Tallinna linnavalitsus nõustub roheliste pöördumisega: liigne ilutulestik on probleem

Tallinna linnavalitsus: liigne ilutulestik on probleem

54
(Uuendatud 12:43 04.01.2019)
Tallinna linnavalitsus nõustub roheliste pöördumisega: liigne ilutulestik on probleem. Oma kirjas leiavad rohelised, et paugutamist tasuks piirata ning teevad ettepaneku, mille kohaselt võiks Tallinn järgmisel vana-aasta õhtul ilutulestiku asendada laser-show ja teiste valguslahendustega.

 TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. Enne traditsioonilist aastavahetuse ilutulestikku pöördus erakonna Eestimaa Rohelised Tallinna osakond avaliku kirjaga Tallinna linnavalitsuse poole, selgitades pürotehnikaga kaasnevaid kahjusid inimeste tervisele ja looduskeskkonnale, vahendas Raepress.

Pühade ajal suureneb hulkuvate loomade arv >>

Abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul seisneb pürotehnika peamine terviserisk suitsuga eralduvates metalli- ja peenosakestes. "Need osakesed on kantserogeensed ja kahjustavad hingamisteid. Aga kahju tekib ka linna ökosüsteemidele ja koduloomadele. Paljud inimesed otsivad siiani taga hirmuga kodust põgenenud koeri ja kasse," tõdes abilinnapea.

Eilsel valitsuskabineti nõupidamisel arutasid Tallinna linnavalitsuse liikmed pürotehnika kasutamisega seonduvaid probleeme ning otsustasid, et leitakse viis, kuidas ilutulestikuga kaasnevatele kahjudele leevendust leida.

Samas toonitas abilinnapea Züleyxa Izmailova, et probleemi lahendamisel on oluline koostöö riigiga. "Kui näiteks ilutulestikku saaks osta vaid mõnel aastavahetusele eelneval päeval, kaoks pikalt vältav paugutamine, mis algab juba detsembris. Sellisel juhul on vaja riiklikke piiranguid. Küll aga saab omavalitsus seada ruumilisi piiranguid, kehtestades näiteks ilutulestiku vabad tsoonid, nagu seda on tehtud paljudes Euroopa linnades" ütles Izmailova.

Igal aastavahetusel kaasneb pürotehnika kasutamisega ka rohkelt õnnetusjuhtumeid, sest paljudel puuduvad teadmised ja oskused, kuidas ohtlikke rakette õigesti käsitleda.

Hiljuti tekitas palju poleemikat õnnetus, kus ilutulestiku raketi tõttu süttis pereettevõtte aiand, mis põlengus täielikult hävis. Tegemist oli perekonna elutööga.

Ilutulestiku ajal tasub lemmikloomale siseruumides seltsiks olla >>

Traditsiooniliselt lennutavad Eesti linnad aastavahetusel õhku kümneid tuhandeid eurosid, ainuüksi Tallinnas Vabaduse väljakul toimuv ilutulestiku vaatemäng maksab 14 000 eurot, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Järjest rohkem on maailmas linnu, kes otsustavad aastavahetuse traditsioonilise ilutulestiku asendada vähem õhku saastava ja müravaba laseršõuga. Sel aastal teeb esimese Soome linnana nii Espoo.

Laser-show. Illustreeriv foto
© Sputnik / Игорь Онучин

"Ma arvan, et see idee on kaalumist väärt, sest ilutulestik ei ole Eesti hümn, mis on aastavahetusel kivisse raiutud Eesti rahva jaoks. Mina tahaks sellel teemal arutada pärast valimisi," ütles Tallinna Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Statistikaameti andmetel imporditi 2016. aastal Eestisse 1 miljoni euro eest ilutulestikutooteid. Nende peamine sissetoomise aeg on aasta viimane kvartal ja päritoluriik Hiina, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

2016. aastal tuli 92% kogu imporditud ilutulestikust Hiinast, viis aastat varem 100%. Viimastel aastatel on kaupa toodud ka Saksamaalt (5%) ja Itaaliast (2%).

2016. aasta toodi koguseliselt Eestisse 408 tonni ilutulestikutooteid. Hiinast sisse toodava ilutulestiku kilo hind on läbi aegade olnud ca 2 eurot ja Euroopast toodul ligi 30 eurot. Ilutulestikutoodete peamine sissetoomise periood on II poolaasta ja enim just aasta viimane kvartal.

54
Tagid:
Erakond Eestimaa Rohelised, Eesti, Tallinn, linnavalitsus, tervis, loomad, ilutulestik, ühiskond
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
Naaber leidis oma aiast purjus ilutulestikulaskja sõrme
Ilutulestiku laskmine vastavalt Feng Shui õpetusele
Jäta lemmikloom ilutulestiku ajaks tuppa
Vales suunas lendu läinud rakett võib kaasa tuua kahjud