Riigikogu juubelinädal algas rändnäituse Riigikogu 100 avamisega

Riigikogu juubelinädal algas rändnäituse avamisega

54
(Uuendatud 17:25 22.04.2019)
Väljapanek annab ülevaate Eesti esinduskogu sajandipikkusest ajaloost, mis kajastab Eesti Ajutise Maanõukogu, Asutava Kogu ja Riigikogu koosseisude tegemisi.

TALLINN, 22. apr — Sputnik. Riigikogu esimees Henn Põlluaas avas täna kell 13 Toompeal Kuberneri aias parlamendi sajandale aastapäevale pühendatud rändnäituse "Riigikogu 100", teatas Riigikogu pressiteenistus

Põlluaasa sõnul alustab Riigikogu oma sünnipäevanädalat austusavaldusega saja-aastasele parlamendiajaloole.

Передвижная выставка Рийгикогу-100
© Sputnik / Вадим Анцупов
Riigikogu juubelinädal algas rändnäituse "Riigikogu 100" avamisega

"Väljapanek meenutab meile Asutava Kogu ja Riigikogu koosseisude olulist panust Eesti riigi ja parlamendi ülesehitamisel," märkis Riigikogu esimees. Ta kutsus kõiki üles vaatama näitust, mis jääb Kuberneri aias avatuks 27. maini.

Передвижная выставка Рийгикогу-100
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rändnäitus "Riigikogu 100"

Parlamendi 100. aastapäevale pühendatud näitus on kujundatud tänavana, mille kahel pool asetsevad majapaarid tähistavad esinduskogude läbitud aastakümneid. Väljapanek on stiliseeritud ajakohaste tekstide ja piltidega. Akende ja uste vahelt vaatavad vastu ajaloolised suurkujud ja tähtsündmused.

Valitsuse moodustamine - 2019 >>

Väljapanek hõlmab kahte suurt perioodi aastatel 1917–1940 ja 1991–2018. Nende aastate vahele jääb poole sajandi pikkune katkestus, mil Eesti esinduskogu ei saanud kokku tulla ja mida näitusel tähistavad tühjad majad.

© Фото : Eesti Rahvusarhiiv 4996.1.265.89.

23. aprillil 1919 tuli Tallinnas kokku esimene iseseisvas Eestis rahva poolt valitud esindus – Asutav Kogu. Iseseisvusdeklaratsiooni, põhiseaduse ja maaseaduse vastu võtnud ning Eesti riigi jaoks üliolulisi küsimusi lahendanud esindus tegutses kui parlament. Asutava Kogu otsused lõid vundamendi Eesti riigile.

"Riigikogu 100" ekspositsiooni kogupikkus on 10,5 meetrit, laius ja kõrgus 3 meetrit. Näitus on teisaldatav ja valgustatud LED-valgustitega. Näituse autorid on Identity ja Ruumilabor ning teostajad Ruutu6 ja Red Hat. Väljapaneku kuraator on Eesti Rahvusraamatukogu parlamendiinfo keskus.

100 aasta möödumist Eesti Vabariigi esimese demokraatliku esinduskogu valimisest tähisti 5. aprillil austusküünalde süütamisega kõikide 120 Asutavasse Kogusse valitud rahvasaadiku sünnikohas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

Riigikogu XIV koosseisu vanim liige Enn Eesmaa kutsus kõiki üles neist üritustest oma kodukohas osa võtma. "Meenutame tänutundega nende 120 mehe ja naise tegevust, kes panid aluse meie riigile ja võtsid vastu Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse," ütles Eesmaa.

54
Samal teemal
2019. aasta Riigikogu valimised
Eesti uus valitsus - 2019