Rootsi õhuväe hävituselennuk JAS 39 Gripen

Rootsi piloodid teevad Eesti õhuruumis madallende

63
AFX18 õppusest võtab osa kuni 3500 vormikandjat ning kaasatud on kõik Rootsi kaitseväe väeliigid.

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Ämari lennubaasis paiknevad ja õppusel AFX18 osalevad Rootsi hävituslennukid teevad madallende Tallinna ja Lääne-Eesti saarte kohal, teatab kaitseväe peastaap.

Kaheksa Rootsi hävituslennukit Saab JAS 39 Gripen teevad neljapäeva, 24. mai päevasel ajal tutvumislende Tallinna lennujaama ning Lääne-Eesti saarte piirkonnas ja sealhulgas lendavad üle Tallinna kesklinna, Kuressaare ja Kärdla. Lennukid lendavad neljastes formatsioonides.

Ämari jaoks valmistati personaalne tuumalõhkepea>>

Rootsi õhuväe hävituselennukid Saab JAS 39 Gripen maandusid Ämari lennubaasis 22. mail. Koos hävitajatega saabus Ämarisse ka toetusüksuse kohale toonud Rootsi õhuväe transpordilennuk C-130 Hercules.

"Me ootame alanud õppust põnevusega. Tahame võimalikult palju lennutunde koguda ning lennukeid maapeal hoida ainult tankimiseks ja tarvilikuks hoolduseks," ütles Rootsi kontingendi ülem kolonelleitnant Anders Wendel. "Sellele aitab kaasa muidugi ilus ilm. Seni on Eesti meid ka selles osas positiivselt üllatanud," lisas kolonelleitnant Wendel.

Kuni 31. maini paiknevad koos lennukitega Ämaris ligi sada Rootsi õhuväelast ja kaheksa hävituslennukit JAS 39 Gripen. Lennud toimuvad ööpäevaringselt ja õppuse õhulahingud peetakse Rootsi õhuruumis, kuid hävitajaid võib näha lendamas ka Eesti taevas. Rootsi õhuväelased harjutavad õppusel koos partneritega erinevate õhuoperatsioonide läbi viimist.

Saab JAS 39 Gripen on sõltuvalt variandist ühe- või kahekohaline universaalne hävituslennuk ning Rootsi õhuväes kasutusel 1993. aastast. Gripen-tüüpi lennukeid kasutavad NATO riikidest praegu Ungari ja Tšehhi, kuid soetamise vastu on huvi üles näidanud mitmed teisedki.

Prantslased asusid valvama Balti riikide õhuruumi>>

AFX18 õppusest võtab osa kuni 3500 vormikandjat ning kaasatud on kõik Rootsi kaitseväe väeliigid. Välisriikidest osalevad lisaks Eestile veel Soome, Prantsusmaa ning Hispaania.

63
Tagid:
hävituslennuk, madallend, JAS 39 Gripen, Rootsi, Ämari, Eesti