Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov

Venemaa suursaadik rääkis peaministriga toimunud kohtumise üksikasjadest

89
(Uuendatud 16:23 09.01.2019)
Venemaa suursaadik ja Eesti peaminister arutasid Eesti valitsuse samme suhete parandamiseks Venemaaga ja ühisprojekte pikemas perspektiivis.

TALLINN, 9. detsember - Sputnik, Ilona Ustinova. 8. jaanuaril kohtusid Tallinnas Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov ja Eesti peaminister Jüri Ratas. Nad võtsid kokku eelmise aasta tulemused ning arutasid kahepoolsete suhete arendamist.

Äritegevus kannatab sanktsioonide tõttu

Portaalile Sputnik Eesti antud kommentaaris märkis Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis, et üks peamisi teemasid kohtumisel oli riikide kahepoolsed suhted.

Eesti ühiskonna erinevate eluvaldkondade esindajatega kohtumistele tuginedes märkis ta, et enamus riigi elanikke pooldab nende suhete parandamist, mistõttu tuleks selles suunas ette võtta konkreetseid samme. Suursaadiku sõnul on Juri Ratas samal seisukohal ja valmis selleks kaasa aitama.

Peaminister suhtles suursaadikuga justkui kogu maailma volinik >>

"Ta ütles, et Eesti parlament tegi selleks esimese sammu, rõhutades, et valitsus ja enamik parlamendiliikmeid pooldavad piirilepingute ratifitseerimist," ütles Petrov. 

Ta lisas, et Eesti valitsuse teeb selles suunas tõepoolest teatud jõupingutusi, kuid ta tahaks tugevdada äriringkondade koostööd, sest hetkel takistavad seda Venemaale kehtestatud sanktsioonid.

"Kohtumisel osutasin nende sanktsioonide negatiivsele mõjule mõlema poole jaoks ja viitasin eeskätt Venemaa koostööle Soomega, kellega kahepoolsed suhted arenevad konstruktiivselt. See on Eestile eeskujuks," ütles Petrov.

Kultuurikogemuste vahetamine

Möödunud aasta tulemusi arutades märkisid Venemaa suursaadik ja Eesti peaminister mitmeid positiivseid momente, eelkõige teatavat kaubakäibe kasvu, Eesti ja Venemaa turistide arvu suurenemist mõlemas riigis, samuti tihedat kultuuriürituste kalendrit.

Alanud aasta üheks suuremaks kultuurisündmuseks peab Petrov Eesti Rahvusooperi külalisesinemisi Moskva Suures teatris. "Need toimuvad esimest korda 30 aasta jooksul. Kõik see on kahtlemata positiivne meie kahepoolsetes suhetes, mida me teineteisele kohtumisel ka tunnistasime," ütles suursaadik.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Ta lisas, et 2019. aasta kultuurikalender on väga tihe ja juba märtsis on kavas allkirjastada kultuuriministeeriumide teine koostööprogramm järgnevaks kolmeks aastaks. "Selle tekst on juba kooskõlastatud ja allkirjastamine toimub seekord Moskvas," ütles suursaadik.

Lootust paranemiseks on

Aleksandr Petrov ei kiirusta arutama teisi pikaajalisi ühiseid plaane, sest vähem kui kahe kuu pärast toimivad Eestis parlamendivalimised ning alles pärast seda on võimalik alustada mingite projektide korraldamist.

Suursaadik on veendunud, et alanud aasta toob Eesti ja Venemaa koostöösse palju positiivset. "Leppisime kokku dialoogi jätkamises, sest alati on teemasid, mida tuleb arutada sellel tasandil," ütles Petrov.

Ratas rahutuvina

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, avaldas Eesti valitsuse pressiteenistus mõned üksikasjad Eesti peaminister Jüri Ratase ja Venemaa suursaadiku Andrei Petrovi kohtumisest. Rahvusvahelisi küsimusi arutades märkis Ratas, et "maailm ootab Venemaalt sammude astumist Ukraina konflikti lõpetamiseks."

Ta ütles, et on mures eelmise aasta novembris Venemaal kinni peetud Ukraina meremeeste saatuse pärast ja loodab nende peatset vabastamist.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, tungisid 25. novembril Venemaa territoriaalvetesse kolm Ukraina mereväe alust, üritades teel Odessast Berdjanskisse läbida Kertši väina.

Ukraina meremehed keeldusid allumast kohale tulnud Venemaa piirivalvuritele ja püüdsid põgeneda. Vastuseks avasid Venemaa Föderatsiooni piirivalvelaevad piiririkkujate pihta tule.

Provokatsioonid Mustal merel >>

Selle tulemusena peeti kõik kolm Ukraina ujuvvahendit kinni ja need asuvad nüüd Kertši sadamas. Kergelt haavatud meeskonnaliikmetele osutati vajalikku arstiabi.

89
Tagid:
poliitika, majandus, kultuur, Venemaa suursaatkond, Aleksandr Petrov, Jüri Ratas
Samal teemal
Venemaa suursaadik takistustest Eestiga suhete parandamisel
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa suursaadik õnnitles Eesti elanikke uusaasta puhul