Kestab registreerumine Tallinna päeva ettetülusele, illustreeriv foto

Pealinna Harju tänavast saab eesti keele tänav

68
(Uuendatud 14:37 25.04.2019)
Traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele eelnevad sel aastal ettevalmistavad tunnid, kus kõik huvilised saavad Tallinna Ülikooli lektorite kaasabil oma õigekirjaalaseid teadmisi värskendada.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Kestab registreerumine traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele, mis toimub 15. mail kell 13 Vabaduse väljakul, teatas Tallinna linnavalitsus. Pealinn saab üheks päevaks ka uue tänava – Harju tänavast saab eesti keele tänav.

Etteütluse teksti kannavad Tallinna päeval ette hiljuti järjekordse maailmameistri tiitli võitnud Kelly Sildaru ja muusik Reket. Etteütluse tarvis toimub ka kolm ettevalmistavat tundi, millest järgmine on 2. mail. 

"Soovime, et Tallinna avalik ruum muutuks justkui üheks suureks eesti keele õpikuks," sõnas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Tallinna Päeva etteütlusel osalemine annab meile kõigile võimaluse näidata lugupidamist eesti keele vastu."

Linnapea sõnul saavad linnaelanikud lisaks populaarsele etteütlusele osaleda veel mitmetel huvitavatel ja harivatel üritustel nagu eesti keele töötubades, seminaridel jne. "Enne etteütlust korraldab linn tänavu huvilistele ka eesti keele tunde", lisas Kõlvart.

"Totalnõi diktant" Tallinnas >>

Tallinna päeva etteütluse ettevalmistatavad tunnid toimuvad Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue majas (Vana-Kalamaja 9) 2. ja 9. mail ning algavad kell 18. Ettevalmistustundides osalemiseks on vajalik registreerumine.

Mihhail Kõlvart
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tundide teemad on: 2. mai – "Üks koma kõik! Kirjavahemärgistuse probleemkohti", 9. mai – "Kõik need konksud ja kriblakad. Numbrite ja lühendite õigekiri, ne- ja line-liiteliste sõnade kokku- ja lahku kirjutus".

Ettevalmistavates tundides tehakse lühikokkuvõte kolme õigekirjavaldkonna (algustäheõigekiri, kirjavahemärgistus ning numbrite ja lühendite kirjutamine) peamistest reeglitest ning probleemkohtadest. Peatutakse viimastel õigekirjareeglite muudatustel ning kinnistatakse teadmisi praktiliste harjutuste ja ülesannetega.

Tundide ettevalmistajad ja juhendajad on Tallinna Ülikooli eesti keele professor, filosoofiadoktor eesti keele alal, Emakeele Seltsi keeletoimkonna liige Reili Argus, PhD; Tallinna Ülikooli emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee ja Tallinna Ülikooli lingvistika lektor Helen Hint.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail, kuna just sel päeval, aastal 1248 saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka.

Tähtpäeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist, tutvustada pealinna tänapäeva ja minevikku nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Esmakordselt välismaal: Tallinn valiti "Totaalse etteütluse" pealinnaks >>

Nagu Sputnik Eesti teatas, kandis Tallinn 2019. aastal "Totaalse etteütluse" pealinna nimetust. "Totaalne etteütlus" on ülemaailmne hariduslik ettevõtmine, mille juhtida tähelepanu haritud vene kirjakeele hoidmise vajalikkusele.

Kõige rohkem osavõtjaid kogunes Moskvas, piiritagustest paikadest tõusis esikohale Donetsk. Tänavuse etteütluse pealinn Tallinn näitas ka vägagi väärikat tulemust.

Moskvas tuli oma vene keele oskust proovile panema 19 307 inimest, Peterburis ja Novosibirskis vastavalt 11 500 ja 7295 inimest.

Välismaal oli kirjutajaid, sealhulgas nii "Totaalse etteütluse" kui kontrolltöö TruD tegijaid 26 000. Esimest korda ajaloo jooksul hõlmas aktsioon väljaspool Venemaad 80 riiki, 350 välismaa linna, millest 61 osalesid esmakordselt.

68
Tagid:
Eesti, Tallinn, eesti keel, etteütlus
Samal teemal
"Totalnõi diktant" Tallinnas
Eesti keele huvilisi kutsutakse etteütlust kirjutama
Algas registreerumine Tallinna päeva etteütlusele, toimuvad ka ettevalmistavad tunnid