Õiguskantsleri nõunikud kontrollisid varjupaigataotlejate majutuskeskusi, illustreeriv foto

Õiguskantsler: varjupaigataotlejad elavad kitsastes oludes

109
(Uuendatud 06:38 21.08.2018)
Varjupaigataotlejate majutuskeskuse Vao keskuse Vägeva üksuses elavad kahetoalises korteris koos kolme- ja neljaliikmeline pere, kuigi keskuse hoones on vaba elamispinda, selgus õiguskantsleri kontrollkäigul.

TALLINN, 21. august — Sputnik. "Mõistetav on, et keskus hoiab vabu tube edaspidi saabuvate perede jaoks. Kui aga lähiajal ei ole teadaolevalt suuremat arvu inimesi keskusesse saabumas ning vabu tube on piisavalt, tasub kaaluda võimalust anda niiöelda vaiksemal ajal perede kasutusse veidi suurem elamispind," kirjutas õiguskantsler AS-ile Hoolekandeteenused, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Saksamaa alustab pagulaste tagasisaatmist EL riikidesse >>

Üldjuhul olid pered paigutatud keskuses läbimõeldult ning arvestades rahvuskultuurilisi eripärasid. Samas ei ole keskuses elavatel lasteaiaealistel lastel endiselt võimalik käia lasteaias.

Samuti palus õiguskantsler täiendada keskuse lastele sobivate mänguasjade ja raamatute valikut ning kaaluda võimalust korraldada lastele keskuses regulaarselt huvitegevust.

Kontrollkäigu ajal elas Vägeva keskuses neli lasteaiaealist last, kellel ei oleks ka vanemate soovil võimalust lasteaias käia. Kahjuks on siiani selgusetu, kuidas lasteaias käimist korraldada ning kes kannaks vastavad kulud, kirjutas õiguskantsler.

Sama probleem on ka Vao keskuses, kus elas kontrollkäigu ajal seitse lasteaiaealist last. Õiguskantsleri sõnul on loodetavasti võimalik riigi, kohaliku omavalitsuse ning keskuse koostöös küsimusele lahendus leida. Seetõttu palus ta keskusel teha pingutusi, et sellele kaasa aidata.

Õiguskantsleri nõunikud kontrollisid varjupaigataotlejate majutuskeskusi ette teatamata tänavu juunis.

Peaminister Jüri Ratas osales juuni lõpus Brüsselis toimunud Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus põhiteemaks oli ränne, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Brüssel kompenseerib migrantide vastuvõtmist rahaliselt >>

EL-i 28 riigi liidrid nõustusid kaaluma nn maaletulekuplatvormide loomist ühendusest väljaspool, suurima tõenäosusega Põhja-Aafrikas, et põgenikud ei võtaks ette ohtlikku mereteed ega annaks tulu smugeldajatele.

Ratase sõnul on Euroopa Ülemkogul vastuvõetud järeldused rändeküsimuses selgelt kooskõlas Eesti seisukohtadega vabatahtlikkuse ja esmase riigi vastutuse osas.

Euroopa Liidu liidrite migratsioonikokkulepe näib olevat mõeldud selleks, et takistada ka kõige suuremaid abivajajaid ühendusse sisenemast, kommenteeris Prantsuse abiorganisatsioon Piirideta Arstid (MSF), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Ainsad asjad, milles Euroopa riigid näivad olevat kokku leppinud, on tõkestada inimesi Euroopa lävel hoolimata sellest, kui kaitsetud nad on või milliste õuduste eest põgenevad, ning demoniseerida valitsusväliseid otsingu- ja päästeoperatsioone," ütles MSF-i kriisiabijuht Karline Kleijer.

Euroopa Liit pakkus välja rahalise tasu liikmesriikidele, et nad nõustuksid vastu võtma Vahemerelt päästetud põgenikke, kelle vastu Itaalia on viimastel nädalatel tõrkunud.

Euroopa Komisjon eraldas veel 55 miljonit eurot migratsioonikriisi lahendamiseks. Enamik raha läheb Tuneesiast ja Marokost tuleva rändeprobleemi lahendamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augustikuu algul.

109
Tagid:
õiguskantsler, elamispind, kontrollreid, varjupaigataotlejad, lapsed, pagulased, AS Hoolekandeteenused, Vao Keskus, Vao küla, Eesti