PPA tunnistab kehtetuks ligi 12 500 ID-kaardi sertifikaadid

PPA tunnistab kehtetuks ligi 12 500 ID-kaardi sertifikaadid

54
(Uuendatud 16:17 01.06.2018)
Praeguseks on valminud garantiikorras 3300 ID-kaarti, mis on toimetatud teenindustesse. Inimestel, kes ei ole veel kaarti kätte saanud, on võimalik võtta alternatiivina kasutusele mobiil-ID või digi-ID.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. PPA dokumendiekspert Kaija Kirch soovitab aktiivsetel e-teenuste kasutajatel, kes pole veel uut kaarti kätte saanud või ei ole jõudnud PPA-le teada andnud enda soovist saada garantiikorras ID-kaart, võtta kasutusele mobiil-ID, teatab PPA.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

"Garantiikorras saa ID-kaarti vahetada ka hiljem, mil ID-kaardi sertifikaadid on kehtetuks tunnistatud. Uue kaardi saamiseni peab aga arvestama, et ID-kaardiga ei saa kasutada e-teenuseid ega digiallkirjastada dokumente. Selleks ajaks saab alternatiivse lahendusena kasutada mobiil-ID-d, mis tuleb tänasest aktiiverida teeninduses kohapeal," sõnas Kirch.

Reedel tunnistab PPA kehtetuks ligi 12 500 ID-kaardi sertifikaadid, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Kirch lisab, et kui inimesel on vaja kiiresti e-teenuseid kasutada, siis on võimalik teeninduses taotleda digi-ID-d. "Digi-ID eest tuleb tasuda riigilõiv ja selle saab kätte samal päeval," sõnas Kirch.

Kehtetuks tunnistatud sertifikaatidega ID-kaarti saab jätkuvalt kasutada reisimiseks, kliendikaardina, apteegis ning see kehtib füüsilise isikut tõendava dokumendina kuni kaardile märgitud kehtivusaja lõpuni. Kui dokument kehtib vähem kui pool aastat, siis on mõistlik taotleda e-teeninduse kaudu uus ID-kaart.

Kui kaart kehtib kauem, siis võiks kontrollida @eesti.ee e-postile laekunud PPA teavitust ning anda teada, millises teeninduses soovib inimene garantiikorras väljastatud kaarti kätte saada. "Kui teavitus pole inimeseni jõudnud, siis on võimalik nõu saada politsei infotelefonil 612 3000 ning telefoni teel anda teada, millises teeninduses soovib inimene kaarti kätte saada," lisas dokumendiekspert.

Lisainfot ID-kaardi turvariski kohta saab kodulehelt.

Valitsus plaanib ID-kaardi kriisi tõttu RIA-le eraldada 1,1 miljonit >>

Inimestel, kelle dokumendid kaotavad sel aastal kehtivuse, palume teenindusse tulekut planeerida ning järjekorras ootamise vältimiseks broneerida selleks eelnevalt aeg PPA kodulehel. PPA e-taotluskeskkonnas saab ilma teenindusse tulemata taotleda korduvat ID-kaarti täiskasvanule ja esmast ID-kaarti lapsele, kelle sünd on registreeritud Eestis.

2017. aasta 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp riigi infosüsteemi ametit, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte ja sealhulgas e-residentidele väljastatud kaarte, ehk kokku ligi 750 000 kaarti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

ID-kaardi kriis maksis ametitele miljoneid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti eksperdid tõdesid, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates reede, 3. novembri hilisõhtust kell 24.

Turvariskiga ID-kaartidest uuendasid kasutajad märtsi lõpuks 494 000 kaarti, mis on 95 protsenti elektrooniliselt kasutatud kaartidest. 1. aprilli seisuga tunnistati ligi 300 000 kaardi sertifikaadid kehtetuks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema >>

ID-kaardi kriis maksis miljoneid. Ainuüksi riigi infosüsteemi ameti (RIA) otsesed kulud ID-kaardi kriisi lahendamisel ulatusid 1,8 miljoni euroni ning teist samapalju kulus politsei- ja piirivalveametil (PPA).

54
Tagid:
kehtetu, turvarisk, sertifikaat, isikutunnistus, ID-kaart, RIA, PPA, Kaija Kirch, Eesti
Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)