Ministeerium riigikassa hüvanguks tahab rikaste seaduserikkujate taskuid raputada, illustreeriv foto

Ministeerium tahab riigikassa hüvanguks rikaste seaduserikkujate taskuid tuulutada

108
(Uuendatud 14:58 15.01.2019)
Inimõiguslased kommenteerisid portaalile Sputnik Eesti, kas on mõistlik võtta vastu seadusemuudatus, mis näeks ette seaduserikkujate karistamise mitte kindlaksmääratud trahvisummaga, vaid lähtuvalt tema sissetulekust.

TALLINN, 15. jaanuar — Sputnik, Ilona Ustinova. Eesti siseministeerium plaanib koguda sel aastal trahve kogusummas 16,65 miljoni eurot.

See summa on kokku rehkendatud, pidades muuhulgas silmas seadusemuudatust, mis seoks trahvimäära seaduserikkuja sissetulekuga, mis lisaks riigieelarvesse keskeltläbi 1,9 miljonit eurot.

Politsei võib hakata helkurita inimesi trahvima >>

Kas see seadusemuudatus heaks kiidetakse, selgub pärast tänavu märtsis toimuvaid parlamendivalimisi.

Iga kord, kui siseministeerium säärase algatusega lagedale tuleb, tekitab see inimõiguslasest juristis Sergei Seredenkos kahetisi tundeid.

Politsei asub kasutama lühimenetlust ja määrama mõjutustrahve
© REUTERS / INTS KALNINS

"Iseäranis üllatab see, et minu trahvid on juba riigieelarvesse sisse arvatud. See tähendab, et ma ei ole veel midagi halba teinud, aga riik on juba arvestanud rahaga, mille ta võib saada," lausus Seredenko kommentaaris portaalile Sputnik Eesti.

Sotsiaalne õiglus või töömahukas protsess

Inimõiguste Keskuse direktor Aleksei Semjonov leiab, et niisugune seadusemuudatus võib tasandada ebaõiglust, kui erineva sissetuleku tasemega inimesed peavad maksma ühesuguseid trahvisummasid.

"Ühe jaoks on see fikseeritud summa tühine, ta võib selle "välja visata" ja rikkumist jätkata, teisele aga tähendab see kui mitte katastroofi, siis tõsist hoopi majanduslikule olukorrale," nentis Semjonov portaalile Sputnik Eesti antud kommentaaris tolle seadusealgatuse tõhusust hinnates.

Ta eeldab ühtlasi, et trahvisummad vaevalt küll praegustest allapoole jäävad, kuid osutuvad suurema sissetulekuga inimestele märkimisväärsemaiks.

Trahvisumma sissetulekutega sidumisega on ka Seredenko päri, kuna niiviisi teostub tema meelest sotsiaalne õiglus. Ainult et protseduur kujuneb küllaltki tülikaks. On ju üks asi see, kui politseinik peatas auto ja kirjutas välja konkreetse trahvi, teine lugu aga siis, kui ta peab seda tegema vastavalt rikkuja sissetulekule.

PPA tühistab üle kahesaja kiiruskaamera trahvi, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Ja millise sissetuleku pealt nimelt arvestus käib? Kas võetakse arvesse ainult palka või ka mingeid lisasissetulekuid, näiteks honorare? Sissetulekutega sisumine on keeruline lugu," nentis Seredenko.

Uus seadus tuleb hoolikalt läbi töötada

Et ei tuleks ette volitatud ametiisikute poolseid kuritarvitusi, peab sissetulekutest sõltuvate trahvide määramine olema selge ja ladus, leiab inimõiguslane.

"Ausalt öeldes on mul kahtlusi, kas see saab olema tõsiselt läbimõldud ja teostatud," sedastab Semjonov.

Tema hinnangul on ministeeriumi motiivid mõistetavad, kuna nii saab suurendada tulude osa riigieelarves, mis viimastel aastatel on hakanud kahanema.

"Peamist ajendit vaidlustada ei tule. Küll aga tuleb muret tunda selle üle, et seda asutakse teoks tegema, mis tekitab uut ebaõiglust, sealhulgas korruptsioonialget," leiab Semjonov.

Tema arvates tuleb korduvate või kaaskondsete suhtes eluohtlike liiklusrikkumiste puhul autojuhtidelt tingimata juhiload ära võtta. Teatud juhtudel peab nende tagastamine toimuma nii sõidu kui teooria korduseksami alusel.

Statistika pole just lohutav

Lähiajal jagatakse nelja politseiprefektuuri vahel välja kaheksa uut kiiruskaamerat, mille saab iga päev uude kohta paigutada.

Niisuguste elektrooniliste seadmete arvu suurenemise arvel loodetaksegi suurendada trahvidest saadavate tulude määra.

Möödunud aastal trahviti Eestis 36 677 liiklusrikkujat, kellest enamik ületas lubatud sõidukiirust 21-st kuni 40 kilomeetrini tunnis.

Üheks põhiprobleemiks liikluses on alkoholijoobes juhid, kelle süü läbi hukkus 2018. aastal 12 inimest ja 184 inimest sai vigastada.

108