EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse likvideerida

EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"

174
(Uuendatud 14:12 08.02.2019)
Konservatiivid sulgeksid võimule tulles Sputnik Eesti toimetuse Tallinnas, kuna väidetavalt ähvardab see riigi julgeolekut, teatas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esindaja Urmas Reitelmann Vikerraadio valimisdebati ajal oma partei programmilist meediapoliitikat tutvustades.

TALLINN, 8. veebruar - Sputnik. Muuhulgas lubavad konservatiivid valimiste võites sulgeda "infokanalid, mis edastavad Eesti-vastast propagandat". Sellise infokanali näiteks tõi Reitelmann Sputnik Eesti, süüdistades portaali "julgeoleku ohustamises".

Eestis soovitati raketilööki Peterburi pihta >>

Tema sõnul likvideeriksid konservatiivid võimule tulles Sputniku kui julgeolekuriski kahe sekundiga. Samal ajal tunnistas ta, et ei ole võimalik mingit infokanalit täielikult sulgeda, edastas ERR.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Mul on kodus 6000 telekanalit ja keegi ei saa neid mult ära võtta. Pole ju ka vahet, kas see info tuleb internetist või kaablist," märkis EKRE esindaja.

Arutelus osalenud sotsiaaldemokraat Katri Raik märkis ERR venekeelsete programmide toetamise olulisust. Näidetena nimetas ta venekeelset Raadio 4 ja telekanalit ETV+, rõhutades, et viimase madal reiting ei tohiks koostööd takistada.

Erakonda Isamaa esindanud Karl Sander Kase nõustus temaga, kuid ka kritiseeris ETV+ ebaõnnestunud toimetusstrateegiat, mis takistavat telekanalil laiema publikuni jõuda.

Erinevalt teistest debatis osalenutest pooldas valitseva Keskerakonna liige Raimond Kaljulaid meediavabadust. Tema sõnul peaksid nii riik kui ka kohalikud omavalitsused edastama oma seisukohad nende kanalite kaudu, mida Eesti venekeelsed elanikud praegu eelistavad. Samal ajal märkis ta, et "venekeelsed telekanalid on kõige väiksem mure".

"See, mis toimub sotsiaalmeedias, on märksa suurem probleem. Seal on väga lihtne inimestega manipuleerida ja see on palju suurem väljakutse," rõhutas Kaljulaid.

Piirduti noomitusega

Kurikuulus Urmas Reitelmann, kes nägi portaali Sputnik Eesti tegevuses ohtu riigi julgeolekule, on meediale tuntud seoses skandaalsete avaldustega põgenike ja venekeelsete elanike kohta.

2015. aastal nimetas Reitelmann, tookord Kaitseliidu pressiteenistuse ülemana oma Facebooki kommentaaris pagulasi "Euroopasse voolavaks poriks" ja 300 000 Eesti vene keelt kõnelevat elanikku "parasiteerivateks tibladeks".

Tema avalikud avaldused riigi venelastest elanike kohta kutsusid Eestis esile laialdase resonantsi. Tookord avaldati Reitelmannile noomitus ja ta viidi Kaitseliidus üle teisele ametikohale. 

2017. aasta oktoobris valiti ta Tallinna Linnavolikogus Eesti Konservatiivse Rahvapartei (EKRE) fraktsiooni esimeheks.

Kaikaid kodarasse

Katsed piirata Sputniku mõju Euroopas ja Balti riikides on ammused ja kestvad. Meedias toimub poliitikute ja avaliku elu tegelaste algatusel tema vastu laiaulatuslik laimukampaania, riiklikud ja kohalikud ametiasutused takistavad Sputniku ajakirjanike ja fotograafide tööd ning keelduvad koostööst. Eesti ei ole selles erandiks.

Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova on öelnud, et Moskva on hästi teadlik raskustest, millega Venemaa meedia selle Balti vabariigi territooriumil silmitsi seisab. Tema sõnul on ametliku Tallinna seisukoht vastuolus sõna- ja meediavabaduse põhimõtetega.

174
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)