Sel aastal korraldab Eesti Skautide Ühing juba 19. Erna matka

Natsidiversantide jälgedes Eestis toimus Erna matk

137
(Uuendatud 10:14 13.08.2018)
Eestis toimus traditsiooniline kolmepäevane Erna matk, mille nimi viitab Teise maailmasõja algusaastal Punaarmee tagalas tegutsenud natside diversioonigrupile.

TALLINN, 12. august — Sputnik. Sel aastal korraldas Eesti Skautide Ühing juba 19. Erna matka. Matkal oli avatud kolm erineva pikkusega rada. Matkale olid oodatud kõik, kes naudivad väljakutseid ja on valmis panema ennast proovile nii mööda metsi matkates kui ka tegevuspunktides fantaasiarohkeid ülesandeid lahendades, teatasid korraldajad matka kodulehel

Zahharova: "ERNA matk 2017" Eestis — häbiväärne aktsioon >>

Osalejatel oli võimalus nautida Kesk-Eesti mitmekesist loodust samaaegselt pannes proovile enda vastupidavus, võimed ja oskused. Seda kõike ei tehta rajal üksi – matkal ollakse meeskonnaga, mis annab sulle parajal määral tuge ja õpetab koostööd. Just see on koht, kus saad tundma oma kaaslaste nõrkusi ja tugevusi, kogeda tema tuge ja pühendumist ning koos püüelda finiši poole, teatasid korraldajad.

Igal võistkonnal oli matka (koos matka lõpu orienteerumisega) läbimiseks aega kokku maksimaalselt 36, 24 või 16 tundi alates oma stardi kellaajast (arvestust peetakse korraldusmeeskonna kella järgi). Finišisse pidid võistkonnad jõudma hiljemalt 36h, 24h või 16h pärast oma stardiaega. Finiš oli Kautlas olev finišitelk, kus fikseeritakse matka lõpetamine.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova teatas mullu suvel, et Venemaa mõistab teravalt hukka üritust, nimetades seda "häbiväärseks aktsiooniks" ja "natsismi ülistamiseks", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Zahharova sõnul on matkaüritus "Erna matk" oma nime saanud diversioonigrupi "ERNA" järgi, mis tegutses 1941. aasta augustis Punaarmee tagalas. Luure-diversioonigrupp loodi Soomes hitlerliku Saksamaa sõjaväeluure poolt.

Metsvendade laul Mozarti asemel >>

1941. aastal toimetati luuregrupp Soomest Eestisse Punaarmee tagalasse. Kolga lahe piirkonnas maabudes astusid diversandid lahingusse NKVD üksustega. Kahe päeva pärast piirati grupp ühes Põhja-Eesti soos ümber ja hävitati.

"Venemaa mõistab kõige teravamal moel hukka sedalaadi natsismi ülistamise ilmingud," teatas Zahharova, nimetades retke "häbiväärseks aktsiooniks, mis rüvetab paljude fašismiohvrite mälestust".

Venemaa välisministeerium on sedalaadi ürituste korraldamise korduvalt hukka mõistnud, märkides, et selle toetamist Eesti võimude poolt ei saa hinnata teisiti, kui natsismi populariseerimist ja Teise maailmasõja tulemuste ümberhindamist.

Zahharova sõnul oli see üritus "propagandistlikult orienteeritud Eesti noorsoole".

SS-i heroiseerimine Eestis: kogu maailma kiuste >>

Iga-aastane Eesti Waffen SS veteranide auks korraldatav üritus põhjustab samuti iga kord Venemaa ja antifašistlike organisatsioonide pahameele, kuid kokkutulekud jätkuvad tavapärases formaadis ja teenivad nüüd juba puhtalt propagandaeesmärke.

Õigusteadlane, välispoliitika magister Olga Suhharevskaja jagas uudisteportaaliga Sputnik Eesti oma arvamust iga-aastaste Sinimäel toimuvate Hitleri poolel võidelnud veteranide austusürituste ja neonatsismi taassünni kohta Eestis.

"Vaadates Waffen-SS võitlejate iga-aastast mälestamist Sinimäel, tahaks küsida, kui kaua Eesti veel vastuvoolu ujuda kavatseb, arvestades, et kogu ülejäänud maailm teises suunas liigub?" ütles Suhharevskaja. 

Waffen-SS kokkutulekud — Eesti "uhkus" ja häbi >>

"Nürnbergi tribunali otsuseid, mis on muutunud rahvusvahelise õiguse süsteemi lahutamatuks osaks ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhimõtteiks, tunnustavad tingimusteta kõik selle ülemaailmse foorumi liikmed. Täpsemalt, kõik peale Eesti ja veel mõne Ida-Euroopa riigi, kelle juhtidele ilmselgelt ei meeldi võit natsismi üle ja eriti Venemaa roll selles võidus," ütles õigusteadlane.

"Pole kaugeltki saladus, et natsikurjategijate austamine toimub mitte eraviisiliselt, vaid Kaitseministeeriumi, Kaitseväe, Kaitseliidu, Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti aktiivsel toetusel, kes kõik on "Vabadusvõitlejate Liidu" ametlikeks sponsoriteks," ütles Suhharevskaja.

Tema sõnul selles valguses on vägagi kummaline, et vajadust järgida rahvusvahelise õiguse norme peab Eesti ametivõimudele meelde tuletama Venemaa saatkond, mitte Ühinenud Rahvaste Organisatsioon või Euroopa Liidu partnerid, kelle õigusakte Tallinn julmalt jalge alla on trampinud.

137
Tagid:
diversioonigrupp, natsism, skautlus, diversandid, Erna matk, Teine maailmasõda, Eesti Skautide Ühing, Venemaa välisministeerium, Maria Zahharova, Saksamaa, Eesti, Venemaa