Barclay de Tolly mausoleum

Eesti ja Venemaa tähistasid Barclay de Tolly 200. surma-aastapäeva

162
(Uuendatud 20:23 15.06.2018)
Eesti riigiametnikud ja Venemaa diplomaadid avaldasid austust suure vene väejuhi Michael Barclay de Tolly mälestusele, külastades 1812. aasta isamaasõja ühe võtmetegelase Lõuna-Eestis asuvat mausoleumi.

ТАLLINN, 25. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Barclay de Tolly 200. surma-aastapäevale pühendatud mälestustseremoonia leidis aset tema mausoleumis Jõgeveste mõisa kalmistul. Üritus sai korraldatud Tõrva vallavalitsuse poolt ja sellest võtsid kohapeal osa Riigikogu liige Igor Gräzin, Tallinna aselinnapea Aivar Riisalu ja vallavanem Maido Ruusmann.

Venemaa suursaatkonna poolt osalesid tseremoonial nõunik Stanislav Makarenko ja Tartu konsulaarosakonna kantselei juhataja Daniil Prilepin. Stanislav Makarenko esines kokkutulnute ees lühikese kõnega, milles tänas Eesti valitsust hooliva suhtumise eest suure väejuhi mälestusse, ja kinkis Igor Gräzinile raamatu Barclay de Tollyst.

Makarenko sõnul aitavad niisugused ühised ajalootegelased nagu Barclay de Tolly vältida vääritimõistmisi ja vastastikuseid etteheiteid ajaloo keerdkäikude osas.

Kokkutulnud, kelle hulgas oli 19. sajandi alguse Venemaa sõjaväemundrisse riietatud mehi, asetasid Barclay de Tolly mausoleumi sarkofaagile lilli ning luteriusu ja õigeusu vaimulikud pidasid mälestusteenistuse. Ühtekokku osales mälestustreremoonial üle saja inimese, kelle hulgas oli nii noorema kui ka vanema põlvkonna esindajaid.

Mausoleumi juurde oma austust avaldama tulnud kohalik ajaloolane Toivo Põldma jagas Sputnik Eestiga oma arvamust suurest vene väejuhist Michael Barclay de Tollyst.

Põldma sõnul oli Barclay de Tolly mitte ainult valla ja maakonna, vaid kogu Eesti ulatuses üks kõige silmapaistvamaid ajalootegelasi.

Kindralfeldmarssal Barclay de Tolly on Eestiga seotud inimestest üks kuulsamaid ja ilmselt suurim vene väejuht, kelle põrm puhkab Eestis. Šoti juurtega balti aadliperekonnast põlvnev Vene väejuht etendas olulist rolli 1812-1814 a. võitluses Napoleoni vastu.

Памятная церемония в Йыгевесте, посвященная 200-летию со дня смерти Барклая-де-Толли
© Sputnik / Денис Пастухов
Barclay de Tolly mausoleum.

Jõgevestega on Barclay de Tolly nimi seotud 1791. aastast, mil ta abiellus Helene Auguste Eleanore von Smitteniga ja sai Jõgeveste mõisa omanikuks.

Barclay de Tolly mausoleum esindab ühte Lõuna-Eesti 21st avastamisväärt paigast, mis on tähistatud National Geographicu kollase aknaga ning mille külastamist soovitatakse kultuuri- ja ajaloo huvilistele.

162
Tagid:
konsulaarosakond, Venemaa suursaatkond, Barclay de Tolly, Jõgeveste, Eesti, Tartu