Taas on hakanud jõudsamalt levima väljapressimiskirjad

RIA hoiatab väljapressijate eest

18
(Uuendatud 10:09 03.10.2018)
Paari viimase nädala jooksul on taas hakanud jõudsamalt levima väljapressimiskirjad.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Seda tüüpi väljapressimiskirjad on maailmas tuntud kui sextortion, mis on praegu üks kurjategijate põhilisi petuskeeme. Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) intsidentide käsitlemise osakond on viimase kahe nädala jooksul saanud iga päev teateid selliste kirjade kohta. RIA palub väljapressimiskirju eirata ning neile mitte vastata.

Kurjategijate eesmärk on hirmutada kirja saajat väitega, et neil on ligipääs ohvri IT-seadmetele ning ülevaade veebilehtedest, mida inimene on külastanud. Lisaks teatatakse, et ligipääs on ka veebikaamerale, millega on filmitud kirja saaja intiimseid olukordi, mis kindlasti ei tohiks avalikuks tulla.

Väljapressimiskirja näidis
Väljapressimiskirja näidis.

RIA korraldab küberturvalisuse kuu puhul talgupäeva>>

Selleks, et väljapressimiskiri oleks usutav ja tõsiseltvõetav, on kurjategijad kasutanud aastate jooksul lekkinud paroole ning lisanud kirjale ohvri kunagise parooli, e-posti aadressi või telefoninumbri. Suurem osa paroolidest, mida kurjategijad kasutavad, on lekkinud mitu aastat tagasi.

"Selliseid väljapressimiskirju tuleb ignoreerida. Kui teate, et kirjale lisatud parool on lekkinud või on endiselt kasutusel, siis soovitan selle kindlasti ära vahetada. Erinevates keskkondades tuleb kasutada erinevaid paroole ning vältida paroolide korduv- ja ristkasutust," ütles CERT-EE infoturbe ekspert Janno Arnek.

Veebilehel Have I Been Pwned saab kontrollida, millised e-posti aadressiga seotud paroolid võivad olla lekkinud.

Internetist ei pääse keegi>>

Väljapressimiskirjad palub RIA saata CERT-EE meiliaadressile cert@cert.ee.

18
Tagid:
sextortion, veebileht, IT, RIA, väljapressija, Eesti