Kapten Andrei Radionov.

"Petersburgi" uus kapten usub laeva õnnelikku tulevikku

34
Kapten Andrei Radionov saabus Eesti pealinna välja vahetama võlgade pärast arestitud Venemaa parvlaeva "Petersburg" praegust kaptenit Nikolai Šaškovi. Sputnik Eesti külastas laeva ja veendes, et elu kulgeb seal omasoodu ja taastatud elektrivarustus lisab meeskonnale optimismi.

TALLINN, 16. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Kapten Andrei Radionov saabus Eesti pealinna välja vahetama võlgade pärast arestitud Venemaa parvlaeva "Petersburg" praegust kaptenit Nikolai Šaškovi. Sputnik Eesti külastas laeva ja veendes, et elu kulgeb seal omasoodu ja taastatud elektrivarustus lisab meeskonnale optimismi.

Parvlaeva "Petersburg" uus kapten Andrei Radionov saabus laeva reedel, 15. juunil. Ta on tuleviku suhtes optimistlik ja loodab, et kõik võlad tasutakse, laev vabastatakse aresti alt ja kõik meeskonnaliikmed, sealhulgas kapten, saavad oma palga kätte.

Positiivseks mõtlemiseks annab alust asjaolu, et parvlaeval taastati elektrivarustus ja kuigi külmikud sulasid üles, siis mitte kriitilise piirini – toiduained ei riknenud. Neid jätkub Radionovi arvates uuele meeskonnale umbes kaheks nädalaks, sest vahetusmeeskond saab olema poole väiksem praegusest — 11 asemel tuleb kuus, maksimaalselt seitse inimest.

Petersburgil taastati elektrivarustus
© Sputnik / Вадим Анцупов

Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis>>

Parvlaeva "Petersburg" meeskonna ülesandeks on nüüd tagada seisva laeva käigushoidmine. Seisva laeva elutegevuseks vahetusmeeskonnast piisab, kuid laeva hoolduseks ja remondiks enam mitte. See tähendab, et niipea, kui lahendatakse laeva üleviimise probleem seisuseisundist aktiivse remondi või ekspluatatsioonifaasi, täiendatakse laeva meeskonda uute meestega Peterburist.

"Kui elektrit enam ära ei võeta, ei tohiks meeskonnaliikmetel mingeid probleeme tekkida — sanitaarsüsteemid ja kambüüs töötavad, tähendab tagatakse ka toiduvalmistamine. Inimeste normaalseks elutegevuseks laeval on elektri püsiühendus oluline," ütles Andrei Radionov.

Tasub lisada, et hädad ei ole veel lõppenud. Nikolai Šaškov rääkis, et laev on hetkel jäänud kokata. "Kokk tõi meeskonnale väligrillil valmistatud toitu (grilli kasutati toiduvalmistamiseks, kui elektrivarustus välja lülitati — toim.) ja kukkus ning sai vigastada. Millise trauma ta täpselt sai, veel ei teagi. Aga meil on käed otsas, püüame ise toitu valmistada. Toiduained on meil olemas ja elekter lülitati jälle sisse," ütles Nikolai Šaškov ja täpsustas, et igal juhul teisipäeval, 19. juunil peaks vahetusmeeskonna koosseisus saabuma laeva ka uus kokk.

Uskudes helgesse tulevikku

Kaugem perspektiiv on uue kapteni Andrei Radionovi sõnul selline: esialgu laev seisab, kuid kui laevaomanik maksab ära kõik arved, saab laev remonti minna. "Vajame jõuseadmete ja mehhanismide remonti. Laev on kütuse tankimise korral ka praegu võimeline sadamast omal jõul lahkuma, tehnilisi piiranguid lahkumiseks pole — kolme töötava jõuseadmega neljast on see võimalik."

Andrei Radionov kinnitas, et pärast laeva remonti asub ta oma tavapärasele liinile Ust-Luga-Baltiisk ning hakkab vedama raudteevaguneid ja veoautosid kahe nimetatud sadama vahel, nagu varem. "Laeva normaalsesse töökorda viimise aeg sõltub varuosade tarnimisest ja remondi enda kestusest, samuti remondibaasist. Seda saab teha nii Tallinnas kui ka Riias, Klaipedas, Peterburis – nii nagu laevaomanik kokku lepib. Kõikide ettemaksete korral, võib see aega võtta orienteeruvalt poolteist kuni kaks kuud."

Uus kapten teatas, et saabus kaheks kuuks — selline tähtaeg on lepinguga ette nähtud kõigile meeskonnaliikmetele. Pärast kahe kuu möödumist saabub vahetusmeeskond. Meeskonnad on võrdväärsed, laeva normaalse ekspluatatsiooni korral toimuvad meeskonnavahetused Venemaa linnades Ust-Lugas ja Baltiiskis.

"Olen sellel laeval töötanud 2010. aastast. Selliste raskustega, nagu praegu, puutun oma töös kokku esmakordselt. Loodan siiski, et see probleem lahendatakse peatselt, sest meid toetas Venemaa valitsus, kes hakkab olukorda omanikettevõttega kontrollima. On täiesti reaalne, et laev jätkab pärast võlgade tasumist ja remonti töötamist," lisas Radionov ja kinnitas, et parvlaeva nõuetekohase remondi korral suudab "Petersburg" töötada veel kaua, kasvõi kümme aastat. Praamil on kõik tingimused nii lasti kui ka reisijate veoks.

Laupäeval, 16. juunil on oodata veel kolme asendusliikme saabumist laevale. Tallinnast peaks lahkuma kuus meremeest, kelle saatmine Venemaale peaks toimuma grupiviisiliselt ja takistusteta.

Teadaolevalt on omanikettevõte raamatupidamine meeskonnaliikmetele raha üle kandnud ja nad ootavad oma panga kinnitust, st. palk peaks laekuma.

"Meeskonna laevalt lahkumiseks probleeme pole. Need, kellel on Schengeni viisa, sõidavad selle alusel, ülejäänud sõidavad laevarolli ja meremeeste passidega, see ei ole vastuolus ühegi rahvusvahelise kokkuleppe ega tavaga. See on normaalne praktika," ütles Šaškov.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Venemaa ettevõttele Black Sea Ferry & Investments kuuluv parvlaev "Petersburg" arestiti Tallinnas Paljassaare sadamas võlgade pärast, mis tekkisid 2017. aastal viibimise ajal Riias. Laev tuli Eesti sadamasse remonti, kuid tööd ei alanud.

"Petersburgi" omanikettevõte Black Sea Ferry & Investments on Venemaa raudtee laevandusettevõte ja tegeleb rahvusvaheliste lastivedudega Lääne- ja Mustal merel.

"Petersburg" ehitati Saksamaal 1986. aastal. 2010. aastal sai ta teiseks raudteeparvlaevaks, mis hakkas sõitma Baltiisk-Ust-Luga liinil. Laev mahutab kuni 49 vagunit, 50 haagisautot ja 150 ühikut veerevtehnikat ning võib pardale võtta kuni 150 reisijat.

34
Tagid:
Petersburg, Nikolai Šaškov, Andrei Radionov, Eesti
Teema:
Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis (10)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega