Telekanali RT ja agentuuri Sputnik peatoimeta Margarita Simonjan

Simonjan kutsus "solvunud" Eesti tudengeid Moskvasse

475
(Uuendatud 15:30 01.07.2018)
Telekanali RT ja teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus Tartu ülikooli üliõpilased, kes solvusid Rootsis Uppsala ülikoolis toimunud Briti blogija Vanessa Beeley peetud "Kremli propaganda" loengute peale, Venemaa kullatud kirikukuplitega pealinna.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. Lääne propaganda suhtes kriitiliselt meelestatud tuntud Briti blogija Vanessa Beeley loengud Rootsis asuva Uppsala ülikooli suvekursustel põhjustasid sinna saadetud Tartu üliõpilastes pahameeletormi.

Telekanali RT ja teabeagentuuri raadio Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus pettunud Eesti tudengeid üles õppima kriitiliselt mõtlema ja tulema Moskvasse, et nad saaksid seal näha oma silmaga Venemaa tegelikkust.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu kulul

Uppsala ülikooli Venemaa ja Euraasia uuringute instituut korraldas 2018. aasta juunis rahvusvahelise suvekooli, kus Rootsi ja välismaa üliõpilased võisid kuulata oma erialal pädevate spetsialistide loenguid erinevatel teemadel. Suvekooli rahastatakse Põhjamaade Ministrite Nõukogu haridusprogrammist Nordplus. Selle projekti raames esinenud lektorid koostavad ise finantsaruanded oma loengute kohta.

Teiste lektorite hulgas kutsus suvekooli organiseerija Gregory Simons esinema ka kuulsa Briti ajakirjaniku Vanessa Beeley, kes peab populaarset blogi sellistel tundlikel teemadel nagu konflikt Süürias. Vanessa Beeley sõjaajakirjandusele pühendatud loenguks registreerunud kuulajate hulgas olid ka mõned Tartu ülikooli tudengid. Loengus osalemise tulemusena esitati Uppsala ülikooli juhtkonnale kollektiivne kaebus, et ülikooli seinte vahel püütakse inimesi väidetavalt mõjutada "vene propagandaga".

Kuidas eestlased Rootsis "nõukogude propagandaga" peaaegu ära oleks "venestatud"

Nagu selgus, olid "kuumad" Eesti tudengid häiritud Vanessa Beeley kriitilistest väljaütlemistest Lääne propaganda meetodite kohta, mida kasutatakse teadvalt valeteabe levitamiseks. Selle eredaks näiteks tõi ta läänemaailmas tuntud libauudise Süüria võimude poolt keemiarelva väidetavast kasutamisest Doumas.

Veelgi rohkem elevust tekitas Vanessa Beeley Eesti noorte seas märkusega, et Nõukogude Liit tegi 1953. ja 1957. aastal ettepaneku keelata sõjapropaganda rahvusvahelisel tasandil. Seda teavet pidasid Eesti tudengid "nõukogude propagandaks".

Kuulnud lektori väiteid, et Venemaa ajakirjanikud annavad sageli hoopis objektiivsemat teavet kui nende Lääne kolleegid, lahkusid Tartu üliõpilased demonstratiivselt saalist, püüdes Vanessa Beeleyt häirida. Hiljem selgitasid nad oma käitumist soovimatusega saada Rootsis ülikoolis "Kremli propaganda poolt venestatud".

Kollektiivne laim

Tartlaste tekitatud skandaal leidis põhjalikku kajastamist Eesti Rahvusringhäälingu ERR poolt. Vihast keedes kirjutasid Tartu üliõpilased avaliku kirja vormis kollektiivse kaebuste suvekooli korraldaja Gregory Simonsi ja lektor Vanessa Beeley peale Uppsala Ülikooli Venemaa ja Euraasia Uuringute Instituudi juhataja Claes Levinssonile. Selles märkisid nad, et ei osanud oodata Rootsi kõrgkoolist "räiget nõukogude ja vene propagandat" ja nõudsid kategooriliselt Uppsala Ülikooli juhtkonnalt vabandamist.

Demonstreerides oma võimet leida ülemaailmsest võrgust infot lisasid Eesti üliõpilased tõendina neile mittemeeldinud lektori meelsusest Venemaa telekanalis RT ja teabeagentuuris Sputnik avaldatud materjale. Tartu ülikooli tudengite kaebusega ühinesid ka Eesti ärikooli ja Vilniuse ülikooli esindajad.

Giulietto Chiesa: Balti riikidele on iseloomulik eriline russofoobia liik >>

Tudengite algatusel käivitati Rootsi ja Eesti meedias Briti ajakirjaniku Vanessa Beeley ja suvekooli korraldaja Gregory Simonsi vastane laimukampaania. Selle tulemusena vabandasid Uppsala ülikooli Venemaa ja Euraasia uuringute instituudi juht Claes Levinsson ja Ülikooli juhtkond Eesti tudengite ees "nende parimate tunnete haavamise pärast".

Vanessa Beeley: ma olen šokeeritud Tartu üliõpilaste sallimatusest ja ebaviisakusest

Eesti üliõpilaste ohver, Briti ajakirjanik Vanessa Beeley rääkis telefoniintervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti, kuidas üks neist hõikas tolle sama loengu ajal Uppsala ülikoolis, oma kohalt: "Ole vait ja istu maha!" väljendades sellega oma rahulolematust bloger Vanessa Beeley suhtumise üle olukorra kohta Süürias ja sõjaajakirjandusse.

Ванесса Били на интервью с RT
© Фото : The Indicter
Briti blogija Vanessa Beeley

Vanessa Beeley ütles, et tema praktikas oli see esimene selline kogemus ja ta loodab, et see jääb ka viimaseks sellisel tasemele sallimatuse ja julmuse pretsedendiks isikutelt, kes on tulnud õppima kuulama teisi inimesi. Tõsi, märgib bloger, mitu Leedu tudengit noomisid korrarikkujat ja ülejäänud, igal juhul paljud kohalolnud noored tulid tema juurde ja palusid oma eestlasest kaaslase käitumise pärast vabandust.

"Mul on hea meel arutleda probleemide üle, vaielda ja esitada argumente, kuid ainult vastastikuse lugupidamise korral" ütles Vanessa Beeley. Ta usub, et Tartu ülikooli üliõpilase käitumine oli mitte ainult halva kasvatuse, vaid ka osa Eesti ühiskonna üldise negatiivse hoiaku tulemus suhtumises Venemaasse ja tema tegevusse Süürias, mis väljendub faktide psühholoogilises eitamises ja polnud Eestis ja Läänemaailmas üldiselt teada või mida tervikuna varjati, kuid mis on hästi teada Beeley"le tema isikliku töökogemuse põhjal sõjapiirkonnas.

"Ma ei ole kunagi varjanud, et minu arvates mängib Venemaa otsustavat rolli Süüria kriisi lahendamisel, et tema tegevus seal on erinevalt USA omast legitiimne ja Venemaa sõjaline kampaania Süürias tundub palju parem võrreldes ameeriklaste omaga," ütles Beeley.

Tema arvates peaksid tulevased ajakirjanikud õppima ära kuulama arvamusi, millega nad ei nõustu.

Akadeemiline haridus tähendab õpilaste võimet võtta vastu väljakutseid ja nendega professionaalselt toime tulla. Tartu üliõpilase häbematu käitumine annab alust arvata, et seal seda noortele ei õpetata. Samale järeldusele saab jõuda tutvudes artikliga, mis avaldati grupi Eesti üliõpilaste ja paari Tartu õppejõu poolt väljaandes Postimees. Selles ei mainita väljendit "Ole vait ja istu maha!", kuid faktid, kui võrrelda neid nendega, mida ütleb Vanessa Beeley, on moonutatud ja ühekülgsed, esitatud hinnangud aga ebaprofessionaalselt eelarvamuslikud.

Simonjan: vaadake asjadele laiemalt

Telekanali RT ja teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus pettunud Eesti üliõpilasi õppima kriitiliselt mõtlema ja tulema Moskvasse, et näha Venemaa reaalsust oma silmaga.

Главный редактор телеканала RT и МИА Россия сегодня Маргарита Симоньян
© Sputnik / Виталий Белоусов
Telekanali RT ja raadio ja teabeagentuuri Sputnik peatoimeta Margarita Simonjan

"Kallid üliõpilased, te olete alles noored ja uudishimulikud, teil on õige aeg õppida ringi vaatama ja mõtlema kriitiliselt. Silte riputada jõuate te alati, seniks aga ootame teid Moskvasse. Korraldame teile ekskursiooni, näitame ja seletame, kuidas me töötame. Tulge, arendage ennast, tehke oma järeldused. Ma kutsun teid külla," pöördus ta Eesti üliõpilaste poole, kes olid nördinud vene propagandast Rootsi ülikoolis.

Kuidas töötavad propagandakoolid Eestis endas?

Sputnik Eesti on juba korduvalt kirjutanud, et paralleelselt Venemaa süüdistamisega "Kremli propaganda" levitamises töötab Eestis endas juba aastaid mitu endise NSVL riikidest pärit noortele mõeldus rahvusvahelist kooli ja seminari, mis on spetsialiseerunud Vene-vastasele propagandale.

Endise naftakompanii JUKOS juhi Mihhail Hodorkovski
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Nii näiteks toimub Tallinnas igal aastal nn "Balti-Vene Noortefoorum" (BRYF), mida korraldab "Eesti NATO Ühing" ja kus osalevad spetsiaalselt kutsutud üliõpilased ja noored riigiteenistujad Balti riikidest, Ukrainast, Gruusiast, Saksamaalt, Rootsist, samuti Venemaalt. Foorumi diskussiooni tüüpilised teemad on tavaliselt Süüria konflikt, NATO idatiiva tugevdamine ja Venemaa "pehme jõud".

Kirde-Eestis korraldatakse regulaarselt Balti-Ukraina Vastupanuliiga kooli väljaõpet, mille peateema on "Teabe ja psühholoogilise vastupanuvõime tugevdamine Vene hübriidohtude vastu" ja ülesanne "saada praktilisi teadmisi meediatööriistade, —kanalite ja meetodite kasutamisest vastasseisus vaenuliku propagandaga".

Oodatud külaliseks Tallinnas on endise Vene oligarhi Mihhail Hodorkovski fond "Avatud Venemaa", mis annab igal aastal välja auhindu ja toetusi kõige vene-vastasematele väljaannetele ja materjalidele.

475
Tagid:
üliõpilased, meedialahingud, libauudis, tudengid, propaganda, sõnavabadus, Uppsala ülikool, Sputnik, RT, , Gregory Simons, Vanessa Beeley, Margarita Simonjan, Rootsi, Suurbritannia, Eesti, Venemaa, Süüria
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Süüria 11-aastane poisike jutustas kuidas temast "keemiarünnaku ohver" sai
Rünnak Süüria vastu toimus libaettekäändel
Belgia soovitab Venemaal ja EL-l Süüria konflikt ühiselt lahendada
Zahharova kommenteeris Trumpi Süüria-teemalist säutsu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega