Jõulukuusk Raekoja platsil

Kaunitarist jõulukuusk asetati pealinna Raekoja platsil oma aukohale

55
(Uuendatud 18:13 08.11.2018)
Tallinnas on alanud aktiivne ettevalmistus lähenevateks jõulupühadeks. Raekoja platsile püstitati linna peakuusk ja mõne päeva pärast avatakse jõuluturg.

TALLINN, 8. november — Sputnik, Ilona Ustinova. Kristiine linnaosas kasvanud pealinna jõulukuusk toimetati neljapäeval, 8. novembril politseisireenide saatel Raekoja platsile ja seati püsti. Linna peamiseks jõulusümboliks valiti ligi kaks tonni kaaluv lopsakas iludus, mis peaaegu viisteist meetrit kõrge.

Juba 9. novembril hakatakse teda kaunistama ning algab traditsioonilise jõuluturu ehitamine, mis avatakse novembri keskel Tallinna elanikele ja külalistele. 

© Sputnik / Юлия Калинина, Владимир Новиков
Jõulukuuse paigaldamine

Raekoja platsile kogunes kuuse püstitamist vaatama sadu lapsi ja täiskasvanuid. Mõned teadsid täpselt, millal sündmus algab, teised sattusid sündmuskohale vanalinnas jalutamise ajal.

Töömehed askeldasid kuuse ümber kaks tundi, et teda kindlalt kinnitada ja rihtida. Kogu selle aja jälgis tegevust Jõuluvana, kes rääkis inimestega, kostitas kõiki kommidega ja tegi koos soovijatega pilti.

Jõuluvanal algab kiire aeg

Jõuluvana nimega Andrus ütles Sputnik Eesti korrespondendile, et alguses oli ta pikka aega päkapikuks. 1994. aastal sai ta aga pea-jõuluvana aunimetuse ja täidab rõõmuga oma iga-aastaseid ametlikke ülesandeid.

Kui päkapikud töötavad tema arvates aastaringselt, siis tema ise jääb suvel puhkusele ja hakkab sügise saabudes jõulu- ja uusaastapühadeks valmistuma.

Йыулувана Андрус
© Sputnik / Илона Устинова
Jõuluvana Andrus

"Sügisel hakkavad saabuma laste kirjad, kus nad oma kingisoove esitavad, nii et tegemist on kuhjaga," ütles Jõuluvana Andrus.

Ta saab samuti oma lähedastelt kingitusi, kuid püüab keskenduda teiste inimeste, eriti laste, unistuste täitmisele.

"Mina isiklikult ei taha endale midagi, kuid ma soovin, et rahvas elaks rahus ja heatujuliselt," rõhutas Jõulutaat.

Tallinna elanikud ja külalised alustavad pühadeks valmistumist

Konstantin ja Olga saabusid Sillamäelt oma asju ajama. Teel Tallinnasse said nad teada, et Raekoja platsile paigaldatakse jõulupuud ja otsustasid vaatama tulla, kuidas seda täpsemalt tehakse.

Nad ise hakkavad samuti uusaastapühadeks ettevalmistusi tegema, kaunistades oma kodu ja ostes kingitusi, et mitte kõike viimastele päevadele jätta. Mõned suveniirid valmistab paar oma kätega.

Константин и Ольга из Силламяэ
© Sputnik / Илона Устинова
Konstantin ja Olga saabusid Sillamäelt

"Ma teen väikesi kaltsunukke, mu mees aga metallkäsitööd," jutustas Olga. Detsembris tulevad nad jõuluturu külastamiseks uuesti Tallinna.

Mis puutub enda kinkidesse, siis on Konstantin ja Olga juba mitu aastat igatsenud oma Uuralis elavaid lapselapsi näha, kes ei saa mitmetel bürokraatlikel põhjustel veel Eestisse tulla. Nad loodavad väga, et õnnelik kohtumine toimub varsti.

Moskvast saabunud turist Tatjana on Eesti pealinnus esmakordselt ja esimene koht, kuhu ta jalutama läks, oligi Raekoja plats. Paigaldatud kuuske pidas ta väga ilusaks ja lopsakas. Tema kaunistamist aga Tatjanal näha ei õnnestu.

Tema sõnul tuuakse Moskvasse väga palju uusaastakuuski ja ainuüksi Punasel väljakul on neid mitmeid.

Татьяна приехала в Таллинн  из Москвы
© Sputnik / Илона Устинова
Moskvast saabunud turist Tatjana

"Meie pere hakkab talvepühadeks valmistuma alates detsembri keskpaigast. Me püüame osta kingitused aegsasti, tehes neid ainult lähedastele sugulastele ja sõpradele," ütles Tatjana. Ise ta materiaalset rikkust taga ei aja, kuid tahab alati, et uus aasta oleks huvitav ja sündmusterohke.

Tallinnas elav Olga tuli esmakordselt vaatama, kuidas Raekoja platsile kuusk püstitatakse, ja leiab, et linn valis ilusa lopsaka puu. Tema pere, nagu paljud teisedki, üritab pühadeks ettevalmistumist mitte viimaste päevade peale lükata ja on juba korterit kaunistama hakanud.

Ольга с дочкой из Таллинна
© Sputnik / Илона Устинова
Tallinnas elav Olga koos tütrega

"Minu tütar otsustas, et lisab iga päev oma tuppa ühe jõuluehte. Detsembriks on tema ruum täielikult kaunistatud," selgitas Olga. Ja nad tellisid ka internetist kingitused, mis peaksid kohale jõudma just enne jõulupühi.

Leningradi oblasti Slantsõ linnast saabunud Tatjana ja Olga hakkavad tavaliselt oma maja kaunistama paar nädalat enne uut aastat.

Татьяна и Ольга из города Сланцы.
© Sputnik / Илона Устинова
Leningradi oblasti Slantsõ linnast saabunud Tatjana ja Olga

"Mis puudutab kingitusi, siis püüame aasta jooksul välja selgitada, kes mida soovib, ja hakkame neid talve lähenedes ostma. Mõnikord teeme seda Tallinnas, mõnikord kodulinnas," ütles Tatjana.

Tallinna jõulupuu küünlad süüdatakse ametlikult 16. novembril, samal päeval avatakse külastajatele ka jõuluturg.

55
Tagid:
päkapikud, kingid, ehted, jõulukingid, külalised, kuusk, aastavahetus, jõuluturg, jõulukuusk, jõuluvana, Kristiine, Raekoja plats, Eesti, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega