Kuidas möllas NATO kevadtorm Sillamäel

Mängusõda: kuidas möllas NATO kevadtorm Sillamäel

263
(Uuendatud 20:01 08.05.2019)
Täiskasvanute Põuavälk, kurvad mälestused Suurest Isamaasõjast ja täiesti normaalne nähtus... Sputnik Eesti uuris Sillamäe elanike reaktsiooni linnas toimunud kaitseväeõppustele.

TALLINN, 8. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Sputnik Eesti uuris väikeses mereäärses Sillamäe linnas kohapeal valitsevat atmosfääri seal toimunud NATO ja Eesti kaitseväe ulatuslike õppuste ajal.

Kaitseväeõppused "Kevadtorm" toimusid väikeses Ida-Virumaa sadamalinnas Sillamäel 7. mail 2019. Sputnik Eesti võttemeeskond saabus Sillamäe bussijaama veidi enne keskpäeva. See, et Sillamäel käib õppus, sai selgeks juba bussist väljudes: bussijaama hoones sõid sõjaväevormis inimesed lõunat ja seisid tualettruumi järjekorras, mõned sõdurid seisid lähedalasuvate majade juures ja puudesalus teisel pool teed.

Эстонские военнослужащие во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
© Sputnik / Денис Пастухов
Mängusõda: kuidas möllas NATO kevadtorm Sillamäel

Sputnik Eesti korrespondendi kaamera tekitas viivitamatult huvi kaitseväe esindajates, sealhulgas sõjaväepolitseis, kelle autod koos tsiviilpolitsei meeskondadega linna korrakaitse- ja julgeolekueeskirjadest kinnipidamist jälgisid.

Reporterilt ja videooperaatorit küsiti, millist väljaannet nad esindavad ja kontrolliti dokumente. Jõuametkondade auks tuleb öelda, et mingeid takistusi ega piiranguid Sputnik Eestile ei kehtestatud.

Военная полиция контролирует безопасность во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
© Sputnik / Денис Пастухов
Sõjaväepolitsei

Linna kõrgemas osas, kus asuvad bussijaam, kaasaegne kaubanduskeskus ja kauplused, olid kaitseväelased üsna passiivsed. Üks kaitseväelane oli positsioonil ega lahkunud sealt pikka aega, nagu poiss tuntud nõukogude kirjaniku Pantelejevi jutustusest "Ausõna".

Väikesed kaitseväelaste trobikonnad liikusid aeglaselt linna mööda, kohtudes kohalike elanikega, kes "sissetungijaile" erilist tähelepanu ei pööranud. Kaitseväelased rääkisid omavahel peamiselt eesti keeles.

Военнослужащие НАТО на улице эстонского города Силламяэ во время проведения учений Весенний шторм
© Sputnik / Денис Пастухов
Kevadtorm Sillamäel

Kaitseväeõppused ei tulnud üllatusena

Linnaelanike tagasihoidliku reaktsiooni põhjuseks oli tõenäoliselt nende teadlikkus Sillamäel toimuvatest õppustest. Sputnik Eestil oli võimalus veenduda, et enamik elanikke olid toimuvatest õppustest ette teavitatud.

Sillamäe linnavalitsuse info- ja turundusspetsialist Olga Eskor selgitas, et elanikkonda teavitati eelseisvatest õppustest kohe, nii linna veebilehel, Facebookis, kui ka kohalikus häälekandjas "Sillamäe Teataja" ("Силламяэский вестник"). Õppuste ajal sellekohaseid müürilehti Sillamäel näha polnud, (kuigi linnaelanike sõnul infoteated majaseintel siiski olid).

Специалиcт по информации и маркетингу горуправы Силламяэ Ольга Эскор
© Sputnik / Денис Пастухов
Sillamäe linnavalitsuse info- ja turundusspetsialist Olga Eskor

"Linnavalitsus sai õppuste toimumisest teada umbes poolteist nädalat tagasi. Meie peamine ülesanne oli teavitada Sillamäe elanikke toimuvast, et nad ei kardaks valju müra. Minu tähelepanekute kohaselt suhtusid Sillamäelased õppustesse ühest küljest huviga, teisalt aga ka murega: kõigile ei pruugi sugugi meeldida kaitseväe vormiriietuses relvade ja sõjavarustusega inimesed linnas," ütles Olga Eskor portaalile Sputnik Eesti.

Эстонские военнослужащие во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
© Sputnik / Денис Пастухов
Kevadtorm Sillamäel

Ja kui "kõrgemal Sillamäel" valitses suhteline vaikus, siis all-linnas, mere pool, oli kuulda pikki valanguid. Paarisaja meetri pikkuselt olid treppidele kogunenud uudishimulikud, ja seni vaikselt veninud õppused muutusid äkki sõjaks.

Loomulikult lavastatud sõjategevuseks, kuid sündmuste keskel viibides tundus, et kõik oli reaalne: kõlasid lasud ja plahvatused, üle lendas helikopter, lahinguväljal lebasid "langenud".

 • Эстонские военнослужащие во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Эстонский военнослужащий и местный житель во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Эстонские военнослужащие во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Эстонский пулеметчик во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Эстонские военнослужащие и местный житель на улице города Силламяэ во время проведения учений НАТО Весенний шторм
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Эстонские военнослужащие во время проведения учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Военная техника эстонских Сил обороны на учениях НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
  Kevadtorm Sillamäel
  © Sputnik / Денис Пастухов
1 / 7
© Sputnik / Денис Пастухов
Kevadtorm Sillamäel

Levis mingit teravat lõhna, nagu pärast uusaasta ilutulestikku, mis suurendas ärevustunnet veelgi. Kuigi hirmu polnud, valitses selge teadmine, et kaitseväeõppused pole sõda.

Suurtükitule ajal tegi Sputnik Eesti korrespondent oma esimese intervjuu kohalike elanikega, kelleks olid vanemad naisterahvad. Nende reaktsioon toimuvale oli negatiivne.

NATO sõdur ronis granaadiheitjaga langenud sõjameeste mälestusmärgile >>

"Ma olen vana inimene ja olen hirmul. Mulle see kõik ei meeldi, parem mängitagu sportmänge kui tulistatakse relvadest. Mina olen kõige sõjandusse puutuva ja agressiooni vastu," ütles Sillamäe elanik Tamara.

Sputnik Eesti rääkis ka Sillamäe elanike teise vanusekategooria - noortega. Selgus, et noored, isegi kui nad õppusi ei toeta, suhtuvad toimuvasse liigse negatiivsuseta.

Loe lähemalt saidi venekeelses versioonis

263
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
NATO idarindel
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega