kohal hüpikraamatukoguga.

Riigikogu juubelinädal algas rändnäituse avamisega >>

Lastele on üles seatud lugemispesad ja erinevad töötoad, sealhulgas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi töötuba Priuse piddo. Laulu- ja tantsupeo aasta puhul saab tantsida koos Leigari rahvatantsijatega. Päeva lõpetab Tähtede lava väikeste staaride hea tuju kontsert, mida juhib lauljatar Sissi.

Tänavu toimub üritus 25. mail, kuna sel päeval möödub sada aastat Asutava Kogu jõudmisest Estoniast Toompeale. Sissepääs, tegevused ja üritused on tasuta.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas avas aprillis Toompeal Kuberneri aias parlamendi sajandale aastapäevale pühendatud rändnäituse "Riigikogu 100"

"Väljapanek meenutab meile Asutava Kogu ja Riigikogu koosseisude olulist panust Eesti riigi ja parlamendi ülesehitamisel," märkis Riigikogu esimees. Ta kutsus kõiki üles vaatama näitust, mis jääb Kuberneri aias avatuks 27. maini.

Riigikogu lahtiste uste päev toimus mullu 21. aprillil. Sel päeval käis Toompea lossi, parlamendi töö ja saadikutega tutvumas umbkaudu 4000 inimest. Pika Hermanni tornis käis 850 külalist ning Riigikogu tutvustavatel ekskursioonidel osales üle 500 huvilise.

Külalisi oli ka välisriikidest, näiteks Ameerika Ühendriikidest, Austriast, Brasiiliast, Hispaaniast, Iirimaalt, Iisraelist, Indiast, Itaaliast, Jaapanist, Leedust, Lätist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Suurbritanniast, Šotimaalt, Šveitsist, Türgist, Ukrainast, Valgevenest ja Venemaalt.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Eesti uus valitsus
45
Tagid:
sündmused, Tallinn, Eesti, ühiskond, lahtiste uste päev, Riigikogu
Samal teemal
Eesti valitsus - 2019
Venemaa saatkond soovitas Riigikogu saadikul oma silmis palki otsida
Riigikogu valimiste osalusprotsent
Kuidas Riigikogu kandidaadid endale reklaami tegid