Läti president Raimonds Vējonis

Läti president tuleb Eestisse riigivisiidile

67
(Uuendatud 10:26 09.04.2019)
Läti president Raimonds Vējonis saabub teisipäeval Eestisse kolmepäevasele riigivisiidile, mille käigus kohtub Eesti presidendi, Riigikogu esimehe ja peaministriga ning külastab küberõppust "Locked Shields".

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Läti president Raimonds Vējonis on Eestis riigivisiidil 9.–11. aprillini, mille käigus kohtub Eesti riigipea, Riigikogu esimehe ja peaministriga ning külastab küberõppust "Locked Shields", teatas presidendi kantselei.

Visiidi teisel päeval on president Vējonis Tartus, kus ta kohtub linnapeaga, külastab ERMi ning peab Tartu Ülikoolis avaliku loengu. Läti riigipead saadavad riigivisiidil välisminister Edgars Rinkēvičs, majandusminister Ralfs Nemiro ja parlamendisaadik Jānis Vucāns.

Läti heaolu saladus: peitke raha >>

Kolmapäeval kohtuvad Läti president Raimonds Vējonis ja Iveta Vējone Kadriorus president Kersti Kaljulaidi ja Georgi-Rene Maksimovskiga. Kohtumise järel annavad presidendid pressikonverentsi. Seejärel asetab Läti riigipea pärja Vabadussamba jalamile ja liigub sealt edasi Toompeale, kus kohtub Eesti peaministri ja seejärel Riigikogu esimehega.

Läti riigipea külastab veel Maarjamäe memoriaali ja rahvusvahelist küberõppust "Locked Shields" ning kohtub õhtupoolikul Läti saatkonnas kohaliku Läti kogukonnaga. Õhtul osaleb Läti presidendipaar president Kersti Kaljulaidi ja Georgi-Rene Maksimovski pakutaval riigiõhtusöögil Arvo Pärdi Keskuses Laulasmaal.

Neljapäeval külastab president Vējonis Paide lähedal asuvat ja Läti erakapitali toel alustanud Baltimaade suurimat ehitussegude tehast Sakret. Tartus külastavad Läti ja Eesti presidendipaar Tartu Raekoda ning kohtuvad linnapea Urmas Klaasiga.

Pärastlõunal peab Läti riigipea Tartu ülikooli aulas avaliku loengu teadmiste rollist vabaduste kaitsmisel. Seejärel mälestab ta Raadi Uue-Jaani kalmistul Läti küttide rügemendi sõdureid ja Läti põgenejaid. Riigivisiit lõpeb Eesti Rahva Muuseumi külastusega.

Läti president kutsub Euroopat üles ühtsele "Venemaa heidutamisele" >>

Samuti toimub kolmapäeval Eesti ja Läti välisministrite kohtumine, mille järgselt kuulutavad ministrid välja Eesti-Läti keeleauhinna võitja, teatab Välisministeerium.

Riias toimus veebruaris Eesti, Läti ja Leedu peaministrite mitteametlik kohtumine, kus osales ka Jüri Ratas. Balti Ministrite Nõukogu eesistuja on sel aastal Läti ja kohtumist juhtis uus peaminister Krišjānis Kariņš, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Kohtumine algab aruteluga aktuaalsetel teemadel Euroopa Liidus nagu Ühendkuningriigi EList lahkumine, siseturu, sealhulgas digitaalse ühtse turu tulevik ning liidu tulevane pikaajaline eelarve.

Lisaks räägiti Atlandi-ülestest suhetest, Venemaaga seonduvast ning olukorrast Ukrainas. Kohtumise päevakavas oli ka suurte regionaalsete infrastruktuuriprojektide areng: Rail Baltic, ühtne gaasiturg ja elektrivõrkude sünkroniseerimine Kesk-Euroopaga.

Balti Ministrite Nõukogu loodi 1994. aastal kolme riigi valitsustevahelise koostöö järjepidevuse tagamiseks. Nõukogu teeb otsused konsensusega ning need on kolme riigi jaoks siduvad.

67
Tagid:
poliitika, riigivisiit, Raimonds Vejonis, president, Eesti, Läti
Samal teemal
Naistepäev ja vastlad ehmatasid Läti rahvuslasi
Läti ja Eesti esindajaid solvas EL-i võrdlemine NSV Liiduga
Läti tahab teada, kus tema kodanike telefonid ööbivad
Riia linnapea: Läti parlament on riialastele sõja kuulutanud