XIV Riigikogu esimeheks valiti uue koosseisu avaistungil Henn Põlluaas

Riigikogu pidas avaistungi

87
(Uuendatud 15:59 04.04.2019)
XIV Riigikogu esimeheks valiti uue koosseisu avaistungil Henn Põlluaas, aseesimeesteks Helir-Valdor Seeder ja Siim Kallas.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Esimese istungi avas president Kersti Kaljulaid, kes esines ka kõnega, edastas Riigikogu pressiteenistus.

Kaljulaid esitas oma soovitused uuele Riigikogu koosseisule.

"Hoidkem tehtut ja rääkigem ausalt, mida edasi paremini teha – ehitades, mitte lammutades! Tunnustame oma edu e-riigina! Oleme uhked oma rolli üle Euroopa Liidus ja NATOs – mitte lihtsalt liikmena, vaid asjaliku ja kohusetundliku kaasarääkijana. Tunnustame ja täname kõiki neid Eesti poliitikuid, tänu kellele oleme nii kaugele jõudnud. Aga räägime ausalt ka sellest, kuidas ühiskonna toimimist parandada," ütles president.

"Täna alustab tööd XIV Riigikogu koosseis. Kõik siia jõudnud on siin demokraatlike protsesside tulemusena. Eesti demokraatia toimib. Siiski peame mõtlema, miks on nii, et kuu pärast valimisi tunneb suur osa inimesi, nagu oleks midagi meie ühiskonnas katki tehtud? Mingid justkui kokku lepitud piirid ei kehti enam. Ja küsimus ei ole maailmavaatelistes seisukohtades, vaid tihtipeale elementaarses viisakuses ja lugupidamises. Lugupidamises üksteise ja kogu meie rahva vastu," märkis Kaljulaid.

Seejärel andsid Riigikogu liikmed ametivande, mille teksti luges ette Riigikogu vanim liige Enn Eesmaa.

Pärast Riigikogu liikmete ametikohustuste täitmisele asumist toimus Riigikogu juhatuse valimine, mille korraldas Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Meelis Eerik.

Riigikogu liige Martin Helme esitas Riigikogu esimehe kandidaadiks Henn Põlluaasa ja Riigikogu liige Jevgeni Ossinovski Sven Mikseri kandidatuuri.

Kavandatava võimuliidu volikogud toetavad valitsusliidu moodustamist>>

Salajasest hääletuses võttis osa 100 Riigikogu liiget. Riigikogu esimeheks valitud Henn Põlluaasa poolt hääletas 55 Riigikogu liiget ja Sven Mikseri poolt 45 Riigikogu liiget.

EKRE osalusega valitsus sunnib vaatama maailma uue pilguga, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigikogu liige Aivar Kokk esitas aseesimehe kandidaadiks Helir-Valdor Seederi ja Riigikogu liige Jürgen Ligi Siim Kallase kandidatuuri.

Salajasest hääletusest võttis osa 100 Riigikogu liiget. Helir-Valdor Seederi poolt hääletas 55 Riigikogu liiget ja Siim Kallase poolt 44 Riigikogu liiget. Üks hääletussedel oli kehtetu. Hääletusest võttis osa 100 saadikut. Seega valiti Riigikogu esimeseks aseesimeheks Helir-Valdor Seeder ja teiseks aseesimeheks Siim Kallas.

Laske meid tüüri juurde, muidu läheb halvasti: Eesti "hungveipingid" trügivad võimule>>

Pärast Riigikogu juhatuse valimist teatas peaminister Jüri Ratas vastavalt põhiseadusele valitsuse tagasiastumisest.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Valitsuse moodustamine - 2019>>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Viimase Kantar Emori uuringu järgi on Reformierakonna toetus 30%, EKRE toetus 18% ja Keskerakonna toetus 17%, vahendas Sputnik Eesti.

Küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

87
Tagid:
Siim Kallas, Henn Põlluaas, Kersti Kaljulaid, riigikogu
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)