Euroopa Parlamendi saadik Eestist Yana Toom

Eurosaadik Yana Toom pöördus kaebusega portaali Delfi vastu Pressinõukogusse

65
Euroopa Parlamendi saadik Eestist Yana Toom leiab, et portaal Delfi avaldas kolmanda isiku ütluste põhjal tegelikkusele mittevastavat teavet selle kohta, mis puudutab tema kirjavahetust Euroopa "Vene propagandaga võitlemise" töörühmaga.

TALLINN, 3. juuli — Sputnik. Eesti Pressinõukogusse pöördus Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom, kes esmaspäeval, 2. juulil esitas kaebuse portaali Delfi vastu. Yana Toomi büroo teadaande kohaselt leiab eurosaadik, et Delfi on oma 28. juunil ilmunud artikliga "Libauudistega võitlemise üksus kummutab leebelt Yana Toomi väiteid" rikkunud korraga mitut Eesti ajakirjanduseetika koodeksi punkti.

"Libauudistega võitleja" asus ise neid tootma

2015. aasta aprillis sai Euroopa Liidu välisteenistuse poolt Euroopa ülemkogu kohtumisel 19.–20. märtsil 2015. aastal vastu võetud otsuse alusel vajadusest "osutada vastukaalu Venemaa jätkuvatele desinformatsioonikampaaniatele" loodud operatiivse strateegilise kommunikatsiooni töörühm East StratCom Task Force.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile>>

Telekanali RT ja agentuuri Sputnik peatoimeta Margarita Simonjan
© Sputnik / Владимир Трефилов

Eurosaadik Yana Toom saatis EL-i välispoliitika juhile Federica Mogherinile arupärimise, kus soovis teada saada, mispärast spetsiaalselt "Vene propagandaga võitlemiseks" loodud Euroopa Liidu allüksus East StratCom Task Force oma võitluses libauudistega ise selliseid uudiseid tekitab. Samasisulise kirja saatis Toom ka East StratComi töörühmale enesele.

Oma kirjas teatas Toom, et East StratCom levitab eksitavat teavet, kinnitades, et Läti mittekodanikud ei olevat kodakondsuseta isikud ja et nad on "seadusega võrdselt kaitstud." Eurosaadiku hinnangul on see vale, mis on vastuolus ka ÜRO, Euroopa Inimõiguste Kohtu, Euroopa Nõukogu ja teadlaskonna arvamusega.

Yana Toom teatas, et East StratCom saatis talle kaks vastust: "25. juunil kinnitas ta mu kirja kättesaamist ja teatas, et vastab võimalikult kiiresti. 29. juunil märkis aga, et olen kirjutanud ka Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale ning vastuse saadab nimelt tema."

Delfi kasutas kontrollimata allikat

Portaal Delfi avaldas Toomi sõnul info, mille kohaselt StratComi meeskond kirjutas viisakas vastuses Toomile, et nad pole seni suutnud leida ühtegi ÜRO, Euroopa Inimõiguste Kohtu ega Euroopa Nõukogu dokumenti, mis Toomi seisukohti kinnitaks, ent ollakse valmis neid uurima, kui Toom neile mõne säärase neist saadab.

Lääne uus relv: lahingurumalus, illustreeriv foto
© Sputnik / Стрингер

Oma kaebuses Pressinõukogule kinnitab Yana Toom, et Delfi andmed talle saadetud vastuse kohta ei vasta tõele, kuna sellist vastust ei ole East StratCom talle saatnud.

Sputnik Eesti pöördus kaebusega Pressinõukogusse>>

Yana Toomi Eesti büroo on omakorda välja selgitanud, kuidas nimelt mainitud East StratComi kiri Delfi toimetusse sattus. Päevatoimetaja oli võtnud ühendust loo autoriga, hiljem aga seletas, et see "on sündinud vestlusest" riigikogu liikme Eerik Niiles Krossiga.

Toom eeldab, et antud juhul oli loo autor ja portaal Delfi ise kohustatud üle kontrollima, kas East StratCom on talle endale niisuguse vastuse saatnud või ei ole, aga mitte edastama vastuse kohta kolmandalt isikult saadud infot. "Informatsiooni tõesust ja allikate usaldusväärsust toimetus antud juhul ei kontrollinud," kinnitatakse eurosaadiku kaebuses.

Eurosaadiku kaebuse sisu

Kaebuses on öeldud, et 29. juunil saadeti Yana Toomi büroost portaalile Delfi kirjutis "Toom: paistab et postituvi, kellega mulle East StratСomi pikem vastus saadeti, maandus Delfis ja heitis sealsamas hinge", mis Delfis avaldatud artikli sisuliselt ümber lükkas. Loole olid lisatud vited dokumentidele, milliseid, kui Delfi uudist uskuda, East StratСom leida ei suutnud, kuid selle artikli või vigadeparanduse seoses ebaõige info avaldamisega on portaal Delfi jätnud avaldamata.

"Sellega on portaal Delfi rikkunud head ajakirjandustava," leiab Yana Toom.

Eesti Pressinõukogu määratleb ennast ajakirjanduse eneseregulatsiooni organina, menetledes kohtuvälises korras v'äljaandeid puudutavaid kaebusi lugejatelt väi väljaannetelt endilt. Ta loodi 2002. aastal Eesti Ajalehtede Liidu poolt.

Lisaks Eesti Ajalehtede Liidule on Pressinõukoguga ühinenud Delfi, ERR, Kanal 2, ТV3, BNS ja raadio Kuku. Eesti Ajalehtede Liidu poolt määratakse kümme nõukogu liiget, kellest kuus esindavad ajakirjandust ning neli isikut "väljastpoolt". Pressinõukogu liikme volitused kehtivad kaks aastat ja neid ei saa olla selle koosseisus ühe kahe tähtaja järjest.

Pressinõukogu ei tauninud eestikeelsete meediakanalite valeväiteid

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2018. aasta 15. märtsil levitas terve hulk eestikeelseid veebiportaale Sputnik Eesti vastu suunatud väärinfot. Portaali ERR eestikeelne versioon avaldas näiteks uudise pealkirjaga "Sputnik rakendas Eesti ajateenija tulistamisjuhtumi propagandavankri ette".

Samal päeval esitas Postimehe portaal mõlemas versioonis ja ka rubriigis "Uudised" artiklid, millele pani pealkirjaks "Venelast tulistati põgenemiskatsel: Sputnik muutis lugu eestlasest, kes oli ennast ägeda armi saamiseks haavanud". Õhtuleht pani oma uudisele pealkirjaks "Kremlimeelne kanal tegi Eesti ajateenija tulistamisest propagandaloo".

Kuidas Eesti kaitsejõud ja meediaväljaanded libauudise tekitasid>>

Kuna eestikeelses meedias Sputnik Eesti süüdistamise hetkeks ei olnud Sputnik Eesti enda portaalis mingisugust alternatiivset teavet ajateenija tulistamisjuhtumis haavatasaamise võimalike asjaolude kohta, siis pöördus portaali toimetus 2018. aasta 23. aprillil Eesti Pressinõukogusse kaebusega uudisteportaalide peale, kes olid rikkkunud korraga mitut ajakirjanduseetika punkti, avaldades Eesti Kaitseväe pressiteenistuse juhi major Jõesalu valeväiteid, et Sputnik Eesti "üritab tõsist propagandavalet levitama hakata."

Meedialahingud>>

Aga Pressinõukogu ei aktsepteerinud Sputnik Eesti argumente, kiites sellega kaudselt heaks mis tahes isiku suhtes põhjendamatute järelduste avaldamise pelgalt oletuste alusel.

65
Tagid:
desinformatsioon, libauudis, ÜRO, East StratCom TaskForce, Euroopa Parlament, Yana Toom, Eesti