Tervena elatud aastaid tuleb tasapisi juurde

Tervena elatud aastaid tuleb tasapisi juurde

21
Mehed elavad tervena 74% oma elust ehk 54,5 aastat ning naised 72% ehk 59 aastat.

TALLINN, 11. september — Sputnik. Eelmise aasta statistikaga võrreldes elavad eestimaalased keskmiselt kolm ja pool kuud tervemana, kui aasta varem. Samas elavad Eesti inimesed palju aastaid pikaajaliste tervisest tingitud tegevuspiirangutega — mehed oma keskmisest elueast 19,2 aastat, naised koguni 23,3 aastat, selgus äsja avaldatud Statistikaameti andmetest.

Teisipäeval, 11. septembril lisati värske keskmise eluea ja tervena elatud aastate statistika Tervise Arengu Instituudi (TAI) statistika ja uuringute andmebaasi.

Euroopa Liidu keskmisega võrreldes on Eesti naiste tervena elatud elu 5,5 aastat lühem, meestel aga koguni üle üheksa aasta lühem. 2016. aasta andmetel oli meeste tervena elatud eluaastate poolest Eesti Euroopa Liidu 28 riigist eelviimasel kohal, madalaim on see ainult naaberriigis Lätis. Naiste osas on Eesti positsioon parem – olime 18. kohal.

Eesti meeste ja naiste oodatav eluiga pikeneb>>

Nagu Sputnik Eesti teatas varem, avaldas eelmisel nädalal Statistikaamet ka sünnimomendil oodatava keskmise eluea statistika: see oli eelmisel aastal Eestis 78,2 aastat. Seejuures meestel oli see oluliselt madalam kui naistel – vaid 73,7 aastat. Naiste keskmine eluiga oli 82,3 aastat. Euroopa Liidu keskmise oodatava elueaga võrreldes elavad Eesti elanikud keskmiselt kolm aastat vähem.

Eestlaste südamehaiguste raviks kulub aastas ligi 100 miljonit eurot>>

Keskmine eluiga ja tervena elatatud eluaastad on statistilised näitajad, mida tuleb vaadata pigem trendina, mitte ühe aasta näitajate põhjal, kuna rahvastikuprotsessid võtavad aega. Tegemist ei ole siiski ennustusega, mis ütleb, kui kaua kellelgi täpselt veel elada jääb ja kui kaua elatakse tervena. Näitaja "Tervena elatud aastad" sünnihetkel mõõdab keskmist aastate arvu, mille jooksul inimene elab hea tervise juures.

21
Tagid:
tervis, eluiga, Tervise Arengu Instituut, TAI, naine, mees, Euroopa Liit, Eesti