Paraadi peaproov peetakse laupäeva õhtul Vabaduse väljakul

Vabaduse väljakul peetakse paraadi peaproov

115
(Uuendatud 14:33 23.02.2019)
Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paraadil osalevad üksused ja tehnika rivistuvad laupäeva õhtul kella üheksaks Vabaduse väljakule, et valmistuda homseks pidupäevaks.

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. Peaproovil osalevad üksused hakkavad Kaarli puiesteele rivistuma kell kaheksa õhtul, misjärel liigutakse Vabaduse väljakule, teatas Kaitseväe peastaap

President usaldas kaitseväele paraadiks mõõga nr 0001 >>

Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas 24. veebruaril algusega kell 12. Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11.15.

Paraadi võtab vastu Vabariigi President Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Paraadist võtab osa üle 900 osaleja ja ligi poolsada ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 44 lippu, 4 kompaniid, 2 patareid, 15 rühma ja 2 orkestrit.

Esindatud on kõik väeliigid, kaitseväe ühendatud õppeasutused, Balti kaitsekolledž, sõjaväepolitsei Vahipataljon, küberväejuhatuse staabi- ja sidepataljon, 1. ja 2. jalaväebrigaad, toetuse väejuhatus, erioperatsioonide väejuhatus, Kaitseliidu Tallinna malev ning Naiskodukaitse. Samuti osalevad paraadil sisekaitseakadeemia kadetid.

Liitlastest on paraadil esindatud Saksamaa, Taani, Prantsusmaa, Läti, Leedu, Poola ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad. Samuti osalevad paraadil NATO Eesti lahingugruppi kuuluvad Suurbritannia ja Belgia üksused ning Ameerika Ühendriikide merejalaväelaste üksus. Plaanide kohaselt näeb paraadil ka Suurbritannia tanki Challenger, liikursuurtükki AS90 ja Belgia jalaväe lahingumasinat Piranha.

Ratas kutsus aastapäevakõnes üksteist kuulama >>

Sobiva ilma korral teevad paraadist ülelennu erinevad Eesti ja liitlaste õhuvahendid. Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses keelatud.

Venemaa president Vladimir Putin soovis president Kersti Kaljulaidile ja kogu Eesti rahvale õnne ja edu iseseisvuspäeva puhul
© Sputnik / Алексей Никольский

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Sisu XA-188 ja XA-180, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi tanki Challenger, jalaväe lahingumasinat Warrior ja liikursuurtükki AS90, 155- ja 122-millimeetriseid haubitsaid, õhutõrjekahurit ZU-23-2, õhutõrjeraketikompleksi Mistral, tankitõrjesüsteeme Milan ja Javelin, 120-millimeetrist miinipildujat ning mobiilset õhuseireradarit Ground Master 403.

24. veebruaril 2019 on Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamise 101. aastapäev. 16. aprillist 2017 tähistatakse Eestis laialdaselt Eesti Vabariigi saja aasta juubelit, mis kestab kolm aastat - kuni 2. veebruarini 2020, mil täitub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest, teatas uudisteportaal Sputnik Eesti.

2019. aastal keskenduvad EV100 üritused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Sel puhul toimub kogu Eestis hulgaliselt juubeliüritusi.

115
Tagid:
Eesti kaitsevägi, paraad, Vabariigi aastapäev
Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)