Raamatu Hipster Hitler kaas

Huumor miljonite tragöödia üle: Eestis ilmus koomiks "Hipster Hitler"

192
(Uuendatud 13:01 06.06.2018)
Eesti kirjastajad andsid välja koomiksi teemal, mille üle tsiviliseeritud ühiskonnas naljaviskamist peetakse halvaks tooniks: juutide tagakiusamine, rassiküsimus, kallaletung Nõukogude Liidule ja nii edasi.

TALLINN, 5. juuni — Sputnik. Juuni alguses ilmus Eesti suurimate raamatukaupluste riiulitele koomiksiraamat "Hipster Hitler". Raamat kujutab endast Ameerikas välja antud James Carri ja Arkhana Kumari originaalteksti "Hipster Hitler" mõnevõrra muudetud tõlget eesti keelde.

"Lõbusa" koomiksi Adolf Hitlerist, keda kujutatakse näguse, "hipsteri" prille ja riideid kandva noormehena, andis Eestis välja kirjastus "Kunst" ja see on trükitud Tallinnas raamatutrükikojas.

 • Книга Хипстер Гитлер
  Koomiksiraamat "Hipster Hitler"
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Книга Хипстер Гитлер
  Koomiksiraamat "Hipster Hitler"
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Из книги Хипстер Гитлер
  Koomiksiraamat "Hipster Hitler"
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Страницы из книги Хипстер Гитлер
  Koomiksiraamat "Hipster Hitler"
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Страницы из книги Хипстер Гитлер
  Koomiksiraamat "Hipster Hitler"
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 5
© Sputnik / Вадим Анцупов
Koomiksiraamat "Hipster Hitler"

Raamatuketid pakuvad eesti lugejatele "uut nägemust" Hitleri ajaloost, kes, nagu reklaamtekst ütleb, oli "omamoodi sajandi hipster". Lisaks "hipster" Hitlerile on koomiksis mängulis-humoorikas võtmes esitletud SS Reichsführer Heinrich Himmler"it ja propagandaminister Joseph Goebbels"it, Luftwaffe ülemat Hermann Göring"it ja teisi Kolmanda Reichi juhtfiguure, kelle tegevusele Nürnbergi rahvusvaheline sõjatribunal on andnud selge ja ühemõttelise hinnangu.

Книга комиксов Хипстер Гитлер появилась в продаже в книжном магазине Apollo
© Sputnik /
Raamatuketid pakuvad eesti lugejatele "uut nägemust" Hitleri ajaloost

Gasparjan: mida Hitler eestlastele kavandas

Hitleri populariseerimise kampaaniat Eestis on portaalile Sputnik Eesti kommenteerinud tuntud ajaloolane ja politoloog Armen Gasparjan. Tema arvates võiksid saksa rahva füüreri austajad Eestis oma silmaringi laiendamiseks uurida oma ebajumala plaane Eesti rahva saatuse kohta pärast sõda. Nende plaanide kohaselt ootas enamikku eestlasi sunnitud ümberasustamine itta ja ülejäänutest oleks saanud aariasoost talunike õigusetud sulased.

Rakveres asuv Nõukogude sõjameeste mälestusmärk rüvetati taas >>

Katsetes Teise maailmasõja kogemustest tehtud järeldusi ümber vaadata ja hinnata ei ole midagi uut. Paralleelselt terve hulga erinevate spetsialistidega, kes mõnede riikide võimude tellimusel, kellele on "ebameeldiv" isegi NSV Liidu panuse mainimine võitluses hitlerliku Saksamaa ja tema liitlaste vastu, "alternatiivset ajalugu" kirjutavad, eksisteerib ka turundusstrateegia, mille ülesandeks on hitlerlike teoste rehabiliteerimine selle ideoloogia elementide siirdamisega ühiskonda olme ja huumori kaudu.

Tallinna vanalinn
© REUTERS / INTS KALNINS

Poola sokid Hitlerilt

Uudisteportaali Sputnik Eesti venekeelne pool on kirjutanud, kuidas Poolas, mis kaotas Hitleri režiimi tegevusest ligi kolm miljonit inimest, tõid ettevõtjad 73 aastat pärast Nõukogude vägede võitu Kolmanda Reichi üle turule saksa rahva führeri pildiga sokid.

Poola ettevõtjad otsustasid Adolf Hitleri kurikuulsa isiku arvel mõnevõrra raha teenida. Ettevõtlikud poolakad tõid turule terve ​​sokkide sarja, millel on kujutatud füüreri iseloomulikud vurrud ja juuksetukk.

Kurjad keeled on uued sokid juba ristinud "hitlerkuteks". Et potentsiaalsetel ostjatel oleks täiesti selge, kelle vuntsid ja soeng sokkidel kujutatud on, nimetatakse uut Poola trikootoodete sarja "Adolfiks".

192
Tagid:
koomiks, fašism, natsism, tragöödia, raamat, Teine maailmasõda, raamatupood, Adolf Hitler, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega