Tallinna linnapea Taavi Aas ja Moskva Linnavalitsuse minister, välismajanduse ja rahvusvaheliste suhete ameti juht Sergei Tšerjomin

Moskva linnavalitsuse juhtivametnik arutas Tallinna linnapeaga koostööd

147
(Uuendatud 18:32 13.02.2019)
Tallinna linnapea Taavi Aas ja Moskva Linnavalitsuse minister, välismajanduse ja rahvusvaheliste suhete ameti juht Sergei Tšerjomin arutasid kahe pealinna koostöö hetkeseisu ja tulevikku.

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. Täna Tallinna külastanud Moskva linnavalitsuse minister Sergei Tšerjomin tutvustas Tallinna linnapeale viimase kümnendi arenguid Moskvas ning tegi ettepaneku linnadevahelist suhtlemist elavdada, teatas Tallinna linnavalitsus

Venemaa suursaatkonnas Eestis lausus Sergei Tšerjomin portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule, et tema siiasõidu põhiline eesmärk on taastada aktiivsed suhted, mis toimisid kahe pealinna vahel 2000. aastate alguses.

"Sel ajal vahetasime me delegatsioone, püüdsime järjepidevalt toetada sidemeid meie teatrite, muuseumide, parlamentide vahel. Seetõttu võib nende sidemete taastamine olla tulus mitte ainult Moskvale, vaid ka Tallinnale," märkis Tšerjomin.

"Kõik tehnoloogiad, mida Tallinna linnavõimude poolt edukalt rakendatakse, võivad olla nõutavad ka Moskvas, sealhulgas infotehnoloogia osas," märkis minister.

Ta rõhutas ühtlasi, et Eestis on väga hästi arenenud haridussüsteem ja selle kinnituseks on Tallinna koolinoorte suurepärased tulemused Moskva metropolide olümpiaadil.

Министр правительства Москвы Сергей Черёмин
© Sputnik /
Sergei Tšerjomin Tallinnas

Kohtumisel Tallinna linnapeaga olid teemaks edulood Moskva linna infrastruktuuri väljaarendamisel, hariduse, sotsiaalhoolekande ja tervishoiuvaldkonnas.

"Moskva on viimasel kümnendil teinud läbi väga suure kvalitatiivse arengu. Teinekord ei usu isegi, et see on seesama linn," vahendas Tallinna linnavalitsus Tšerjomini sõnu.

Jutuks tul ka kahe linna kultuurisuhete arendamine. Tallinna ja Moskvat seovad tänagi mitmed kultuuriprojektid ja nimed.

"Estonia" direktor: Moskva gastrollideks tuli tellida terve lisarong >>

Näiteks oli Eri Klas aastail 2006 – 2011 Moskva Novaja Opera peadirigent. Käesoleval, Klasi 80. juubeliaastal on Novaja Opera kahe etendusega Birgitta festivali peakülaline.

Kohtumisel arutati, kuidas tähistada Eri Klasi 80. sünniaastapäeva Moskvas ning kuidas linnad sellele kaasa aidata saavad. Novaja Operas toimub oktoobris Eri Klasi mälestuskontsert, mida Tallinn aitab rikastada tuntud Eesti artistidega.

Rahvusvaheline ärikeskus Moskva City
Sputnik / Алексей Филиппов

Lähiajal toimuvast võib nimetada Moskva kuulsa tantsuansambli Gžel kontserti Alexela kontserdimajas 20. veebruaril, mille piletid tänu mõlema linna toetusele on kättesaadavad igale Tallinna elanikule.

"Lisaks lähiajal toimuvale arutasime ka pikemaid koostööplaane," sõnas linnapea Aas. "Moskva linn tegi ettepaneku taaselustada 2008. aastal Moskvas ja 2010. aastal Tallinnas toimunud vastastikuste kultuuripäevade formaat."

"Usun, et selline koostöövorm on huvipakkuv eelkõige mõlema linna elanikele. Kuulates viimase aja arenguid Moskva majanduselus ja sotsiaalpoliitikas usun, et meil on teineteiselt ka linnaelu edendamisel rohkesti õppida," lisas Tallinna linnapea. 

Kui paljudes valdkondades elavad Venemaa ja Eesti kahepoolsed suhted läbi raskeid aegu, siis kultuur on meeldiv erand, ütles portaalile Sputnik Eesti Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov. Petrov rääkis edukast kultuurikoostöös Venemaa Tallinna saatkonnas 17. detsembril toimunud pressikonverentsil.

Venemaa suursaadik takistustest Eestiga suhete parandamisel >>

Positiivse näitena Venemaa ja Eesti koostööst kultuuri valdkonnas tõi Petrov välja rohked venekeelsete osalejatega kultuurisündmused nagu teatrifestival Kuldne Mask, Slaavi kergemuusika festival Jõhvis ja Tšaikovski-nimeline muusikafestival Haapsalus. Riikide kultuuriministeeriumid kooskõlastasid järgmise kolmeaastase programmi teksti.

"On väga hea, et kultuurisuhted arenevad täiskiirusel. Need on just need märgid, mis näitavad, et negatiivse kõrval Venemaa-Eesti kahepoolsetes suhetes on ka palju positiivset, mis võimaldab meil optimismiga tulevikku vaadata," ütles Petrov.

Nädala jooksul, 11.–17. veebruarini toimub Tallinnas X rahvusvaheline festival Laste Peterburi, mis pakub mitmekesist kultuuriprogrammi lastele ja noortele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on festival Peterburi Kultuurikomitee iga-aastane projekt, mis toimub sel aastal koostöös Tallinna linnaga.

"Tegemist on ainsa festivaliga, mis esitleb välismaal nii mitmekülgselt just lastele mõeldud vene loomingut. Festivalil saab Venemaa põhjapoolne pealinn tutvustada oma kogemusi, uuendusi ja traditsioone muusika-, kunsti- ja keelehariduse vallas," nentis Belobrovtsev.

147
Tagid:
koostöö, Taavi Aas, Venemaa, Eesti, Tallinn, Moskva
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
Moskva Tallinnale: miljardist võite vaid und näha
Moskva 871. aastapäeva tähistamine
Tähistaevas: Moskva fantastiline muutumine aastavahetustel
Tõtake kaema – Moskva kõige külmem festival
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega