Venemaa Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov

Suursaadik rääkis välisministeeriumis toimunud vestluse üksikasjadest

223
(Uuendatud 11:37 29.11.2018)
Venemaa Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov rääkis portaalile Sputnik Eesti välisministeeriumis toimunud vestluse üksikasjadest.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Teemaks oli kolme omavoliliselt Venemaa territoriaalvetesse sisenenud ja lisaks ka meresõidureegleid rikkunud Ukraina sõjalaeva kinnipidamine.

Aleksandr Petrov kinnitas, et Eesti Vabariigi välisministeerium kutsus Venemaad üles "vabastama koheselt laevu ja kinnipeetud Ukraina sõjaväelasi". Lisaks sellele kutsus välisministeerium Moskvat üles hoiduma "relvajõudude ja relvade kasutamisest sellistes olukordades."

Välisministeerium kutsus välja Venemaa suursaadiku >>

Venemaa suursaadik küsis Eesti poolelt, kas ka Ukraina ajutine asjur Eestis kutsuti sarnaselt välisministeeriumisse ja kas temale on esitatud sarnaseid pretensioone. Aleksandr Petrov ütles Eesti välisministeeriumile, et Venemaa peab just Ukraina poolt "selle avaliku provokatsiooni algatajaks."

Diplomaat küsis ka seda, kuidas reageerinuks teised riigid, sealhulgas Eesti, kui tema territoriaalvetesse tunginuks mõne muu riigi sõjalaevad. "Meie vestlus toimuski peamiselt niisuguses formaadis," lisas Petrov.

Suursaadiku sõnul ei saanudki ta oma küsimustele Eesti poolelt otsest vastust. Veelgi enam, täpsustas Petrov, Eesti ja Venemaa seisukohad Kertši sündmuste tõlgendamisel on risti vastupidised.

"Eesti poole versiooni kohaselt oli kõigi murede ja hädade lähtepunkt "Krimmi annekteerimine Venemaa poolt", mille peale vastasin mina, et kui me juba räägime mingist lähtepunktist, siis oli selleks 2014. aastal Kiievis toimunud riigipööre ja radikaalsete natsionalistide võimuletulek, samuti nende suust kõlanud ähvardused Krimmi elanike suunas," teatas Vene diplomaat.

Aleksandr Petrov rääkis ka Moskva ootustest, et Saksamaa suudab Kiievit positiivselt mõjutada, vältimaks olukorra edasist teravnemist. "Sellest oli juttu ka Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Saksamaa kantsler Angela Merkeli telefonivestluses," selgitas ta.

"Loodame, et selliseid signaale võetakse Kiievis täie tõsidusega," võttis Venemaa suursaadik öeldu kokku.

28. novembril kutsus Eesti Vabariigi Välisministeerium välja Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi, et väljendada oma nördimust Vene piirivalvurite käitumise üle Kertši väina lähedal piiri rikkunud Ukraina sõjalaevadega, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti hommikul. 

"Nad väljendasid protesti seoses Kertši sündmustega, muret kinnipeetud meremeeste pärast, lugesid ette värskeima komplekti tuntumaid Venemaa-vastaseid süüdistusi", ütles Venemaa saatkonna nõunik Dmitri Litskai märkides, et Venemaa pool valmistab ette omapoolset vastu-avaldust.

Eesti võimude tegevus põhjustas Venemaa-poolse vastureaktsiooni

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris oma sotsiaalvõrgustiku lehel Venemaa suursaadiku väljakutsumist Eesti Vabariigi välisministeeriumisse seoses piiririkkumise intsidendiga Kertši väina lähistel.

Kaljulaid teatas sõja puhkemisest Euroopas >>

Zahharova sõnul väärib uudis kohta rubriigis "Nuta või naera". "Ilmselt ei ole Eesti diplomaadid veel kursis, et nende riigil puudub juurdepääs Mustale merele ja tegu ei olnud nende laevadega," kirjutas ta mõningase irooniaga.

"Ja üleüldse ei ole Tallinna panus rahvusvaheliste probleemide lahendamisse kuigi märgatav, mis ei ole mõistagi põhjus loobuda võimalusest maailmale oma olemasolu meelde tuletada," jätkas Zahharova.

Kuidas suurendada Eesti tähtsust maailmaareenil

Venemaa välisministeeriumi esindaja tegi naljaga pooleks ettepaneku, milliseid muid suursaadikuid ja mis põhjusel Eesti Välisministeerium oma tuntuse suurendamiseks veel välja kutsuda võiks.

  • Kutsuda vaibale Prantsusmaa suursaadik seoses Pariisis toimuvate pogrommidega. Kahjuks on antud võimalus liiga loogiline, seega ilmselt ei peeta seda sobivaks.
  • Kutsuda välja Süüria suursaadik seoses Ameerika koalitsiooni õhurünnakutega ja kloori kasutamisega terroristide poolt Süüria territooriumil. See võiks juba kõne alla tulla.
  • Kindel jackpot! Kutsuge välja USA suursaadik seoses Ameerika Ühendriikide presidendi assistendiga, kes on ühtlasi riigipea tütar, et noomida teda isikliku elektronposti kasutamise eest ametliku kirjavahetuse tarvis. Ja pakkuge talle joogiks kindlasti teed."

Putin: aegsasti ette valmistatud provokatsioon

Venemaa riigipiiri rikkumine Ukraina laevade poolt on Petro Porošenko valimiste eelõhtul korraldatud provokatsioon, ütles Venemaa riigipea Vladimir Putin, rääkides "VTB Capitali" foorumil "Venemaa kutsub!"

"Ilmselgelt aegsasti ette valmistatud provokatsioon, arvestusega kasutada seda ettekäändena sõjaseisukorra kehtestamiseks riigis. Sel ei ole midagi pistmist Venemaa ja Ukraina suhete reguleerimisega. Siin mängiti teravuse peale," ütles president.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Максим Блинов

Ta tuletas meelde, et Ukraina laevad sisenesid Venemaa territoriaalvetesse, mis kuulusid Venemaale isegi enne Krimmi liitumist.

"Meie piirivalvurite korraldusi eirates suundusid nad otse selle silla juurde. Nad ei reageerinud korraldusele seisma jääda, tehtud ettepanekule võtta loots nad ei reageerinud, ei vastanud mitte kuidagi," lisas president.

Riigipea rõhutas, et sellises olukorras täitsid Venemaa piirivalvurid oma kohustusi: "Ja kuidas oleksid piirivalvurid pidanud tegutsema? Sõjalaevad tungisid Vene Föderatsiooni territoriaalvette ei vastanud kutsungile ja polnud selge, mida nad kavatsevad. Kuidas nad oleksid pidanud tegutsema?"

"Kui nad (piirivalvurid — toim. märkus) oleksid tegutsenud teisiti, oleks tulnud nad kõik kohtu alla anda," lisas Putin.

Provokatsioonid Mustal merel

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, tungisid 25. novembril Venemaa territoriaalvetesse kolm Ukraina mereväe alust, üritades teel Odessast Berdjanskisse läbida Kertši väina.

Ukraina meremehed keeldusid allumast kohale tulnud Venemaa piirivalvuritele ja püüdsid põgeneda. Vastuseks avasid Venemaa Föderatsiooni piirivalvelaevad piiririkkujate pihta tule.

Selle tulemusena peeti kõik kolm Ukraina ujuvvahendit kinni ja need asuvad nüüd Kertši sadamas. Kergelt haavatud meeskonnaliikmetele osutati vajalikku arstiabi.

Ukraina president Petro Porošenko allkirjastas Riikliku Julgeolekunõukogu otsuse alusel dekreedi (ukaasi) sõjaseisukorra kehtestamiseks riigis, mille parlament samal päeval heaks kiitis. Sõjaseisukord kehtib riigis 26. jaanuarini 2019.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas vahejuhtumit Mustal merel Ukraina võimude provokatsiooniks ning pöördus Kiievi Lääne kuraatorite poole, et nad oma hoolealust tagasi hoiaksid.

Ta soovitas samuti Ukraina poliitikutel "käituda adekvaatsemalt", sest Läänel "on juba ebamugav Ukraina ametivõimude käitumise pärast", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris olukorda Kertši väinas, nimetades Kiievi meetodeid mereprovokatsiooni käigus bandiitlikeks.

"Teeröövlid! Ja röövlimeetodid: kõigepealt provokatsioon, seejärel jõu abil survestamine ja kõige tipuks süüdistus agressioonis," kirjutas ta Facebookis.

223
Tagid:
vestlus, provokatsioon, poliitika, laevad, kutse, Välisministeerium, Aleksandr Petrov, Kertši väin, Eesti, Ukraina, Venemaa
Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega