Eesti saadik Euroopa Parlamendis Yana Toom

Yana Toom vastuvõetud autoriõiguste kaitse direktiivist: filternet on sündinud

114
(Uuendatud 14:28 27.03.2019)
Eesti saadik Euroopa Parlamendis Yana Toom, kes on aktiivselt sõna võtnud Euroopa Parlamendi autoriõiguste reformi vastu, kõneles tema kolleegide poolt vastu võetud otsuse taustast ja tagajärgedest.

ТАLLINN, 27. märts — Sputnik. Saksamaa toetus interneti autoriõiguste direktiivile soetati Saksamaa poolt gaasijuhtme Nord Stream 2 ehituse jätkamiseks väljastatud loa hinnaga, leiab Eesti eurosaadik Yana Toom.

Oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus naeruvääristas Yana Toom oma Poola kolleege, kes hääletasid interneti autoriõiguste reformi poolt. Tema sõnul hääletasid nad niiviisi tegelikult Nord Stream 2 rajamise poolt, mille vastu nad ise juba aastaid sõna võtavad.

"Niisugune on selle vaieldava direktiivi Saksamaa-poolse toetamise hind,"kirjutas Toom.

Eesti eurosaadik on endiselt veendunud, et interneti autoriõiguste direktiivi vastu võttes tegi Euroopa Parlament tõsise vea ja lõi omaenese kätega masinliku tsensuuri mehhanismi.

Таллиннский пикет в защиту свободы в интернете
© Sputnik / Светлана Бурцева
Pikett Tallinnas

"Ansiplile võib õnne soovida – filternet on sündinud. Tere tulemast imekaunisse uude maailma!" nentis ta kibeda irooniaga, mainides oma kaasmaalast, Euroopa Komisjoni portfellita asepresidenti Andrus Ansipit, kes on autoriõiguste reformi internetis agarasti pooldanud.

Tehti ära

Teisipäeval, 26. märtsil kinnitas Euroopa Parlament plenaaristungil Strasbourgis 348 häälega 274 vastu direktiivi autoriõiguste kohta internetis, mida oli arutatud alates 2016. aastast. Kuna enamil EL-i liikmesriike, sealhulgas Eesti on ettepaneku juba heaks kiitnud, siis jõustub see kohe.

Yana Toom: kes saab väidetavast autoriõiguse "kaitsest" internetis tegelikult kasu >>

Holland, Luksemburg, Poola, Itaalia ja Soome keeldusid reformi toetamast. Nende arvates "ei ole direktiivil juriidilist selgust, see viib paljude huvipoolte jaoks õigusliku määramatuseni ja võib riivata Euroopa Liidu kodanike õigusi".

Euroopa Parlament võttis vastu skandaalse autoriõiguse direktiivi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Uued autoriõiguste reguleerimisreeglid kohustavad veebiteenuste pakkujaid jagama tulusid teoste autorite ja meediaväljaannete toimetustega. Erilisi vaidlusi on põhjustanud sätted, mis kohustavab sisuvahetust tagavaid veebiplatvorme sisu eest vastutust kandma ja sõlmima "autoriõiguste valdajatega õiglased litsentsilepingud".

Avalikkus on "internetitsensuuri" kehtestamise vastu

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et eurodirektiivi vastuvõtmise vastu toimusid paljudes EL-i riikides, sealhulgas Eestis ulatuslikud tsiviilkampaaniad, millest osavõtnud avaldasid muret sõnavabaduse piiramise pärast.

22. märtsil toimus Tallinnas Euroopa Parlamendi ALDE (Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Liidu) fraktsiooni toetusel eurosaadiku Yana Toomi poolt korraldatud rahvusvaheline konverents "Kas autoriõiguste direktiiv hävitab vaba interneti?"

Ning 23. märtsil kogunes pealinna Vabaduse väljakul sadakond inimest avaldamaks protesti eurosaadikute kavatsuste vastu uus direktiiv autoriõiguste kaitsest heaks kiita. Meeleavalduse algatajateks olid mittetulundusühingute Wikimedia ja Internet Society Estonia esindajad Eva Lepik ja Märt Põder.

 

114
Tagid:
Euroopa Parlament, direktiiv, internet, sõnavabadus, autoriõigus, Yana Toom
Samal teemal
Vikipeedia blokeerib protestiks kogu eestikeelse sisu
Toom kutsub protestima autoriõiguste direktiivi reformi vastu