Tallinna päeva etteütlus püstitas osavõturekordi

Tallinna päeva etteütlus püstitas osavõturekordi

66
(Uuendatud 20:44 15.05.2019)
Etteütluse teksti kandsid ette maailmameister Kelly Sildaru ja muusik Reket. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on see üritus viis, kuidas näidata oma lugupidamist eesti keele vastu – ole sa muusik või sportlane, keel on sinu identiteedi osa.

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Täna toimus Vabaduse väljakul Tallinna päeva etteütlus, kuhu oli registreerunud 1780 osavõtjat, mis on seitse aastat peetud ürituse rekord, teatas Tallinna linnavalitsus. Avasõnad etteütlusele lausus linnapea Mihhail Kõlvart.

Tallinna päeval jagati tasuta saiakesi ja korraldati etteütlus >>

"Kui seitse aastat tagasi toimus esimene Tallinna päeva etteütlus, kogunes Tallinna ülikooli auditooriumisse sada inimest. Ütlesin siis, et mul on unistus, et sellest etteütlusest võtaks osa tuhat inimest. Unistused võivad täituda. Täna on siin kohal 1700-1800 inimest," ütles Kõlvart. 

Участники диктанта по эстонскому языку сидят на ступенях монумента Победы в Освободительной войне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna päeva etteütlus püstitas osavõturekordi

Etteütluse teksti kandsid ette maailmameister Kelly Sildaru ja muusik Reket. "See üritus on viis, kuidas näidata oma lugupidamist eesti keele vastu – ole sa muusik või sportlane, keel on sinu identiteedi osa," ütles Kõlvart.

Диктант по эстонскому языку читали музыкант Reket и спортсменка Келли Сильдару
© Sputnik / Вадим Анцупов
Etteütluse teksti kandsid ette maailmameister Kelly Sildaru ja muusik Reket

"On väga loomulik, et tänane Tallinna päev on pühendatud eesti keelele. Sest on käimas eesti keele aasta. Eesti keel on eesti kultuuri selgroog, Eesti riigi ja rahva tugi. Igaühest meist sõltub eesti keele hoidmine ja Eesti riigi tulevik," lõpetas linnapea oma tervituskõne.

Мэр Таллинна Михаил Кылварт во время диктанта на площади Свободы
© Sputnik / Вадим Анцупов
Linnapea Mihhail Kõlvart Tallinna päeva etteütlusel

Eelmisel aastal osales Kosmose kinos peetud Tallinna Päeva etteütlusel 300 inimest.

Tänavusele Tallinna päeva etteütlusele eelnes ka kolm ettevalmistavat tundi, kus ettevalmistajad ja juhendajad olid Tallinna Ülikooli eesti keele professor, filosoofiadoktor eesti keele alal, Emakeele Seltsi keeletoimkonna liige Reili Argus, PhD; Tallinna Ülikooli emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee ja Tallinna Ülikooli lingvistika lektor Helen Hint.

Täna keskpäevast kuni õhtutndideni, tähistati koos linnarahva ja linna külalistega sisutiheda kavaga Tallinna päeva. Tänavune Tallinna päev on pühendatud eesti keele aastale.

Tallinna päev algas traditsiooniliselt piduliku all-linna üla-linnast lahutava Lühikese jala väravatorni värava avamisega. Toompealt all-linna Tallinna päeva tähistama tulnud peaminister Jüri Ratasele avas värava linnapea Mihhail Kõlvart.

 • Мэр Таллинна Михаил Кылварт открывает ворота надвратной башни на улице Люхике ялг
  Linnapea Mihhail Kõlvart avab värava
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Юри Ратас и Михаил Кылварт у ворот надвратной башни
  Peaminister Jüri Ratas ja linnapea Mihhail Kõlvart
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 2
© Sputnik / Вадим Анцупов
Linnapea Mihhail Kõlvart avab värava

Pärast tervitust suunduti ühiselt kaaskonna saatel raekotta aukodanike kogu pidulikule istungile. Kell 12 avati Raekoja platsil Tallinna päev. Linnarahvale jagati Harju tänava alguses saiakesi, mis valiti välja spetsiaalsel konkursil.

Tallinna päeva tähistamisest saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsel poolel >>

Tallinn õigustas väärikalt ka oma "Totaalse etteütluse" pealinna tiitlit, püstitades uue rekordi oma elanike arvu poolest, kes kirjutasid Pavel Bassinski tekstil põhineva venekeelse etteütluse hindele "viis". Traditsioonilisel ettevõtmisel "Totaalne etteütlus" oli tänavu 236 284 osavõtjat, mida on ligi 9000 võrra enam kui 2018. aastal.

66
Tagid:
Tallinn, Vabaduse väljak, eesti keel, etteütlus, Tallinna päev
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
Eesti pealinn püstitas parimate hinnete poolest "Totaalse etteütluse" rekordi
Tallinna päeval jagati tasuta saiakesi ja korraldati etteütlus
Tallinna päev algas peaministrile värava avamisega
Pealinna Harju tänavast saab eesti keele tänav
Esmakordselt välismaal: Tallinn valiti "Totaalse etteütluse" pealinnaks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega