Andke ainult raha: Eesti valmis vene propagandat uurima, illustreeriv foto

Andke ainult raha: Eestis ollakse valmis "Vene propagandat" uurima

106
Mittetulundusühing, millel ei ole isegi veebilehte, esitas siseministeeriumile taotluse tuhandete eurode saamiseks.

TALLINN, 31. jaanaur - Sputnik. MTÜ Balti Venemaa Uuringute Keskus saatis siseministeeriumile taotluse 10 000 euro eraldamiseks, teatas venekeelne ERR viitega ühingu juht Vladimir Juškinile. Taotletavate vahendite eest kavatseb keskus uurida "vene propaganda" mõju Eestis.

Taotluses rõhutatakse, et väidetavalt "mõjutab vene propaganda üha enam Eesti Vabariigi arengut, seda olukorda tuleb muuta."

Uuringu projektijuhina esitletakse ajakirjanik Oleg Samorodnit. Uuringu tulemused peaksid valmima käesoleva aasta septembriks - pärast Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimisi.

Tallinn linnavalitsuse häälekandja Stolitsa peatoimetaja Aleksandr Tšaplõgin kommenteeris seda algatust oma Facebooki lehel järgmiselt:

"Minu arvates on see täiesti asjatu riigi raha raiskamine. Ma luban endale väljendada lootust, et mu kaaskodanikud on piisavalt arukad, et iseseisvalt tõele vastavat teavet igasugu võltsingutest ja propagandast eristada. Härrad Juškin ja Samorodni kahtlevad ilmselt Eesti rahva vaimsetes võimetes."

Kitsalt spetsialiseeritud keskus

MTÜ Balti Venemaa Uuringute Keskuse on ilmselgelt jäämas Eesti juhtivate politoloogide, analüütikakeskuste ja instituutide varju.

Keskus ei ole oma ligi kümneaastase tegevuse jooksul jõudnud isegi veebilehe ega kontoni sotsiaalvõrgustikes, tema töödele ja uuringutele ei ole avalikkusel juurdepääsu. Ka keskuse personal ega koosseis ole teada.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend >>

Keskuse ainus nähtav tegevus seisneb tema direktori Vladimir Juškini kirjutistes kohalikes meediaväljaannetes ja esinemistes venekeelse telekanali ETV+ ja Raadio 4 saadetes.

Sobiv "Venemaa-ekspert"

Juškin ei varja oma suhtumist Venemaasse. Paljud tema väited on paljasõnalised ja alusetud. Nii tegutseb tema arvates Eestis "viies kolonn", mis on iga hetk valmis Venemaa huvides välja astuma. Ta luges kokku selles vähemalt viis tuhat liiget, kuid kedagi nimeliselt ta ei nimetanud.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Juškini sõnul ei ole Venemaa tuumarelvad mitte heidutuseks, vaid "Lääne šantažeerimiseks". Ta väidab: "Tuumarelvaga ähvardades tahab Moskva oma poliitilisi ja territoriaalseid ambitsioone läbi suruda."

Tema kriitika Venemaa "vananenud" relvade suhtes on vastuolus Lääne tunnustusega Venemaa viimastele saavutustele relvastuse valdkonnas: "Uut, Ameerikaga võrreldavat relvastust ei suuda Venemaa valmistada. Selleks ei ole Venemaal ei tehnoloogiat, teadlasi ega kvalifitseeritud tööjõudu."

2015. aasta märtsis kommenteeris Juškin "Venemaa- eksperdina" Eesti meediale Venemaa presidendi Vladimir Putini puudumist meediakajastustes järgmiselt: "Kui Putin ära kaob ja puhkab, on põhjust muretsemiseks - ta võib vabalt tegelda maailma ettevalmistamisega uueks Kariibi mere kriisiks."

Andke raha

See ei ole keskuse esimene selline taotlus. Nii ütles Juškin 2012. aasta detsembris Eesti meediale, et tema keskus sai 15 000 eurot uuringuks "Pehme jõu kasutamine Venemaa välispoliitikas lähivälismaal".

Juškini sõnul läheb raha mingite materjalidele, näiteks raamatutele ja palkade maksmiseks. Kui paljud inimesed uuringu eest raha saavad, ei ole teada.

"Raske öelda, kuidas ma asja korraldan. Reeglina kaasan ma tavaliselt lepingupõhiselt ka spetsialiste Venemaalt." Ta tunnistas samuti, et küsib selliste uuringute jaoks alati rohkem, kuid antakse vähem: "Küllap on see õige – küsija küsib ikka rohkem ja andja annab nii palju kui anda saab."

Sputnik Eesti on kirjutanud, et avaldusi Venemaa väidetava "sekkumise" kohta Lääne- ja Baltimaade poliitilistesse protsessidesse tehakse erinevatel tasanditel pidevalt, alates Euroopa Parlamendi ja USA Senati tribüünidest kuni Eesti valitsuse ja Riigikoguni. Mingeid konkreetseid tõendeid seejuures kunagi ei esitata.

Kreml ja Venemaa välisministeerium on süüdistused "vene propaganda" kohta korduvalt tagasi lükanud, nimetades neid võitluseks sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu. Samuti märgitakse Venemaa meedia tegevuse piiramist Balti riikides.

106
Tagid:
rahastamine, Eesti, Venemaa, propaganda, Vladimir Juškin
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega