Pabertankid ja närvilised karud

Pabertankid ja närvilised karud: mis Eesti sõdurit ohustab

108
(Uuendatud 17:14 17.06.2018)
Eesti relvajõudude sõdurit rünnatakse: sõjaväevormis idamaiste võitluskunstide ekspert, tank ja lausa Surm ise - karu on sümbolite seeriast viimane.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Eestis levivad plakatid, mis valmistati Eesti Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste kõrgkooli tellimusel. Neil on kaks tegelast: paremal sõjaväevormis noormees, vasakul metsik raevunud karu, kes noormeest oma pärani kihvadega ähvardab.

Karu koosneb täielikult emotsioonidest, sõdur seevastu on äärmiselt tasakaalukas. Võitleja pilk väljendab täielikku enesekindlust ja ehkki karu veel möirgab, valdavad teda juba kahtlused: "Kas mul ikka tasus tema peale karjuma hakata?" Tundub, et mõmmik pöörab mõne hetke pärast ümber ja paneb plehku, nagu poleks tegu laaneoti vaid hoopis haavikuemandaga. Allegooria mõistmine ei ole keeruline.

Igaühele, kes seda visuaal-propagandistlikku taiest vaatab, on selge, mida autor öelda soovis. Siin on nad näost näkku — väike, kuid suure sisemise jõuga Eesti — ja tohutu, agressiivne, kuid sugugi mitte võitmatu… elukas.

Kirjeldatud plakat on vaid kaader videoklipist, milles Eesti relvajõudude sõdurit rünnatakse: sõjaväevormis idamaiste võitluskunstide ekspert, tank ja lausa Surm ise — karu on sümbolite seeriast viimane. Kõik need kurjuse esindajad pudenevad noore valgusesõduri pilgu all põrmuks. Tundub, et sõduri silmadel on lausa piiramatu hävitusjõud.

Video lõpuosas ilmub võitleja selja taha väike rühm sõdureid, kes on niisama vaiksed ja liikumatud, nende taustal asuvad keskplaanis kaks tanki ja kaks kahurit, õhus ripuvad lisaks kaks kopterit. Kauguses vilksatab veel pisut elavjõudu ja soomukeid. Kõik on üsna tagasihoidlik, kuid miks me peaksimegi rohkem vajama, kui meie sõdurid on võimelised vaid pilguga hävitama kõik, mis nende suunas liigub. On isegi hirmus mõelda, milleks nad on suutelised, kui nad peaksid veel liikuma hakkama ja lisaks ka lahinguhüüu kuuldele tooma.

Üldiselt kulgeb filmis kõik kergelt, nagu võlukepi viibutusel. Karude ja tankide näol on tegu joonistustega — nendega hakkamasaamine on lihtne, isegi kui teie pilgul pole kõikehävitavat jõudu. Võtad kustutuskummi ja eemaldad kujutise. Elus on kõik märksa keerulisem. Tankid läbivad niisuguste poiste rivi nende mõtlikke pilke isegi märkamata.

Arvestades seda kurba asjaolu, on minu arvates aeg küps, et meie poliitikud ja selliste plakatite ja reklaamide tellijad peatuksid. Kõige paremini väljendus hiljuti ettevõtja, endine Eesti Vabariigi peaminister Tiit Vähi kohtumisel praeguse valitsusjuhi Jüri Ratasega.

Ta ütles nii: "Lõpetame need jutud sõjast, Eesti militariseerimisest ja ümberkujundamisest sõjaliste õppuste polügooniks, kus sõidavad tankid ja lendavad hävituslennukid. Valmistame parem Eestit rahu jaoks."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

108
Tagid:
sõjaväekool, õppeasutus, karu, Eesti