Politsei: kadunud inimesest teatamiseks ei pea ööpäeva ootama, illustreeriv foto

Politsei: kadunud inimesest teatamiseks ei pea ööpäeva ootama

62
(Uuendatud 10:06 04.12.2018)
Politsei julgustab lähedase kadumise korral kohe korrakaitsjate poole pöörduma - tasub unustada välismaistest sarjadest nähtu ja kuuldu, et teatamaks politseile kadunud inimesest tuleb oodata 24 tundi.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. "Kui kadunud inimese käitumismuster erineb tavapärasest ning lähedasel on tunne, et ta võib olla ohus, anna sest esimese asjana kohe politseile teada. Iga mööduv tund on üksnes võimaliku abivajaja kahjuks. Politsei käivitab otsingu, kogudes olemasoleva info tema asukoha selgitamiseks," rõhutas Lõuna prefektuuri kriisireguleerimise meeskonna juht Ottomar Virk, vahenab Pealinn.

Ida-Virumaa vabatahtlikud: politsei peab kaasama vabatahtlikke inimeste otsinguile >>

"Vältida tuleks olukordi, kus avaldatakse selliseid andmeid kõrvalistele inimestele. Vabatahtlikele jagab vajaminevat infot ahelikuotsinguks politsei ning tagab, et niigi raskes seisu oleva pere privaatsus säiliks kogu otsingute vältel. Kui appi tulnud inimesed küsivad otsingute eest tasu, keeldu sellest: politseitöö, kaasatud tehnika ja vabatahtlike panus on abivajajale igal hetkel tasuta," rõhutas Virk.

Ilona Kaldre.
© Фото : из личного архива Илоны Калдре

Teatajal tasub läbi mõelda, millal, kus ja kes viimati otsitavat inimest nägi ning kuhu ja millal ta pidanuks jõudma, samuti seda, kas kadumise eel oli konflikte või teisi probleeme, mis võisid tingida ootamatu lahkumise. Samuti tasub mõelda sellele, kas otsitav on varem kodust sõna jätmata lahkunud ja millisel põhjusel ja kus teadaolevalt viibis.

Oluline info: riided, ravimid, mobiil, sotsiaalmeedia

Väga oluline on ka isikukirjeldus ehk millise riietusega otsitav võis lahkuda. Kasuks tuleb, kui politsei teab, milline on otsitava inimese füüsiline ja vaimne tervis, kas ta vajab ravimeid ning kas need ravimid on tal kaasas. Hea oleks ka, kui teatajal on politseile öelda, kellega otsitav läbi käib, kelle juures viibida võib ning võimalusel koondada võimalik nimekiri kontaktidest ja aadressidest.

Politseiga tuleks jagada infot ka selle kohta, kas otsitaval võib kaasas olla telefon või arvuti, milliseid kontosid otsitav omab ning kas ta on neid lahkumise järgselt kasutanud.

Nende ja veel mitmete teiste küsimuste lahendamise kõrval teeb politsei inimese leidmiseks hulga täiendavaid toiminguid ning paneb töösse vajaminevad ressursid. Sealhulgas kaasab vajadusel tehnilised vahendid, kogukonna ja teised vabatahtlikud.

"Kui inimene on kadunud maastikul ja tema leidmiseks saab kaasata vabatahtlikud, jagab neile vajaminevat infot ahelikuotsinguks politsei, kes ühtlasi tagab kadunu ja tema lähedaste eraeluliste andmete kaitse kogu otsingu välte," ütles Virk. 

"Kui mõni appi tulnud inimene küsib emotsionaalselt niigi raskes seisus olevatelt lähedastelt või teistelt asjaosalistelt otsimise eest tasu, keeldu sellest ning teata juhtunust politseile. Politseitöö, kaasatud tehnika ja vabatahtlike panus on hädasolijale ja tema lähedastele igal hetkel tasuta," rõhutas Virk.

Kadunute leidmiseks on vaja maksimaalseid pingutusi >>

Kadunute leidmiseks jäävad sageli olulised sammud astumata, väitis 2016. kevadel kadunuks jäänud inimeste otsimisega tegeleva Sihtasutuse Kadunud asutaja Aare Rüütel. Tema sõnul on kadunud inimestel maastikul elus püsimiseks maksimaalselt 120 tundi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Seetõttu on elude päästmiseks otsustava tähtsusega need pingutused, mida tehakse inimeste leidmiseks esimese viie tööpäeva jooksul," sõnas Rüütel.

Pärast seda, kui Alajõe metsa eksinud 78-aastase Ivan Togidnõi otsingud päädisid kurva tulemusega, otsustasid teda otsinud vabatahtlikud koostata petitsiooni ja saata see Riigikogule, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobris.

Ida-Virumaa vabatahtlikud, kes kolm nädalat metsas pensionäri otsisid ja tema elutu keha leidsid, otsustasid luua vabatahtlike organisatsiooni ja koostada petitsiooni.

Ettevõtja Aleksei Neprimerov, kes otsustas luua ja peagi registreerida mittetulundusühingu, mis hakkab abistama kadunud inimeste otsinguil, teatas ta Sputnik Eestile selle otsuse põhjuste kohta.

Ta märkis, et Eestis on juba mitu niisugust organisatsiooni, seetõttu kutsuvad petitsiooni osalised valitsusasutusi üles selleks, et vabatahtlikud saaksid juba esimestest päevadest peale aidata politseil kadunud inimest otsida. Antud juhul õiguskaitseorganite esindaja seda ei võimalda.

"Tahaks väga, et niisugused olukorrad ei korduks, mil inimene leitakse üles juba surnuna," kinnitas Neprimerov.

Sputnik Eesti venekeelses versioonis võite tutvuda täispika materjaliga Ivan Togidnõi otsingu kohta.

62
Tagid:
kadunud, kiirreageerimisüksus, Lõuna prefektuur, politsei, Ottomar Virk, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega