Parvlaev Petersburg - madrus Sergei Kirillov, mehaanik Igor Tšertov ja kapteniabi Aleksandr Zujev

Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis mida meeskond sellest räägib

114
(Uuendatud 17:38 12.06.2018)
Arestitud Vene parvlaeva "Petersburg" meeskonnaliikmed rääkisid uudisteagentuurile Sputnik Eesti antud eksklusiivses intervjuus oma rasketest töötingimustest.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Pärast seda, kui laeva kapten pöördus abi saamiseks Venemaa saatkonna poole Eestis ja laeva arest tänu Sputnik Eestile üldsusele teatavaks sai, maksis laevaomanik enamikule meeskonnaliikmetest välja veebruarikuu palga. 

Eesti sadamas arestiti Venemaa praamlaev "Petersburg" — eksklusiivne >>

Madrus Sergei Kirillov rääkis, et viivitused palkade maksmisel algasid juba eelmise aasta sügisel, kuigi tookord maksti raha meremeestele siiski välja. Aastal 2018 vahetas laeva omanik "Blacksea Ferry and Investments LLC" ettevõtet, mis vastutab laeva tehnilise hooldamise eest. Firma "Sealine Technologies" juhtkond lubas, et nüüd saab kõik korda — tegelikult muutus olukord veelgi halvemaks — meremeestele lakati üldse maksmast. Inimesed hakkasid töölt lahkuma. Kes jäi, sattus kriitilisse olukorda.

"Poole aasta jooksul kaotasin ma kogu oma pere. Nende matusekulude katmiseks müüsin ma oma auto ja võtsin võlgu. Kui ma väljateenitud raha kätte ei saa, pole mul millestki elada," kirjeldab Kirillov kardab on trööstitut väljavaadet.

Meremehi hoitakse teadmatuses

Laeva juhtkond pöördus selgituste saamiseks korduvalt "Sealine Technologies" juhatuse poole — neid rahustati, öeldes, et kohe-kohe teostatakse ülekanne, kuid raha pole senini kohale jõudnud. 

Члены экипажа парома Петербург (слева направо) – матрос Сергей Кириллов, третий системный механик Игорь Чертов и старпом Александр Зуев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Osa parvlaev "Petersburg" meeskonnast - vasakult paremale - madrus Sergei Kirillov, mehaanik Igor Tšertov ja kapteniabi Aleksandr Zujev

Kapteni vanemabi Aleksander Zujevi sõnul ei suuda ta juba neljandat kuud autolaenu maksta – sest raha lihtsalt pole. "Mais saatsin ettevõtte juhtkonnale palga maksmise nõude — nad isegi ei vastanud mulle," on Zujev juhtkonna suhtumise üle nördinud.

Kapteni abi sõnul on meeskonnaliikmete palk väga väike, samal ajal peavad nad tasuma kõik oma taskust — isegi arstliku komisjoni läbimise kulud kannavad nad viimastel aastatel kõigepealt ise — laevaomanik hüvitab kulud alles mõne aja möödudes. Meremehed isegi ei tea, kas neil on kindlustus või kuidas neile palka makstakse. Samal ajal on meeskonnaliikmete töökoormus koosseisu koondamiste tõttu nad väljakurnatuse piirile viinud. Meeste sõnul peaks nii suure laeva meeskond koosnema rohkem kui 40 inimesest, kuid neid on tavaliselt vaid 25-27.

Zujev ise ei saanud erinevalt teistest meeskonnaliikmetest palka isegi veebruarikuu eest — kummalisel põhjusel tema nime palgasaajate nimekirjas lihtsalt ei olnud.

Meeskond ei usu enam lubadustesse

Mai lõpus palus "Sealine Technologies LLC" peadirektor Andrei Bukinin teavitada meeskonda, et laevaomanik kaasab ettevõttesse lisakapitali ja täiendavaid rahalisi vahendeid. Prognooside kohaselt peaks see juhtuma juuni esimesel dekaadil. Pärast seda lubatakse tasuda ka kõik palgavõlad ja parvlaev võetakse sihtotstarbeliselt kasutusele. 

Грузовой пассажирский паром Петербург
Parvlaev "Petersburg" Paljassaare sadamas Tallinas

Probleem on aga siiamaani lahenduseta. 15. juunil saabub praeguste meremeeste asemele vahetusmeeskond. Mehed pääsevad koju, kuid nad kardavad, et peavad naasma oma perede juurde tühjade taskutega.

"Meie lahkume, kuid probleem jääb ja pole teada, mis vahetusmeeskonda ees ootab," märkis laeva kapten Nikolai Šaškov.

Aprillis arreteeriti parvlaev Tallinnas võlgade eest, mis tekkisid eelmisel aastal Riias viibimise ajal. Maksmata summa on 350 tuhat eurot. Lisaks võlgneb laevaomanik Eestis viibivale 12-liikmelisele meeskonnale umbes 2 miljonit rubla.

Vahetusmeeskonna jaoks varuti küttepuid

Tasumata võlgade tõttu lülitas Paljassaare sadam välja laeva toitva elektri. Kui omanik väikese osamakse teostas, elektrivarustus taastati. Kui kauaks seda on — pole teada.

"Sadam ütleb, et kuni 13. juunini ja laevaomanik kinnitab, et kuni 15.-ni," teatas kapten. 

Kui elektriarve maksmiseks raha ei laeku, saab vahetusmeeskonna poistel raske olema. "Varusime nende jaoks küttepuid ja grillahju, et nad saaksid endale laeva pardal toitu valmistada. Kuid hügieenitingimused võivad muutuda väga viletsaiks," ütles vanemabi.

Грузовой пассажирский паром Петербург в порту Пальяссааре
© Фото : Port of Tallinn
"Petersburg" Paljassaare sadamas.

Sputnik Eesti saatis äriühingu "Sealine Technologies LLC" peadirektorile Andrei Bukininile olukorra asjus küsimuste nimekirja. Toimetus jätkab parvlaeva "Petersburg" meeskonna olukorra ja edasise saatuse jälgimist.

"Blacksea Ferry and Investments LLC" on haldusfirma Venemaa Raudteed laevandusettevõte, mis osutab rahvusvahelisi raudtee-parvlaeva teenuseid Mustal ja Balti merel.

Parvlaev "Petersburg" ehitati Saksamaal 1986. aastal. Aastal 2010. sai ettevõte ka teise raudteepraami, mis hakkas sõitma Baltiisk-Ust-Luuga liinil. Omanikettevõtte sõnul võib mahub laeva 49 vagunit, 50 autohaagist, 150 autot ning kuni 150 reisijat.

Uudisteagentuur Sputnik Eesti teavitas juba eelmise nädala artiklis Eesti avalikkust meremeeste teenimatutest raskustest, andes nende murele laialdase kõlapinna.

114
Tagid:
palgavõlad, võlad, arest, praam, Venemaa Raudteed, Venemaa Föderatsiooni Eesti saatkond, Petersburg, Paljassaare, Venemaa, Tallinn
Teema:
Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis (10)
Samal teemal
Medvedev saadab parvlaeva Megastar tema esimesele reisile
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega