Peaminister Jüri Ratas

Ratas kutsus aastapäevakõnes üksteist kuulama

80
(Uuendatud 08:05 23.02.2019)
Peaminister Jüri Ratas kutsus reedel Eesti Vabariigi aastapäeva kõnes Eesti inimesi üksteist rohkem kuulama, otsima ühisosa ning pingutama kompromissideni jõudmise nimel.

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. Ratas ütles Tartus Eesti Rahva Muuseumis peetud kõnes, et ühiskonnas oleks vaja rohkem üksteise ära kuulamist ja mõistmist ning partnerite austamist dialoogis, isegi kui see ulatub ka vaidlusteni, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eesti Pank näitab juubeliaasta puhul rahakollektsionääride erakogusid >>

"Selle eelduseks on, et loobume faktidega manipuleerimisest, libauudiste tootmisest ja levitamisest. Pingutame ühiselt kompromissideni jõudmise nimel, andes endale aru, et radikaalsetest positsioonidest taganemine toob võidu tervele ühiskonnale," ütles ta traditsioonilises aastapäevakõnes.

Tema sõnul peaksid ka poliitikud keskenduma ühendavale, mitte eristavale poolele, millest ainult väike samm on välistava vastandumiseni.

"Jah, me võime välistada meie kultuuriruumi sobimatuid väärtusi ning tõsta kõrvale ühtesid või teisi ideid, aga seda tehes ei tohiks me kedagi jäädavalt maha kanda. Mind tõepoolest kurvastavad siit ja sealt kostvad hirmutamised, ähvardamised, koguni ründed," sõnas peaminister.

Ratase hinnangul pole pahameele juured mitte meie juba teatava taseme saavutanud heaolus, vaid pigem Eesti ühiskonna lõhestatuses.

"Selle väljenduseks on lihtsate ja radikaalsete lahenduste ootus, kuigi sisimas teame ju kõik, et keerulistele küsimustele pole olemas mustvalgeid vastuseid," ütles ta. Ta lisas, et paljude Eesti inimeste mure on inimlikult mõistetav.

2019. aasta Riigikogu valimised >>

"Kahjuks näeme, et ühtedele kättesaadavad hüved ei jõua piisava kiirusega kõigini. Ühed tunnevad tõrjutust, teiste, mõistlike lahenduste eestkõnelejate hääl ei jõua adressaadini," lausus ta ning rõhutas vajadust tasakaalukuse ja üksteisemõistmise järele.

24. veebruaril 2019 on Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamise 101. aastapäev. 16. aprillist 2017 tähistatakse Eestis laialdaselt Eesti Vabariigi saja aasta juubelit, mis kestab kolm aastat - kuni 2. veebruarini 2020, mil täitub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest, teatas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa president Vladimir Putin soovis president Kersti Kaljulaidile ja kogu Eesti rahvale õnne ja edu iseseisvuspäeva puhul
© Sputnik / Алексей Никольский

2019. aastal keskenduvad EV100 üritused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Sel puhul toimub kogu Eestis hulgaliselt juubeliüritusi.

Venemaa president Vladimir Putin soovis president Kersti Kaljulaidile ja kogu Eesti rahvale õnne ja edu iseseisvuspäeva puhul, edastas uudisteportaal Sputnik Eesti reedel. 

Telegramm, milles Venemaa riigipea õnnitleb oma Eesti kolleegi Eesti Vabariigi iseseisvuse aastapäeva puhul, andis adressaadile üle Venemaa Föderatsiooni suursaatkond Eestis.

"Lugupeetud proua president, võtke vastu minu õnnitlused rahvuspüha - Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva puhul. Soovin Teile ja kogu Eesti rahvale õnne, heaolu ja edu," öeldakse Vladimir Putini õnnitlustelegrammis.

80
Tagid:
Vabariigi aastapäev, Eesti, Jüri Ratas
Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Samal teemal
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on Eestis lipupäev
Juubeliaasta lõpupidu tõi linnaväljakuile pea 70 000 inimest
Millise pagasiga Eesti 2019. aastasse astub