Sel aastal korraldab Eesti Skautide Ühing juba 19. Erna matka

Natsidiversantide jälgedes Eestis toimus Erna matk

143
(Uuendatud 10:14 13.08.2018)
Eestis toimus traditsiooniline kolmepäevane Erna matk, mille nimi viitab Teise maailmasõja algusaastal Punaarmee tagalas tegutsenud natside diversioonigrupile.

TALLINN, 12. august — Sputnik. Sel aastal korraldas Eesti Skautide Ühing juba 19. Erna matka. Matkal oli avatud kolm erineva pikkusega rada. Matkale olid oodatud kõik, kes naudivad väljakutseid ja on valmis panema ennast proovile nii mööda metsi matkates kui ka tegevuspunktides fantaasiarohkeid ülesandeid lahendades, teatasid korraldajad matka kodulehel

Zahharova: "ERNA matk 2017" Eestis — häbiväärne aktsioon >>

Osalejatel oli võimalus nautida Kesk-Eesti mitmekesist loodust samaaegselt pannes proovile enda vastupidavus, võimed ja oskused. Seda kõike ei tehta rajal üksi – matkal ollakse meeskonnaga, mis annab sulle parajal määral tuge ja õpetab koostööd. Just see on koht, kus saad tundma oma kaaslaste nõrkusi ja tugevusi, kogeda tema tuge ja pühendumist ning koos püüelda finiši poole, teatasid korraldajad.

Igal võistkonnal oli matka (koos matka lõpu orienteerumisega) läbimiseks aega kokku maksimaalselt 36, 24 või 16 tundi alates oma stardi kellaajast (arvestust peetakse korraldusmeeskonna kella järgi). Finišisse pidid võistkonnad jõudma hiljemalt 36h, 24h või 16h pärast oma stardiaega. Finiš oli Kautlas olev finišitelk, kus fikseeritakse matka lõpetamine.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova teatas mullu suvel, et Venemaa mõistab teravalt hukka üritust, nimetades seda "häbiväärseks aktsiooniks" ja "natsismi ülistamiseks", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Zahharova sõnul on matkaüritus "Erna matk" oma nime saanud diversioonigrupi "ERNA" järgi, mis tegutses 1941. aasta augustis Punaarmee tagalas. Luure-diversioonigrupp loodi Soomes hitlerliku Saksamaa sõjaväeluure poolt.

Metsvendade laul Mozarti asemel >>

1941. aastal toimetati luuregrupp Soomest Eestisse Punaarmee tagalasse. Kolga lahe piirkonnas maabudes astusid diversandid lahingusse NKVD üksustega. Kahe päeva pärast piirati grupp ühes Põhja-Eesti soos ümber ja hävitati.

"Venemaa mõistab kõige teravamal moel hukka sedalaadi natsismi ülistamise ilmingud," teatas Zahharova, nimetades retke "häbiväärseks aktsiooniks, mis rüvetab paljude fašismiohvrite mälestust".

Venemaa välisministeerium on sedalaadi ürituste korraldamise korduvalt hukka mõistnud, märkides, et selle toetamist Eesti võimude poolt ei saa hinnata teisiti, kui natsismi populariseerimist ja Teise maailmasõja tulemuste ümberhindamist.

Zahharova sõnul oli see üritus "propagandistlikult orienteeritud Eesti noorsoole".

SS-i heroiseerimine Eestis: kogu maailma kiuste >>

Iga-aastane Eesti Waffen SS veteranide auks korraldatav üritus põhjustab samuti iga kord Venemaa ja antifašistlike organisatsioonide pahameele, kuid kokkutulekud jätkuvad tavapärases formaadis ja teenivad nüüd juba puhtalt propagandaeesmärke.

Õigusteadlane, välispoliitika magister Olga Suhharevskaja jagas uudisteportaaliga Sputnik Eesti oma arvamust iga-aastaste Sinimäel toimuvate Hitleri poolel võidelnud veteranide austusürituste ja neonatsismi taassünni kohta Eestis.

"Vaadates Waffen-SS võitlejate iga-aastast mälestamist Sinimäel, tahaks küsida, kui kaua Eesti veel vastuvoolu ujuda kavatseb, arvestades, et kogu ülejäänud maailm teises suunas liigub?" ütles Suhharevskaja. 

Waffen-SS kokkutulekud — Eesti "uhkus" ja häbi >>

"Nürnbergi tribunali otsuseid, mis on muutunud rahvusvahelise õiguse süsteemi lahutamatuks osaks ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhimõtteiks, tunnustavad tingimusteta kõik selle ülemaailmse foorumi liikmed. Täpsemalt, kõik peale Eesti ja veel mõne Ida-Euroopa riigi, kelle juhtidele ilmselgelt ei meeldi võit natsismi üle ja eriti Venemaa roll selles võidus," ütles õigusteadlane.

"Pole kaugeltki saladus, et natsikurjategijate austamine toimub mitte eraviisiliselt, vaid Kaitseministeeriumi, Kaitseväe, Kaitseliidu, Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti aktiivsel toetusel, kes kõik on "Vabadusvõitlejate Liidu" ametlikeks sponsoriteks," ütles Suhharevskaja.

Tema sõnul selles valguses on vägagi kummaline, et vajadust järgida rahvusvahelise õiguse norme peab Eesti ametivõimudele meelde tuletama Venemaa saatkond, mitte Ühinenud Rahvaste Organisatsioon või Euroopa Liidu partnerid, kelle õigusakte Tallinn julmalt jalge alla on trampinud.

143
Tagid:
diversioonigrupp, natsism, skautlus, diversandid, Erna matk, Teine maailmasõda, Eesti Skautide Ühing, Venemaa välisministeerium, Maria Zahharova, Saksamaa, Eesti, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega