Parvlaeva Petersburg omanik katab võlgnevusi

Parvlaeva "Petersburg" omanik katab võlgnevusi

36
(Uuendatud 12:33 19.06.2018)
Paljassaare sadama, kus seisab arestitud parvlaev "Petersburg", sadamakai valdaja ja ka laeva agent kinnitasid, et laevaomanik on nende teenuste eest täielikult tasunud.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. Esmaspäeval, 18. juunil sai transpordi- ja logistikaettevõte Petromaks Spediitor panga kinnituse kõikide võlgade täies mahus tasumise kohta laevaomaniku poolt, teatas Sputnik Eestile ettevõtte juht Dmitri Bašev. Võlg meeskonna ees on aga osaliselt veel maksmata.

Seda tõsiasja, et Venemaa ettevõte Black Sea Ferry & Investments, kellele arestitud laev kuulub, on täiel määral tasunud isegi laeva agendi, ettevõtte Abelco Agency teenuste eest, kinnitas Sputnik Eestile ka tolle ettevõtte juht Vladimir Zavilohhin.

Kapten Andrei Radionov.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Parvlaeva kapten Nikolai Šaškov, kes laevalt lahkuda ei saa ja seni veel asjaajamist saabunud vahetuskaptenile üle ei anna, ütles, et enamik tema meeskonna liikmeist on saanud töötasu märtsi ja aprilli eest ning avanssi ka maikuu eest.

"Kodumaale lendasid nad juba rõõmsate nägudega. Aga paraku mitte kõik. Arusaamatul põhjusel jõudsid madrus Kirillov ja laevakokk koju tagasi ilma rahata," nentis ta.

18. juuni õhtuks oli vanast meeskonnast jäänud laevale kaks meest – kapten ja elektromehaanik, kellele seni pole asendust leitud.

"Peaasi, et meil on elekter. See tähendab, et meeskond saab elada korralikes tingimustes. Ka meeleolu on meremeestel mõistagi juba hoopis teine. Pinge on langenud," märkis ta.

Zavilohhini sõnul on laevaomanik tänavuse juuni lõpuni arved tasunud ja juuni lõpuni, nagu ka lepingus paika pandud, on elekter laeval kindla peale olemas.

Kas kõik võlausaldajad, kellele laevaomanik midagi võlgneb, on oma raha kätte saanud, seda kapten ei tea. Kohtutäiturile peab võlgade tasumisest teatama ja tema teenuste eest maksma laevaomaniku esindaja. Sputnik Eesti käsutuses oleva ebaametliku teabe kohaselt saavad siiski ka teised võlausaldajad kinnitust võlgade tasumisest.

Asi hakkas surnud punktist liikuma

Nagu Sputnik Eesti teatas, sai Venemaa piiratud vastutusega äriühingule Black Sea Ferry & Investments kuuluv parvlaev "Petersburg" Tallinnas Paljassaare sadamas arestitud võlgade pärast, mis tekkisid 2017. aastal Riias peatumise ajal. Eesti sadamasse saabus alus remondiks, kuid töid ei alustatudki.

Võlasumma suuruseks oli 350 000 eurot. Parvlaeva-poolse võlgnevuse tõttu sadamas katkestati laeval elektrivarustus. Meeskonnale jäi võimalus sadama territooriumilt lahkuda, kuid sellel polnud mõtet – raha oli meremeestel otsa lõppenud.

Aluse "Petersburg" meeskond pöördus Venemaa saatkonna poole Eestis palvega osutada kaasabi laeva arestimisega seotud olukorra lahendamisel. Venemaa saatkonna töötajad reageerisid pöördumisele kiiresti ja tulid laevale, et olukorda arutada.

Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis>>

Laupäeval, 16. juunil lahkusid kuus meeskonnaliiget parvlaeva "Petersburg" plaanilise meeskonnavahetuse raames Tallinnast. Laeva kapteni Nikolai Šaškovi sõnul kulgeb meeskonna vahetamine plaanikohaselt, ilma mingisuguste "üllatusteta".

Parvlaeva "Petersburg" uus kapten Andrei Radionov jõudis kohale reedel, 15. juunil. Ta vaatab tulevikku optimistlikult ja loodab, et kõik võlad saavad makstud, laev vabastatakse aresti alt ning kõik meeskonnaliikmed, sealhulgas kapten ise saavad oma töötasu õigeaegselt kätte. Tema sõnul on praegusel ajal parvlaeva "Petersburg" meeskonna ülesandeks laeva seisakuaegse elukorralduse kindlustamine.

36
Tagid:
võlad, parvlaev, Petersburg, Tallinn, Eesti
Teema:
Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis (10)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega