Festivali Laste Peterburi korraldajad kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses oma programmi unikaalsusest

Laste Peterburi festival Tallinnas: kultuurikoostööd ei saa peatada

111
(Uuendatud 11:34 15.02.2019)
Neil päevil Tallinnas toimuva rahvusvahelise festivali Laste Peterburi korraldajad kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses oma programmi unikaalsusest, mis pälvib mitte üksnes venekeelse publiku tähelepanu.

TALLINN, 15. veebruar - Sputnik. Eestimaa pealinnas toimub 11. kuni 17. veebruarini kümnes rahvusvaheline festival Laste Peterburi, mille raames saab näha unikaalseid teatrietendusi, osaleda töötubades ja tutvuda noorte kunstnike loominguga.

В пресс-центре Sputnik Эстония Алексей Смокотов, Вероника Регуш и Катерина Устинова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali Laste Peterburi korraldajad kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses oma programmi unikaalsusest

Festivali peadirektor Aleksei Smokotov, tehniline direktor Veronika Reguš ja pressiatašee Katerina Ustinova rääkisid Sputnik Eesti pressikeskuses, mismoodi pilootprojektist kujunes ulatuslik ettevõtmine, miks see lastele oluline on ja milles seisneb tema ainulaadsus.

Piirideta festival

Aleksei Smokotovi sõnul sai festivali ajalugu alguse kümme aastat tagasi Berliinist. Selle korraldajatel oli põnev tundma õppida Euroopa publiku reageeringut Venemaa laste loomingule. Valiti välja mõned teatrietendused ja korraldati töötube, mis tekitasid kohalikes elanikes uskumatut vaimustust.

Генеральный директор Международного фестиваля Детский Петербург Алексей Смокотов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali peadirektor Aleksei Smokotov

Peale läbirääkimisi Peterburi linnavalitsusega otsustati piire laiendada ja lastekollektiive erinevates riikides tutvustada.

"Nüüd on neie festivali kontseptsiooniks maailmas ringireisimine. Me tutvustame Euroopa publikule parimaid teatrilavastusi ja parimaid haridusprogramme, mis Peterburis olemas on," ütles Smokotov.

Tavaliselt kuuluvad festivalikavasse kontserdid, paar-kolm teatrietendust, laulu ja näitlejameisterlikkuse töötoad ning tihtilugu korraldatakse ka ümarlaud vene keele võõrkeelena õpetamise kaasaegse metoodika teemal, mille järele on välismaal alati nõudlust.

Kuna programm muutub iga aastaga, siis saadetakse ka reisile erinevaid Peterburi loomekollektiive.

Keel, mida mõistavad kõik

Kuivõrd üks festivali põhimõtteid seisneb selles, et tutvustada teiste riikide publikule Peterburi kunsti, tõlgitakse kõik üritused kohalikku keelde.

Международный фестиваль Детский Петербург в пресс-центре Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Laste Peterburi festival Tallinnas

Mis puudutab Tallinna jaoks ette valmistatud programmi, siis nukuetendus "Pähklipureja" on arusaadav absoluutselt kõigile, kuna selles ei ole dialooge. Välismaal näidati seda etendust esmakordselt möödunud aastal Madridis ja Hispaania lapsed olid sellest vaimustuses.

"Loodame, et Tallinna publiku puhul on reaktsioon samasugune," ütles Smokotov.

Festivali raames on kavandatud ka kahe raamatu – "Mere ja maa vahel" ning "Kalevala" esitlus, kus kõneldav tõlgitakse ka eesti keelde.

Lavastus "Helepunased purjed" on aga ilma tõlketa. Sest kuna tegemist on muusikaliga, on laulu- ja tantsukeel festivali direktori sõnul kõigile arusaadav. Nende jaoks, kes teaose süńdmustikust üldse midagi ei tea, on koostatud brošüürid, kus on eestikeelse tõlkega sisukokkuvõte.

Kultuurisidemed on poliitilistest tugevamad

Aleksei Smokotov rõhutas, et kuigi sõbralikes suhetes Eesti ja Venemaa vahel on toimunud kõrgemal tasandil teatud tagasilangus, ei ole kultuurikoostöö kahe riigi vahel soikunud.

"Festivalil osalevate laste jaoks on see esmajoones ringreis, võimalus uusi riike tundma õppida. Kohalikele lastele aga on see võimaluseks tutvuda oma eakaaslastega Venemaalt, nendega sõprust sõlmida," nentis Smokotov festivali kasutegurit nii osaliste kui publiku jaoks.

Tehtud töö tähtsaimaks tulemuseks loeb ta tõsiasja, et välismaa lastekollektiivid tulevad seepeale meelsasti oma lavastustega Peterburisse.

Lapsed tähendavad eksamit

Veronika Reguši hinnangul on lapsed kõige avatumaks auditooriumiks, kellega kujuneb alati vaimustav dialoog ja vahetu tagasiside.

Техническиий директор фестиваля Детский Петербург Вероника Регуш
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali tehniline direktor Veronika Reguš

"Sel hetkel saad aru, et kultuuri ja lapsepõlve jaoks ei ole piire. See on just see rõõmus rahulolu, mille saab nii laps, kes laval seisab kui ka laps, kes saalis istub," nentis Reguš.

Katerina Ustinova lisas, et lapsvaataja osutub omal kombel suureks eksamiks ürituste korraldajatele.

Пресс-атташе Международного фестиваля Детский Петербург Катерина Устинова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali pressiatašee Katerina Ustinova

"Täiskasvanud inimene võib lavastaja mingisuguse eksimuse andestada, võib mõelda, et lavastaja alles otsib ennast. Aga petta ei anna, nemad tunnetavad, kas laval toimuv on ehtne või mitte," lausus Ustinova.

Kõigile loomekollektiividele, kes Peterburisse vastuvisiidile sõidavad, korraldatakse alati põnevaid ekskursioone ja huvitavaid üritusi.

Nädalavahetuse eeskava

  • 16. veebruaril kella 11-st 14-ni toimub Vene Kultuurikeskuse väikeses saalis kõigile huvilistele näitlejameisterlikkuse töötuba teatristuudio Gorošina (Hernetera) kunstilise juhi Jevgenia Latonina juhendamisel.
  • Samal päeval kella 10-st 12-ni saab külastada näitlejameisterlikkuse töötuba Marina Landa käe all, kes on mitmete animaseriaalide nagu "Kikoriki", "Lendavad loomad" jt muusika autor. Üritus leiab aset muusikateatris Sakala laululapsed.
  • 17. veebruaril algusega kell 12, kell 15 ja kell 17 on Vene Teatris nukuteatri Kukolnõi Format lavastuse "Pähklipureja" etendused.
  • 15. ja 16. veebruaril Solarise kaubanduskeskuses raamatute "Mere ja maa vahel" ning "Kalevala" esitlus.
  • Kuni 17. veebruarini on Vene Kultuurikeskuses avatud lastejoonistuste näitus "Armastan sind, Peetri loodu..."
111
Samal teemal
Tallinnas algab rahvusvaheline festival Laste Peterburi
"Estonia" direktor: Moskva gastrollideks tuli tellida terve lisarong
Venemaa ja Eesti ettevõtjad rääkisid eduka äri saladustest
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa suursaadik takistustest Eestiga suhete parandamisel
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega