Международные военные учения Kevadtorm в Эстонии

"Tormi"-hoiatus: Eestis algasid NATO suurõppused

136
(Uuendatud 13:50 30.04.2019)
Õppuste legendiga allianss end isegi eriti ei vaeva. Milleks pead murda, kui on niigi selge, et lahinguülesanne on lihtsalt kokku tulla ja muskleid lõdvestada, arutleb raadio Sputnik vaatleja Mihhail Šeinkman.

Eesti musklid on Venemaa sepitsuste ootustest praegu väga pinges. Kaitseväe peastaap teatas, et Eestis algavad NATO õppused "Kevadtorm 2019". Sõjandusekspert Aleksei Podberjozkin ütles raadios Sputnik, et see Balti Vabariik on alliansi prioriteet.

Kõige tähtsam on maja sisekliima. Eestis teevad täna ilma inimesed - võõrad ja relvastatud. Seetõttu on Eestis ilm "tormine". Ja loodusega pole sellel mingit pistmist.

Neil, kes on liiga palju võtnud kisub ikka "tormiseks". Eesti kohta käib see samuti, sest kuidas mahub nii väikesesse riiki 9000 sõjaväelast? Ei võetud mitte ainult liiga palju, vaid ka segamini. Kokteili 13 riigist - kakssada tanki ja soomukit, peamiselt Suurbritanniast ja Prantsusmaalt. "Poleeriti" veel üle sajaviiekümne sõjaväeautoga.

Ja et varem alustanutele järele jõuda, võeti veel Saksamaa hävitajaid, Poola ründelennukeid, Briti "Apache" ja Ameerika "Pave Hawk"i ründekoptereid. Kogu see kaadervärk mahub kokku kahte sõnasse - "Kevadtorm 2019", mis on suurimad, aga NATOl Venemaa piiride läheduses teistsuguseid sõjalisi õppusi polegi.

Spioone pole vajagi: Eesti sõjaväelaste salajased kired said avalikeks >>

Õppuste legendiga allianss end enam eriti ei vaevagi. Milleks muretseda, kui on niigi selge, et peamine lahinguülesanne on kokku tulla ja muskleid näidata. Pigem siiski üksteise nähes, aga ekshibitsionistidele (enesepaljastaja – toim.) ongi see kõige tähtsam.

Muudmoodi neid lihaspingeid leevendada ei saa. Venemaa riugaste intensiivsest ootustest on nad aga väga pinges tõesti. Nüüd saab siis kaks-kolm nädalat "võitluskunsti" harrastada ja end mehaaniliselt ärritades rahuldada. Selles mõttes, et võib suitsugi teha.

Ühendkuningriik on Eesti NATOs, nagu öeldakse, oma šefluse alla võtnud. Siit ka "šeflusabi". Nii et, kallis maarahvas, võtke aga abi vastu. Majapidamises kulub kõik ära. Isegi kui see kraam millekski muuks enam ei kõlba.

Küllap tuleb ka kulusid kanda. Õppuse tingimused on endastmõistetavalt lahinguoludele lähedased. Seepärast lubati juba ette võimalikud kahjud tsiviilelanikkonnale kompenseerida. Ja õige kah. Kahjud on vältimatud. 

Kes ei usu, uurigu naabritelt Lätis. Seal langes mürsk otse rohtaeda, tihedalt asustatud tallu, muide. Õnneks läks. Kuigi oleks võinud nii juhtuda, et kahju polekski olnud kellelegi hüvitada.

Seepärast hoiataski kohalik väepealik Martin Herem, et teedel, metsades ja põldudel on mõningasi kahjustusi karta. See tähendab, et kõik, mis tanki alla jääb, saab kannatada. Kusagil öeldi, et "kerime traattõkked lahti", kellelegi otse ei öelnud, aga mõeldi – keerame kaela kahekorra, kui see peaks kaitsetegevust tõenäolise vastase eest segama hakkama. Ah, Herem nendega.

Spioone pole vajagi: Eesti sõjaväelaste salajased kired said avalikeks >>

Riik on kompaktne – ega siin eriti laiutada polegi võimalik. Nii et ärge pange pahaks, tõmmake veidi koomale, sest "torm" on ikkagi loodusnähtus. Midagi halba justkui ei ennustata, kuid prognoosid pole ka eriti lohutavad. Iga päev teatatakse, et naabrusest võib midagi kohutavat tulla. Kuigi kõige ohtlikum front, mis Venemaalt siis tulla võib, on ilmastikufront.

Loomulikult on meil (Venemaal – toim.) "Smertšid" (v.k. keeristorm, Vene reaktiivsuurtükk - toim.) koos "Uraganide", "Taifunide" ja "Gradidega" (Venemaa eri tüüpi ilmastikunähtuste nimelised suurtükiväerelvad – toim.) aga neid ei lähe vajagi, sest Eestis "tormab" ilma nendetagi kenasti. Kusjuures just vastavalt nende loomusele.

Õppused algasid 29. aprillil, kuid nende aktiivne faas alles 2. mail. Võiks arvata, milleks viivitada, kui Venemaa, nagu nad korrutada armastavad, suudab Eesti ühe päevaga vallutada? Selles aga Eesti sõjakavalus seisnebki, et häiret anda ja siis tegutsema hakata. See tähendab, peitu minna.

Venelased tulevad kohale aga kedagi polegi. Vaatavad igavusest ringi ja lähevad minema. Päevakese siia, teise tagasi ja ongi kõik - Eesti on jälle vaba! Veel üks päev kulub tähistamiseks. Ja alles siis kisub "tormiseks".

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

136
Tagid:
Kevadtorm, Eesti, Ühendkuningriik, õppused, NATO
Teema:
Õppused (114)
Samal teemal
Ekspert: Suurbritannia helikopterid Eestis tähendavad demonstratiivset provokatsiooni
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega