NATO küberkaitsekeskus Tallinnas

Kreml: NATO küberkaitsekeskus Tallinnas on loodud sõjaks Venemaaga

133
(Uuendatud 16:14 15.03.2019)
Venemaa Föderatsiooni Julgeolekunõukogus ollakse kindlad, et NATO integreeritud küberkaitsekeskus loodi eesmärgiga takistada Venemaa strateegiliste rajatiste toimimine infosõja tingimustes.

TALLINN, 15. märts - Sputnik. Venemaa Föderatsiooni Julgeolekunõukogu sõnul on NATO küberkeskuste tegelik eesmärk Venemaa avaliku halduse süsteemide, finantsasutuste, ettevõtete, elektri-, raudtee- ja lennujaamade toimimise takistamine.

Venemaa on võitluseks NATO kübersulastega valmis

Vene Föderatsiooni Julgeolekunõukogu sekretäri asetäitja Mihhail Popov ütles intervjuus väljaandele Krasnaja Zvezda, et info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate arendamine aitas kaasa uue sõjalis-poliitilise vastasseisu tekkimisele. Ta rõhutas, et ülemaailmset inforuumi on uue sõjatandrina tunnustanud juba paljud eksperdid.

Kaljulaid: riigid peavad mõtestama küberkaitse olemust >>

Ameerika Ühendriigid ja tema NATO partnerid pööravad tõsist tähelepanu aktiivsele tegevusele küberruumis ja täieliku kontrolli saavutamisele selles valdkonnas. Selle tõenduseks on Popovi arvates NATO integreeritud küberkaitse oivakeskus Tallinnas ja alliansi strateegilise kommunikatsioonikeskuse loomine Riias.

Nende struktuuride peamine ülesanne on Venemaa Föderatsiooni Julgeolekunõukogu sõnul potentsiaalsete vaenlaste, eelkõige Venemaa strateegiliste rajatiste ja infrastruktuuri arvutivõrkude rivist välja viimine, avaliku halduse süsteemide, finantsasutuste, ettevõtete, elektrijaamade, raudteejaamade ja lennujaamade toimimise häirimine.

Seoses NATO nende ilmselgelt Venemaa julgeolekut ohustavate sammudega rõhutas Popov, et Venemaa väegrupeeringu kasutamise kogemus Süürias, õppuste tulemused ja valmisolekukontrollid näitavad, et Venemaa relvajõud "suudavad tõrjuda riigi vastu suunatud agressiooni ja tagada oma territooriumi terviklikkuse ja puutumatuse".

Kuidas toimuvad Eestis ettevalmistused kübersõjaks

Sputnik Eesti on kirjutanud, kuidas 2018. aasta oktoobris otsustas NATO juhtkond luua küberjõud, mille ülesandeks on rünnata vaenlast kollektiivkaitset sätestava põhikirja viienda artikli raames.

Alliansi peasekretär Jens Stoltenberg on tervitanud mõnede NATO riikide avaldusi valmisolekust anda oma riigi võimekused loodava NATO struktuuride vajadusteks ja avaldas lootust, et teised alliansi liikmed järgivad nende eeskuju.

Eesti on ka NATO peasekretäri ametliku üleskutseta juba mitu aastat arendanud militaarotstarbelisi küberstruktuure. Lisaks Tallinnas juba tegutsevale NATO küberkeskusele loodi Kaitseväe juhataja otsealluvuses küberväejuhatus.

2018. aasta novembris toimus Tartus üheteistkümnes NATO küberkaitseõppus Cyber Coalition, mis oli üks suurimaid maailmas ja selles osales umbes 700 inimest NATO liikmes-, partnerriikidest ning tööstus- ja teadusringkondadest. Õppuste käigus koolitati bloki liikmesriikide küberkaitsespetsialiste ja kontrolliti nende valmisolekut kaitsta NATO ja tema liikmesriikide võrgustikke.

133
Tagid:
NATO Küberkaitsekoostöö Keskus, sõda, Venemaa, Eesti
Samal teemal
Riik toetab küberkaitse teadus- ja arendustegevusi 1,5 miljoni euroga
Tartus algas NATO suurim küberkaitseõppus