Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov

Venemaa suursaadik rääkis peaministriga toimunud kohtumise üksikasjadest

89
(Uuendatud 16:23 09.01.2019)
Venemaa suursaadik ja Eesti peaminister arutasid Eesti valitsuse samme suhete parandamiseks Venemaaga ja ühisprojekte pikemas perspektiivis.

TALLINN, 9. detsember - Sputnik, Ilona Ustinova. 8. jaanuaril kohtusid Tallinnas Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov ja Eesti peaminister Jüri Ratas. Nad võtsid kokku eelmise aasta tulemused ning arutasid kahepoolsete suhete arendamist.

Äritegevus kannatab sanktsioonide tõttu

Portaalile Sputnik Eesti antud kommentaaris märkis Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis, et üks peamisi teemasid kohtumisel oli riikide kahepoolsed suhted.

Eesti ühiskonna erinevate eluvaldkondade esindajatega kohtumistele tuginedes märkis ta, et enamus riigi elanikke pooldab nende suhete parandamist, mistõttu tuleks selles suunas ette võtta konkreetseid samme. Suursaadiku sõnul on Juri Ratas samal seisukohal ja valmis selleks kaasa aitama.

Peaminister suhtles suursaadikuga justkui kogu maailma volinik >>

"Ta ütles, et Eesti parlament tegi selleks esimese sammu, rõhutades, et valitsus ja enamik parlamendiliikmeid pooldavad piirilepingute ratifitseerimist," ütles Petrov. 

Ta lisas, et Eesti valitsuse teeb selles suunas tõepoolest teatud jõupingutusi, kuid ta tahaks tugevdada äriringkondade koostööd, sest hetkel takistavad seda Venemaale kehtestatud sanktsioonid.

"Kohtumisel osutasin nende sanktsioonide negatiivsele mõjule mõlema poole jaoks ja viitasin eeskätt Venemaa koostööle Soomega, kellega kahepoolsed suhted arenevad konstruktiivselt. See on Eestile eeskujuks," ütles Petrov.

Kultuurikogemuste vahetamine

Möödunud aasta tulemusi arutades märkisid Venemaa suursaadik ja Eesti peaminister mitmeid positiivseid momente, eelkõige teatavat kaubakäibe kasvu, Eesti ja Venemaa turistide arvu suurenemist mõlemas riigis, samuti tihedat kultuuriürituste kalendrit.

Alanud aasta üheks suuremaks kultuurisündmuseks peab Petrov Eesti Rahvusooperi külalisesinemisi Moskva Suures teatris. "Need toimuvad esimest korda 30 aasta jooksul. Kõik see on kahtlemata positiivne meie kahepoolsetes suhetes, mida me teineteisele kohtumisel ka tunnistasime," ütles suursaadik.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Ta lisas, et 2019. aasta kultuurikalender on väga tihe ja juba märtsis on kavas allkirjastada kultuuriministeeriumide teine koostööprogramm järgnevaks kolmeks aastaks. "Selle tekst on juba kooskõlastatud ja allkirjastamine toimub seekord Moskvas," ütles suursaadik.

Lootust paranemiseks on

Aleksandr Petrov ei kiirusta arutama teisi pikaajalisi ühiseid plaane, sest vähem kui kahe kuu pärast toimivad Eestis parlamendivalimised ning alles pärast seda on võimalik alustada mingite projektide korraldamist.

Suursaadik on veendunud, et alanud aasta toob Eesti ja Venemaa koostöösse palju positiivset. "Leppisime kokku dialoogi jätkamises, sest alati on teemasid, mida tuleb arutada sellel tasandil," ütles Petrov.

Ratas rahutuvina

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, avaldas Eesti valitsuse pressiteenistus mõned üksikasjad Eesti peaminister Jüri Ratase ja Venemaa suursaadiku Andrei Petrovi kohtumisest. Rahvusvahelisi küsimusi arutades märkis Ratas, et "maailm ootab Venemaalt sammude astumist Ukraina konflikti lõpetamiseks."

Ta ütles, et on mures eelmise aasta novembris Venemaal kinni peetud Ukraina meremeeste saatuse pärast ja loodab nende peatset vabastamist.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, tungisid 25. novembril Venemaa territoriaalvetesse kolm Ukraina mereväe alust, üritades teel Odessast Berdjanskisse läbida Kertši väina.

Ukraina meremehed keeldusid allumast kohale tulnud Venemaa piirivalvuritele ja püüdsid põgeneda. Vastuseks avasid Venemaa Föderatsiooni piirivalvelaevad piiririkkujate pihta tule.

Provokatsioonid Mustal merel >>

Selle tulemusena peeti kõik kolm Ukraina ujuvvahendit kinni ja need asuvad nüüd Kertši sadamas. Kergelt haavatud meeskonnaliikmetele osutati vajalikku arstiabi.

89
Tagid:
poliitika, majandus, kultuur, Venemaa suursaatkond, Aleksandr Petrov, Jüri Ratas
Samal teemal
Venemaa suursaadik takistustest Eestiga suhete parandamisel
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa suursaadik õnnitles Eesti elanikke uusaasta puhul
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega