Operaili ähvardab Venemaa trahvinõue rongiõnnetuse põhjustamise eest, illustreeriv foto

Operaili ähvardab Venemaa trahvinõue rongiõnnetuse põhjustamise eest

72
(Uuendatud 19:31 11.12.2018)
Venemaal Omski lähedal 30. novembril toimunud rongiõnnetuse üheks põhjustajaks peavad Venemaa ametnikud Operaili (endine EVR Cargo) Tapa depoodes remonditud vagunit, mistõttu võib riigile kuuluvat ettevõtet halvemal juhul oodata miljonitesse eurodesse ulatuv kahjunõue.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Venemaa uurimiskomisjon jõudnud esialgsele järeldusele, et õnnetuse üheks põhjustajaks oli varasemalt samast kohast läbi sõitnud rongikoosseisu kuulunud Operaili vagun, mille üks rattapaar oli üheksa kilomeetrit rööbastelt väljas. See omakorda lõhkus tee, mille tagajärjel läks rong sõjatehnikaga külili, vahendab ERR viitega Äripäevale.

Pärast õnnetust kontrolliti Venemaa Raudteel nädala jooksul 51 Tapa depoodes remonditud vagunit ning nendest 12 ei vastanud nõutud tehnilistele nõuetele, seisab uurimiskomisjoni protokollis.

Riigile kuuluv ettevõte ostab Venemaalt vaguneid >>

Kui Vene poolelt tuleb kahjunõue, saab selle esialgu Eesti Raudtee, kes selle siis Operailile kui vagunite omanikule edasi annab.

"Me oleme vastaspoole väited vaidlustanud, kuna selles intsidendis on väga palju tehnilisi nüansse, mis vajavad veel täpsustamist ja selgitamist ning menetlustoimingud hetkel veel käivad," kommenteeris AS Operail juhatuse esimees Raul Toomsalu.

"Näiteks on uurimistegevusel ilmnenud, et kuigi väidetakse, et meie ühe vaguni tagumine rattapaar sõitis üheksa kilomeetrit rööbastelt maas ning hüppas siis rööbastele tagasi, on ka sama rongi teistel vagunitel väljasõidu tunnustega rattapaare, mis tegelikult asetsesid rongis meie vagunist eespool ning mis võisid põhjustada meie vaguni rööbastelt mahajooksu," selgitas Toomsalu.

"Lisaks liikus samal trassil pärast meie vaguniga rongi ka teine rongikoosseis ning alles sellest järgmise rongiga, mis sama trassi läbis, juhtus kahetsusväärne õnnetus. Seega on veel palju küsimusi õhus ning me oleme tihedas suhtluses kõigi osapooltega, et välja selgitada, mis täpselt juhtus," järeldas Toomsalu.

Mullu juunikuus sõlmis EVR Cargo 17,8 milj euro maksumusega lepingu 300 konteineriveoplatvormi ja 200 poolvaguni ostmiseks. Kõik need renditakse välja Venemaal asuvatele rentnikele, vahenda uudisteportaal Sputnik Eesti.

Seda, miks Eesti riigiettevõte Operail ostab liisimiseks mõeldud vaguneid just Venemaalt, selgitas suvel intervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti sõltumatu transpordiekspert Aleksei Zahharov.

"Poliitika ja majandus toimivad siiski üksteisest sõltumatutena, mistõttu tõsiseid lepinguid täidetakse jätkuvalt," ütles Zahharov intervjuus, kommenteerides uudist järjekordse partii Vene vagunite ostmisest Operaili poolt nende järgnevaks rendileandmiseks.

Kõik sõnaga "Venemaa" seonduv ei ole halb >>

"Vene vagunite hinna-kvaliteedi suhe on väga hea ning teiseks on Balti riikides veel Vene impeeriumisse kuulumise päevadest Venemaaga ühtne rööpmelaius, mis on Euroopa omast suurem. Seetõttu on vagunite tellimine Euroopast mõnevõrra kallim," selgitas ekspert.

Eesti riigi transpordi- ja logistikaettevõte Operail (varasema nimega EVR Cargo) omandas ümarpuidu transpordiks rohkem kui 160 uut Venemaal ehitatud platvormvagunit.

EVR Cargo nõukogu uus juht laidab plaani Venemaaga vaguniäri ajada, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti, ei olnud see ost esimene — ettevõte teeb juba ammu vene vagunite rentimisega äri, mistõttu ta sattus 2017. aasta suvel poliitilise skandaali keskpunkti.

Tookord kritiseerisid "mittepoliitkorrektset" äriplaani Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet ja Reformierakonna esimees Hanno Pevkur. Nende arvates aitab vagunite ostmine Venemaalt Moskval tema vastu kehtestatud sanktsioonidest kõrvale hoida.

Majandus- ja infrastruktuuriminister Kadri Simson aga kaitses Operaili, väites, et ettevõtte äriplaanid ei ole Lääne sanktsioonidega vastuolus. Ka peaminister Jüri Ratas oli ministriga ühel meelel.

Riigile kuuluva transpordi- ja logistikaettevõte EVR Cargo uus ärinimi on alates 22. juunist Operail.

72
Tagid:
kahjunõue, vagun, avarii, raudtee, AS Operail, EVR Cargo, Lääne-Virumaa, Tapa, Eesti, Venemaa
Samal teemal
Kasum on tähtsam: EVR Cargo sai Venemaalt tellitud vagunid kätte