Talgupäev - võimalus heita pilk enda ümber, illustreeriv foto

Päästeamet jagab näpunäiteid talgupäevaks

54
(Uuendatud 12:51 03.05.2019)
Laupäeval toimuv Teeme Ära talgupäev on ideaalne võimalus heita pilk enda ümber ning luua ohutum elukeskkond iseendale ja oma lähedastele. Päästeamet pakub välja 8 näpunäidet, mida koristuspäeval päriselt ära teha.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Alati ei pea kellegi teise tagant koristama, vaid vaata kõigepealt enda ümber. Korrasta oma kodu – pese puhtaks aknad, võta tolm, vaata, et suitsuandur oleks töökorras. Kontrolli üle küttekolded ja lisa kalendrisse meeldetuletus korstnapühkijale helistamiseks või elektritööde spetsialisti kutsumiseks, jagab soovitusi Päästeamet

Hoovid ja kodu ümbrus

Ülemaailmsel koristuspäeval ei pea minema kuhugi kaugele, vaid piisab sellest, kui sa oma koduümbruse puhtaks teed, seisab Päästeameti kodulehel. Saab korralda koos pere ja sõpradega üks tore talgupäev värskes õhus. Lehti ja oksi lõkkes põletades peab jälgima kohaliku omavalitsuse nõudeid ning pidama meeles lõkke tegemise ohutusjuhiseid.

Elron toetab Teeme Ära talgulisi soodsama rongisõiduga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Keldrid ja garaažid

Koristamise käigus leitud vanu rehve, õlisid, värve, lakke, liime, väetiseid, mürke (rotimürk), atsetooni, elavhõbedat, torupuhastusvahendeid või muid ohtlikke ja tundmatuid kemikaale ei tohi tavaprügikasti visata, vaid need tuleb viia kohalikku jäätmejaama või kogumispunkti.

Kokkukorjatud või leitud ohtlikud jäätmed tuleb panna suletavasse anumasse või paksema kilekoti sisse koos pakendiga. Kindlasti ei tohi ohtlikke jäätmeid viia metsa alla või loodusesse. Lähimad jäätmejaamad ja kogumispunktid saab leida veebist

Trepikojad

Peab vaatama, et kortermajas asuvad koridorid ja väljapääsud oleks kergesti läbitavad ja põlevmaterjalidest puhtad. Trepikodades ei hoiustata lapsevankreid, jalgrattaid, potililli ega muud vaba liikumist takistavat kraami. Peab mõtlema selle peale, et kui inimesed peaksid majast kiiresti väljuma, kas uksed ja aknad avanevad nii nagu vaja.

Kasutuseta seisvad ja mahajäetud hooned

Eestis on väga palju kasutuseta seisvaid hooneid. Kui üks neist kuulub sulle, siis ole hea ja mine vaata oma valdused üle – sule sissepääsud, niida muru, riisu lehed, paranda katus, kutsub Päästeamet.

Katteta kaevud

Kui kaevu kivi- või puitkonstruktsioonid on lagunenud, võivad need tõsise õnnetuse põhjustada. Päästjad kutsuvad kõiki talgupäevast osavõtjaid üles teatama kaanteta kaevudest ja teistest ohtlikest rajatistest päästeala infotelefonile 1524 või märkima selle asukoha veebilehel. Mugavaks teavituste saatmiseks on olemas mobiilirakendus nii Androidi, iOSi kui Windows Phone jaoks.

Märgi kaardil probleemne asukoht ja lisa lühike selgitus, tee probleemsest kohast ka foto ning lisa see teatele, selgitab Päästeamet. Rakendus edastab teate vastavalt määratud koordinaatidele kohalikule omavalitsusele või Maanteeametile.

Sinu oma inimesed

Kui oled oma maja, keldri, garaaži, aia või hoovi korda teinud, siis ole hea ja ulata abikäsi ka oma lähedastele – näiteks külasta vanemaid või vanavanemaid ning aita ka nende elukeskkond ohutumaks muuta, kutsuvad päästjad. Lisaks võid ka surnuaialt läbi põigata, kindlasti on kevade saabudes seal nii mõndagi korrastada.

Kui leiad koristustööde käigus lõhkekeha, tuleb helistada hädaabi numbrile 112. Seda ka siis, kui te ei ole kindel, kas tegu võib olla lõhkekehaga, aga kahtlus on. Kahtlast eset ei tohi liigutada ega kaasa võtta. Hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse. Helistage häirekeskuse numbril 112 ja täitke sealt saadud juhiseid.

Alates 27. aprillist kuni 5. maini saavad kõik Teeme Ära talgulised, kes sõidavad 5-liikmelise või suurema seltskonnaga, nautida poole hinnaga rongisõitu - Elron toetab niiviisi Teeme Ära talgulisi. Rongisõidu soodustuse saamiseks tuleb Teeme Ära talgulistel eelnevalt oma reisisoovist märku anda.

Teeme ära!
© Sputnik / Вадим Анцупов

Teeme Ära! Maailmakoristus on Eestist alguse saanud kodanikualgatuslik massiliikumine, mis sündis 2008. aastal Eestis, kui 50 000 inimest tulid kokku ühise eesmärgiga puhastada terve riik prügist kõigest viie tunniga.

Teeme Ära on kasvanud Eesti suurimaks ja mõjukaimaks rahvusvaheliseks liikumiseks. Teeme Ära SA on üks ÜRO Keskkonnaprogrammi akrediteeritud partnerist. 2017. aastal pälvis Teeme Ära Euroopa Parlamendi Euroopa Kodaniku auhinna.

Samas pole Teeme Ära kunagi tähendanud üksnes prügi koristamist. Sihiks on maailmakogukonna ühendamine, teadlikkuse tõstmine ja tõelise muutuse elluviimine, et saavutada puhas ja terve planeet, mis on kingitus meile kõigile.

54
Tagid:
Päästeamet, talgud, ühiskond, Teeme ära
Samal teemal
"Teeme ära!" talgupäevast võttis osa üle 50 000 inimese
"Teeme Ära!" talgupäevale on registreerunud juba ligi tuhat talgut
Tallinnas ja Maardus toimub süstalde korjamise talgupäev