EKRE:  Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale, illustreeriv foto

EKRE: Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale

184
(Uuendatud 13:22 15.02.2019)
Kakskeelse riigigümnaasiumi rajamine Kohtla-Järvel on jõhker venestamispoliitika, mis viib eestluse hääbumiseni Ida-Virumaal ja sillutab teed piirkonna hõivamiseni Venemaa poolt, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Helme sõnul peab Kohtla-Järvele riigigümnaasiumi rajamise eesmärk olema riigi kohalolu tugevdamine Ida-Virumaal ja eesti keele positsioonide edendamine selles piirkonnas, seisab EKRE kodulehel.

"Eesti haridussüsteem peab olema eestikeelne ja just riigigümnaasium on see, kus seda hariduspoliitikat ellu viia. Praegune valitsus liigub aga vastupidises suunas," ütles Helme.

"Keskerakondlase Mailis Repsi rajatav kakskeelne riigigümnaasium, kus eesti emakeelega õpilaste osakaal jääb 15-20 protsendi kanti ja õppekeskkond on ametlikult venekeelne, toob kaasa eestikeelse hariduse hävingu Ida-Virumaal. On aja küsimus, kui loovutame Ida-Virumaa täielikult vene keelele, misjärel Venemaa meile "Krimmi teeb"," ütles Helme.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Tema sõnul peaksid Repsi venemeelse hariduspoliitika vastu huvi tundma õiguskaitseorganid. "Eestikeelse hariduse väljasuretamine on ühemõtteliselt põhiseadusvastane tegevus," märkis Helme.

Kui praegu puudub Repsi saamatuse või tahtmatuse tõttu valmisolek alustada 1. septembril Kohtla-Järve loodavas riigigümnaasiumis sajaprotsendilise eestikeelse õppega, siis tuleks jätkata senise süsteemiga.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

"Riigigümnaasiumiga saab alustada alles siis, kui oleme ette valmistanud eestikeelsed pedagoogid nii lasteaedade kui ka koolide jaoks ning vene lapsed suudavad eesti keeles õppida," ütles Helme.

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas küünilisteks väiteid, et taotlused "ühtse kooli" loomiseks Eestis tulevad väidetavalt venekeelsetelt õpilastelt ja nende vanematelt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti poliitikute mõttekäik "ühtse kooli" loomise kasulikkusest Eestis on vaid liikumise maskeerimine peamise eesmärgi poole, milleks on hävitada täielikult venekeelne haridus riigis. Sellise avalduse tegi Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Neljapäeval, 7. veebruaril toimunud briifingul märkis diplomaat, et Eestis vähemuste õiguse olukord õppida oma emakeeles, ei saa mitte muret tekitada.

"Pärast venekeelse kõrghariduse edukat kaotamist ilmnevad riigis üha selgemalt märgid valmisolekust üleminekuks täielikult eestikeelsele keskharidusele. Kõike seda varjatakse mingi "ühtse kooli" ideega, mille kohaselt vene ja eesti koolilaste õpetamine toimub koos, kuid eesti keeles," ütles Zahharova.

Isamaa: Eesti liigub ühtse eestikeelse haridussüsteemi suunas >>

Isamaa: eestikeelne õpe Ida-Virumaal peab säilima

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja aseesimehe Siim Kiisleri sõnul tuleb Põhiseadust täita nii Kohtla-Järvel, Tartus kui Tallinnas ning eestikeelne õpe Ida-Virumaal peab säilima, edastab portaal Uued Uudised.

Venemaa välisminister Sergei Lavrovi pressi-konverents
© Sputnik / Владимир Астапкович

Kiisleri sõnul on Isamaale täiesti vastuvõetamatu Haridus- ja teadusministri avaldus, mille tagajärjel ei ole Järve gümnaasiumi gümnaasiumiastme sulgemise järgselt võimalik õppida Kohtla-Järvel 100% eesti õppekeelega koolis.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kinnitas, et Ida-Virumaa peab saama täielikult eestikeelse riigigümnaasiumi Kohtla-Järvele ja see on Isamaa erakonna seisukoht, millega ei tingita.

Tema sõnul läheb Isamaa jaoks punane joon teispool Narva jõge ja siinpool asuv on Eesti ning Eestis tuleb eesmärgiks seada eestikeelne haridus kõikides riigikoolides. 

"Eestikeelne hariduse andmine peab algama lasteaiast ja jätkuma põhikoolis ning gümnaasiumis. See on kõigi õpilaste huvides. Eestikeelse hariduse edendamine Ida-Virumaal on kogu Eesti riigi huvi. See võimaldab tänastele õppuritele olla peale õpinguid edukad tööjõuturul ja elus hakkamasaamisel," selgitas Seeder.

Lisaks mõistis Seeder teravalt hukka peaminister Jüri Ratase valimiseelse avalduse, mille kohaselt Kohtla-Järve riigigümnaasiumis tuleks alustada osaliselt venekeelse õppega.

Õiguskaitsjatelt Baltimaade venelastele: kui oleme passiivsed, siis meid hävitatakse >>

"Ilmselgelt on see avaldus ajendatud valimiseelsest situatsioonist ja Keskerakonna soovist püüda vene valijate hääli," rääkis Seeder.

Haridus- ja teadusministri avalduse kohaselt alustatakse sügisel uues riigigümnaasiumis õppetööd lisaks eestikeelsele õppekavale kakskeelsete õppekavade alusel.

Venelased eestlaste hõimu liual
© Sputnik / Вадим Анцупов

Isamaa on seisukohal, et ministeeriumi tegevus on vastuolus EV põhiseaduse preambuliga, mis sõnastab riigi tahte arendada riiki, mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. 

Ministri avaldus on käsitletav tahtmatusena täita põhiseaduse preambulit. Kvaliteetne ja kogukonna ootustele vastav haridus tuleb tagada kõigis maakonnakeskustes ja suuremates linnades, seisab artiklis.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Eesti president Kersti Kaljulaid teatas sõnaselgelt vabariigi üleminekust eestikeelsele haridussüsteemile nii või teisiti, kuna selline otsus on juba tehtud.

Moskva omakorda on korduvalt märkinud, et riigi venekeelsete elanike ilmajätmine emakeelsest haridusest on vastuvõetamatu. Sellest rääkis jaanuari keskel toimunud pressikonverentsil ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kus ta kritiseeris "ühtse kooli" ideed.

"Selline idee on lihtsalt vastuvõetamatu. See pärsib vene keelt kõneleva vähemuse huve ja on suunatud vähemuse sunniviisilisele kaasamisele eestikeelsesse ruumi," ütles minister.

184
Tagid:
kool, venekeelne, EKRE, Ida-Virumaa, Mailis Reps, Haridusministeerium, haridus
Samal teemal
Grigorjan: riigipead ma austan, aga tõde on hinnalisem
Kindel trump: millal Eestis rahvusküsimus lahendatakse
Venelased eestlaste hõimu liual
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega